Linux Mint AMD R7 240/200 series sürücüsü nasıl kurulur?

Vanes

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, ben Linux Mint Mate sürümünü indirdim ve AMD Driver'ini kurmak istiyorum. Fakat nasıl kuracağımı bulamadım, AMD'nin kendi sitesinden indiriyorum fakat bir klasör gibi bir şey geliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, ben Linux Mint Mate sürümünü indirdim ve AMD Driver'ini kurmak istiyorum. Fakat nasıl kuracağımı bulamadım, AMD'nin kendi sitesinden indiriyorum fakat bir klasör gibi bir şey geliyor.

Siteden indirmek yerine sürücü yöneticisini kullanın. Eğer sürücü yöneticisinde sürücü çıkmıyorsa indirmen gereken bir sürücü yoktur ki AMD sürücüleri çok uzun zamandır Kernel'e gömülü şekilde geliyor.

Siteden indirmek yerine sürücü yöneticisini kullanın. Eğer sürücü yöneticisinde sürücü çıkmıyorsa indirmen gereken bir sürücü yoktur ki AMD sürücüleri çok uzun zamandır Kernel'e gömülü şekilde geliyor.

Hocam amd den performans ayarı yapmak istiyorum o münkün değil midir?

Bende de R7 370 var. Radeon sürücüsüyle OC yapılamıyor. AMDGPU ile de sırf frekans arttırmak için geçmeye değmeyecek kadar sorun yaşadım.

Üzerinde durmadığımdan pek bilgim yok, ama kart Windows'a nazaran daha performanslı çalıştığından Linux kullanarak ilk OC'unuzu yaptığınızı varsayabilirsiniz. :D

Bende de R7 370 var. Radeon sürücüsüyle OC yapılamıyor. AMDGPU ile de sırf frekans arttırmak için geçmeye değmeyecek kadar sorun yaşadım.

Üzerinde durmadığımdan pek bilgim yok, ama kart Windows'a nazaran daha performanslı çalıştığından Linux kullanarak ilk OC'unuzu yaptığınızı varsayabilirsiniz. :D
GCN 1.0 ve GCN 2.0 için AMDGPU sürücüsünün elle açılması gerekiyor. Bunlar sağlanırsa performans düzenlemeleri yapılabilir ancak bahsedildiği gibi deneysel olarak kaldığından pek önermem. İsterseniz deneyebilirsiniz. radeon'u bloklayıp çekirdek parametrelerine radeon.si_support=0 amdgpu.si_support=1 eklemeyi deneyebilirsiniz. Sonrasında corectrl gibi bir uygulamayla kontrol edebilirsiniz.

AMDGPU bende frekans ayarına izin vermişti, ama daha frekans arttırmadan cehennem gibi yanan bir GPU ile yeni sekme açması 10 saniye süren bir sistem merhaba dedi bu parametrelerden sonra.
O aralar RPCS3 ile oyun oynuyordum, oyun oynanamaz derecede çökmeye başladı. FPS kaybını söylemiyorum bile.

Bütün bunların sebebi GPU'nun yanıt vermemesi, arasındaki bağlantının kopması mı ne. Tam anlayamadım, ama böyle bi' şey.

Hatta o konumu en son "Bu zımbırtı deneysellikte kalsın" diyerek kapatmıştım :D

Ek olarak sadece Wayland'da yaşadım bunları. X'de denemedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı