Linux Mint Kurulumu Sonrası EFI/GRUB Açılmıyor

112819

Kilopat
Öncelikle herkese selam. Ben deneme amaçlı bilgisayarıma Linux Mint kurmuştum lakin kurulum gayet başarılı bir biçimde bittikten sonra yeniden başlatmamı istedi. Önceden Windows içinde Linux Mint için 60 GB bir ek alan oluşturmuştum. Yeniden başlattıktan sonra Linux Mint logosu karşıladı beni fakat hiçbir türlü açılmak bilmedi sonra güç tuşuna basılı tutarak kapattım. Bilgisayar açılırken BIOS'a girdim ve Boot menüsünü görünce şok oldum resmen. Boot menüsünde bir tek Linux Mint ISO dosyasının olduğu flash bellek görünüyordu başka hiçbir şey yoktu. Bilgisayarı tekrar yeniden başlattım ve flash belleğe girdim. Kurulum yapmadan Linux'a girdim ve Boot Repair kısmına geldim Boot Repair'e girdiğimde belli başlı kodlar verdi onları terminale girdim işlemler bitince enterlayıp diğer kodları girdim. Sıkıntısız bitti GRUB'u güncelledi falan derken en sonda bir hata aldım. Ben Linux Mint'in ISO dosyasını Etcher yazılımı ile flash belleğime biçimlendirdim. Sıkıntısız bir biçimde Boot etti ve Linux Mint'i kurarken disk biçimlendirme ve ayarlandırma kısmı geldi.

Ayırdığım 60 GB alana Ext4 gündelik dosya sistemi ile kurdum ve sıkıntısız ilerledi. Linux Mint o aşamada bana EFI/GRUB 2 hakkında bir iki tane uyarı mesajı verdi bende ileri, ileri dedim hiç umursamadım. Boot Repair'de gelen hata mesajı ise flash belleğin Legacy formatında olmasıymış yani UEFI formatında değilmiş. Ben kurulumu bir YouTube videosundan bakarak yaptım adam Windows'u siliyordu ve silmeden önce Etcher yazılımı ile ISO dosyasını flash belleğe yazıyordu ardından tek işletim sistemi olarak kuruyordu Linux Mint'i hiç ona dikkat etmedim ve direkt kurulum yaptım. Flash belleği takmayınca sistem hiçbir işletim sistemini görmüyor ve direkt BIOS'a atıyor. Boot seçeneğine geldiğimde bazen Boot seçme ekranı tamamen kapalı oluyor bazen de iki seçenek oluyor onlarda Realtek Family falan yazıyor.

Arkadaşlar ben şimdi kurulum yaptığım diskin içindeki fotoğrafları falan kurtarıp başka bir bilgisayardan Windows 10 USB'si mi hazırlayayım direkt yoksa başka bir yolu var mıdır Windows'u kurtarmanın? Yoksa hiç uğraşmayacağım direkt hard diski başka bilgisayara bağlayıp fotoğrafları yedekleyip Windows 10 USB'si hazırlayacağım. Flash bellek ile Linux Mint'e girebiliyorum en azından. Linux Mint kurulumundan sonra bir kez yeniden başlattım, ondan sonra da EFI/GRUB menüsü gelmedi.

Sis
Öncelikle herkese selam. Ben deneme amaçlı bilgisayarıma Linux Mint kurmuştum lakin kurulum gayet başarılı bir biçimde bittikten sonra yeniden başlatmamı istedi. Önceden Windows içinde Linux Mint için 60 GB bir ek alan oluşturmuştum. Yeniden başlattıktan sonra Linux Mint logosu karşıladı beni fakat hiçbir türlü açılmak bilmedi sonra güç tuşuna basılı tutarak kapattım. Bilgisayar açılırken BIOS'a girdim ve Boot menüsünü görünce şok oldum resmen. Boot menüsünde bir tek Linux Mint ISO dosyasının olduğu flash bellek görünüyordu başka hiçbir şey yoktu. Bilgisayarı tekrar yeniden başlattım ve flash belleğe girdim. Kurulum yapmadan Linux'a girdim ve Boot Repair kısmına geldim Boot Repair'e girdiğimde belli başlı kodlar verdi onları terminale girdim işlemler bitince enterlayıp diğer kodları girdim. Sıkıntısız bitti GRUB'u güncelledi falan derken en sonda bir hata aldım. Ben Linux Mint'in ISO dosyasını Etcher yazılımı ile flash belleğime biçimlendirdim. Sıkıntısız bir biçimde Boot etti ve Linux Mint'i kurarken disk biçimlendirme ve ayarlandırma kısmı geldi.

Ayırdığım 60 GB alana Ext4 gündelik dosya sistemi ile kurdum ve sıkıntısız ilerledi. Linux Mint o aşamada beni EFI/GRUB 2 hakkında bir iki tane uyarı mesajı verdi bende ileri, ileri dedim hiç umursamadım. Boot Repair'de gelen hata mesajı ise flash belleğin Legacy formatında olmasıymış yani UEFI formatında değilmiş. Ben kurulumu bir YouTube videosundan bakarak yaptım adam Windows'u siliyordu ve silmeden önce Etcher yazılımı ile ISO dosyasını flash belleğe yazıyordu ardından tek işletim sistemi olarak kuruyordu Linux Mint'i hiç ona dikkat etmedim ve direkt kurulum yaptım. Flash belleği takmayınca sistem hiçbir işletim sistemini görmüyor ve direkt BIOS'a atıyor. Boot seçeneğine geldiğimde bazen Boot seçme ekranı tamamen kapalı oluyor bazen de iki seçenek oluyor onlarda Realtek Family falan yazıyor.

Arkadaşlar ben şimdi kurulum yaptığım diskin içindeki fotoğrafları falan kurtarıp başka bir bilgisayardan Windows 10 USB'si mi hazırlayayım direkt yoksa başka bir yolu var mıdır Windows'u kurtarmanın? Yoksa hiç uğraşmayacağım direkt hard diski başka bilgisayara bağlayıp fotoğrafları yedekleyip Windows 10 USB'si hazırlayacağım. Flash bellek ile Linux Mint'e girebiliyorum en azından. Linux Mint kurulumundan sonra bir kez yeniden başlattım, ondan sonra da EFI/GRUB menüsü gelmedi.
Sistem ozelliklerinizi yazar misiniz?

Boot Repair'i çalıştırın.
Linux Mint USB'sinde vardır. Yoksa da kurup çalıştırabilirsiniz.
Hocam sadece flash bellek ile girebiliyordum Linux Mint'e. Girdiğimde direkt Boot Repair'i çalıştırdım standart sorun çözme ile dediği işlemleri yaptım en sonda USB formatımın Legacy olduğunu söyledi ve hata verdi. EFI/GRUB 2 güncellemesi falan yapıyordu ama hata mesajından sonra işe yaramadı anlaşılan. Büyük ihtimalle USB formatının Legacy olmasından kaynaklı bir sorun. Flash belleği takmayınca direkt BIOS'a atıyor çünkü.

Hocam sadece flash bellek ile girebiliyordum Linux Mint'e. Girdiğimde direkt Boot Repair'i çalıştırdım standart sorun çözme ile dediği işlemleri yaptım en sonda USB formatımın Legacy olduğunu söyledi ve hata verdi. EFI/GRUB 2 güncellemesi falan yapıyordu ama hata mesajından sonra işe yaramadı anlaşılan. Büyük ihtimalle USB formatının Legacy olmasından kaynaklı bir sorun. Flash belleği takmayınca direkt BIOS'a atıyor çünkü.
USB'ye de UEFI modunda yazdırabilir misiniz?
Bilgisayarınızda büyük ihtimalle OS Manager vardır. Bios'a girip OS Manager'dan ilk sıraya Windows'u getirin.
Windows'a girince Mint'in imajını Rufus ile UEFI destekli yazdırın.

USB'ye de UEFI modunda yazdırabilir misiniz?
Bilgisayarınızda büyük ihtimalle OS Manager vardır. Bios'a girip OS Manager'dan ilk sıraya Windows'u getirin.
Windows'a girince Mint'in imajını Rufus ile UEFI destekli yazdırın.
Hocam OS Manager'da hiçbir şekilde Windows Boot Manager, Windows ve Linux Mint işletim sistemlerinin kurulu olduğu Hard Disk ve SATA arayüzüne bağlı CD okuyucu görünmüyor. Seçmeye çalıştığımda Realtek Family 4, 6 isminde iki tane seçenek çıkıyor ikisinden birini ilk sıraya alınca no media diyip tekrar BIOS'a atıyor. Sadece Linux Mint ISO dosyasının kurulu olduğu flash belleği görüyor sistem. EFI/GRUB menüsü ise direkt yok. Elimde başka USB bellek yok Windows'a ve tamamen kurulumunu yaptığım Linux'a hiç giremiyorum. Flash bellekten girdiğim Linux'a ise zaten Flash bellekten girdiğim için ne Windows 10 ISO dosyası ne de Linux Mint kurabiliyorum. Çıkmaza girdim büyük ihtimalle.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı