Çözüldü Linux Mint ana makineye kurulmuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
Bu sistem şu ISO dosyasını kullanmanız daha uygun, Ryzen işlemciler ile ilgili daha az sorun yaşayacağın daha güncel bir çekirdek ile geliyor. Senin indirdiğinden tek farkı, daha güncel çekirdek sürümü ile gelmesi.

Bu sürümle de donma sorunu yaşarsan, sistemi compatility mode (uyumluluk modu) seçeneği ile açarsın, şurada anlatılıyor. Açılış seçenekleri — Linux Mint Installation Guide belgelendirme çalışması

Kurulumdan sonra sistemde açılma sorunu yaşarsan, sistemi şurada anlatıldığı biçimde kurtarma kipi ile açarsın. Açılış seçenekleri — Linux Mint Installation Guide belgelendirme çalışması

Kurulum sonrasında sistem açıldıktan sonra, menüden aratıp sürücü yöneticisini açın, bununla NVIDIA sürücüsünü kurabilirsin. Bu durumda Secure Boot'u kapatmanız gerekecektir.

Secure Boot'u kapatmadan NVIDIA sürücüsünü kullanmak için önce sistemi tamamen güncelle ve yeniden başlat. Sistem çekmecesindeki güncelleme yöneticisi ile sistemi güncelleyebilirsin. Sistemi güncelleyip yeniden başlattıktan sonra, aşağıdaki komutla imzalı NVIDIA sürücüsünü kurabilirsin. Böylece Secure Boot'u kapatmana gerek kalmaz.

Kod:
sudo apt install linux-modules-nvidia-470-generic-hwe-20.04
Durumu çözemedim hocam bir türlü olmadı windows dosyaları ile iç içe girmişler ayıklayamadım bende sanal makine kurarak çözdüm sorunu 10 gb yer kaplayı versin öbürübir şey olmaz.

10 gb yer kaplayı versin öbürübir şey olmaz.

10 GB. alan zaten oldukça az omuş, belki yaptığın güncellemeler sonucunda alan kalmadı ve güncellemeler uygulanırken Grub ile ilgili yapılandırma bu sebeple başarısız oldu. Sonucunda bu Grub sorununu yaşamış olabilirsin. Tabii bunlar sadece ihtimal, fazla ayrıntıya girmiyorum.

windows dosyaları ile iç içe girmişler ayıklayamadım

Windows dosyaları ile içiçe geçen nedir? EFI bölümündeki dosyalardan bahsediyorsan zaten öyle olması lazım, EFI disk bölümü sadece Windows'a ait bir bölüm değildir, sistemindeki bütün işletim sistemlerinin EFI dosyalarının bulunduğu ortak bir disk bölümüdür.

İstersen daha fazla alan ayırarak yeniden kurulum yap, bence 30 GB.'tan az alan ayırmamalısın.

Son düzenleme:
10 GB. alan zaten oldukça az omuş, belki yaptığın güncellemeler sonucunda alan kalmadı ve güncellemeler uygulanırken Grub ile ilgili yapılandırma bu sebeple başarısız oldu. Sonucunda bu Grub sorununu yaşamış olabilirsin. Tabii bunlar sadece ihtimal, fazla ayrıntıya girmiyorum.

Windows dosyaları ile içiçe geçen nedir? EFI bölümündeki dosyalardan bahsediyorsan zaten öyle olması lazım, EFI disk bölümü sadece Windows'a ait bir bölüm değildir, sistemindeki bütün işletim sistemlerinin EFI dosyalarının bulunduğu ortak bir disk bölümüdür.

İstersen daha fazla alan ayırarak yeniden kurulum yap, bence 30 GB.'tan az alan ayırmamalısın.
Teşekkürler sanal makine istediğimi vermezse deneyeceğim.

Geri
Yukarı