Linux Mint açılıştaki yazılar

Hocam 4 GB USB'yi balenaEtcher ile yazdırdım onda da böyle gözüküyor normal mi bu?
Normal hocam, EFI klasoru FAT32 -Windows'un destekledigi- seklinde yazdirildigi icin gorunur. Asil dosyalar USB'nin farkli bir bolumunde. Linux'u actiginizda goreceksiniz dosyalari.
Dedigim gibi balenaEtcher Linux uyumlu olarak yazdiriyor dosyalari, windows uyumlu olarak degil.

Normal hocam, EFI klasoru FAT32 -Windows'un destekledigi- seklinde yazdirildigi icin gorunur. Asil dosyalar USB'nin farkli bir bolumunde. Linux'u actiginizda goreceksiniz dosyalari.
Dedigim gibi balenaEtcher Linux uyumlu olarak yazdiriyor dosyalari, Windows uyumlu olarak degil.

Hocam peki ben bu USB'leri işim bitince normal haline nasıl getireceğim çünkü şu an biçimlendirmeye çalışıyorum yazma korumalı diye hata veriyor.

Baslangicta birkac kez kapanip acilmasinin sebebi Lenovo'nun Windows'u bulamamasi. Bunun onune gecmek icin 100 MB EFI bolumu olusturup Windows boot dosyalarini oraya atmalisiniz. Bunun da en kolay yolu Windows yukleyip EFI bolumunu silmeden Windows'u silmektir. Acilistaki yazilar icin kernel parametrelerine "quiet" ekleyebilirsiniz.

sudo nano /etc/default/grub
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet" <- burada baska seyler de olabilir. Bosluk birakip quiet yazin.
Kaydedip cikin ve GRUB'u guncelleyin.

sudo update-grub

Baslangicta birkac kez kapanip acilmasinin sebebi Lenovo'nun Windows'u bulamamasi. Bunun onune gecmek icin 100 MB EFI bölümü olusturup Windows boot dosyalarini oraya atmalisiniz. Bunun da en kolay yolu Windows yukleyip EFI bolumunu silmeden Windows'u silmektir. Acilistaki yazilar icin kernel parametrelerine "quiet" ekleyebilirsiniz.

Grub_cmdlıne_lınux_default="quiet" <- burada baska seyler de olabilir. Bosluk birakip quiet yazin.

sudo update-grub

Linux Mint'teyken dediğiniz yerin fotoğrafını çekmiştim hocam, o başta dediğiniz 100 MB EFI falan hiç nasıl yapacağımı bilmiyorum :/

Dosya Ekleri

• 20221211_165404.jpg
    20221211_165404.jpg
    245,5 KB · Görüntüleme: 13
Baslangicta birkac kez kapanip acilmasinin sebebi Lenovo'nun Windows'u bulamamasi. Bunun onune gecmek icin 100 MB EFI bölümü olusturup Windows boot dosyalarini oraya atmalisiniz. Bunun da en kolay yolu Windows yukleyip EFI bolumunu silmeden Windows'u silmektir. Acilistaki yazilar icin kernel parametrelerine "quiet" ekleyebilirsiniz.

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet" <- burada baska seyler de olabilir. Bosluk birakip quiet yazin.

sudo update-grub

100 MB EFI bölümü cfdisk ile oluşturulmayacak mıydı (ya da Gparted)

o başta dediğiniz 100 MB EFI falan hiç nasıl yapacağımı bilmiyorum.

Windows kurun ardindan Linux kurarken manuel bolumlemeyi secin.
EFI bolumu haric tum bolumleri silin.
1 tane ext4 bolumu olusturup /'a baglayin ve devam edin.

100 MB EFI bölümü cfdisk ile oluşturulmayacak mıydı? (ya da Gparted)
Olusturulabilir ancak Windows boot dosyalarini kopyalamak bence daha ugrastirici.

Windows kurun ardindan Linux kurarken manuel bolumlemeyi secin.
EFI bölümü haric tum bolumleri silin.
1 tane ext4 bölümü olusturup /'a baglayin ve devam edin.

Olusturulabilir ancak Windows boot dosyalarini kopyalamak bence daha ugrastirici.

Şu an Windows kurulu hocam acaba denesem mi? Beceremiyeceğim kesin biliyorum yine uğraşacağım sürekli :/ şimdi buradan sizden bir şey istesem moderatörler direkt uyarı atacak bana.

Şu an Windows kurulu hocam acaba denesem mi? Beceremiyeceğim kesin biliyorum yine uğraşacağım sürekli.

Windows'u silmek zorunda degilsiniz bu arada. Kurulumda Windows'un yanina kur derseniz de olur.
Sadece Linux kuru olsun istiyorsaniz dediklerimi uygularsiniz.

Şimdi buradan sizden bir şey istesem moderatörler direkt uyarı atacak bana.
Alakasizsa yeni konu acabilirsiniz.

Geri
Yukarı