Çözüldü Linux Mint kurulum sonrası işletim sistemi seçme ekranı gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Floxizdia

Hectopat
Yer
Berlin
Merhaba, kolay gelsin. Dün gece Dual boot ile Linux Mint kurdum. Windows 10'nun yanına. Bilgisayarı kapattım, açtığımda direk Linux Mint açılıyor. İşletim sistemi seçme yeri gelmiyor. Windows 10'a geçmek için. Boot Menuden Windows'u seçmem gerekiyor.

Çözüm
Şunu uygulamayı denersin. Rehber: Ubuntu ve Linux Mint Bootloader Onarımı Bunu kurulum yaptığın DVD/USB üzerinden yapacaksın.

Eğer bu şekilde sorun çözülmezse; aşağıdaki komutları uçbirimde çalıştırıp, bu komutların üreteceği çıktıları foruma yapıştırırsın. Çıktıları resim olarak paylaşmayın.

Kod:
bootctl
sudo efibootmgr
lsblk -o NAME,SIZE,TYPE,FSTYPE,MOUNTPOINT,UUID
sudo parted -l
@OzgunP Hocam dediğinizi yaptım sorun çözüldü teşekkürler. Yardım etmeye çalışan herkese teşekkürler.

Dosya Ekleri

• IMG_20220408_172729961.jpg
    IMG_20220408_172729961.jpg
    144,3 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:
Rica ederim. Boot Repair ile sorun çözülse bile, bazen Grub yapılandırmasını güncelleyen bir işlem sonrası, sistem eski duruma dönebiliyor. Böyle bir şey yaşanırsa aşağıdaki komutu uçbirimde çalıştırırsın.

Kod:
sudo xed /etc/grub.d/40_custom

Açılan dosyanın en altına aşağıdaki satırları ekleyip dosyayı kaydedersin.

Kod:
menuentry 'Windows' {
    search --fs-uuid --no-floppy --set=root 0CEB-3F11
    chainloader (${root})/EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi
}

Son olarak aşağıdaki komutla yapılandırma dosyasını güncellersin.

Kod:
sudo update-grub

Bu şekilde elle girilen girdi ile sorun kalıcı olarak çözülür. Ama bunu sorun tekrar yaşanırsa uygula.

Geri
Yukarı