Çözüldü Linux Mint kurulumunda boş disk bölümü gerekli mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

342746

Kilopat
Makaleler
10
Arkadaşlar bugün Windows 10'un yanına Linux Mint kurmayı düşünüyorum, direkt olarak Windows Boot Manager'in yanına kur seçeneği ile. Fakat tek HDD var ve ben bunu C: ve D: olarak kullanıyorum. C:'de Windows ve birkaç program var, D:'de ise CS:GO ile LoL var. Ben direkt kurulum yapabilir miyim yoksa başka bir disk biçiminde ayırmam gerekir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
O elle kurulum için oluyor genelde. Ve o bir sürü bölümü de, atıyorum 90 GB alan ayırmıştın, oradan düzenliyorlar. Aslında bir sürü de değil, 2 tane bölüm yapıyorsun, bitti.

Normal koşullarda 90 GB alana sorunsuz kurman lazım.
Hocam o 90GB alan hala ayrılmamış olarak durmakta. Ben Windows Boot Manger'in yanına kur seçeneği ile o 90GB alanı seçebiliyor muyum?

Yaklaşık 1-1.30 saat sonra burada olur musunuz?
İşim çıkmazsa, evet.
Hatta rehber de atayım, ona bakıp uygularsın.

İşim çıkmazsa, evet.
Hatta rehber de atayım, ona bakıp uygularsın.
Hocam işte burayı pek anlamıyorum. İlk Windows Boot Manager'in yanına kur seçeneği ile deneyeyim. Olmaz ise bu yöntemi denesem bir sıkıntı olur mu?

Diskin yarısı Mint olarak, yarısı Win olarak biçimlendirilebiliyor. Dual-boot mantığı böyle işliyor eğer dediğiniz o ise. C:'den (/dev/sda) istediğiniz kadar ayıramayabilirsiniz. Mint bunu otomatik yapıyordu galiba. Oyunlarınız için sıkıntı olmaz diski sil seçeneğini kullanmazsanız. İsterseniz bölümlemeyi el ile yapabilirsiniz. El ile bölümleme olayını dualboot için yapanlar var.
Mint'in kurulumda sunduğu disk aracını kullanışsız bulursanız, livecd'de gparted kurarak kuruluma devam edin.
Kod:
sudo apt install gparted

Diskin yarısı Mint olarak, yarısı Win olarak biçimlendirilebiliyor. Dual-boot mantığı böyle işliyor eğer dediğiniz o ise. C:'den (/dev/sda) istediğiniz kadar ayıramayabilirsiniz. Mint bunu otomatik yapıyordu galiba. Oyunlarınız için sıkıntı olmaz diski sil seçeneğini kullanmazsanız. İsterseniz bölümlemeyi el ile yapabilirsiniz. El ile bölümleme olayını dualboot için yapanlar var.
Mint'in kurulumda sunduğu disk aracını kullanışsız bulursanız, livecd'de gparted kurarak kuruluma devam edin.
Kod:
sudo apt install gparted
Şimdi ISO'yu USB'ye yazdıracağım. İlk olarak Windows Boot Manager'in yanına kur seçeneği deneyeceğim. Olmaz ise geri dönüş yaparım.

Şimdi ISO'yu USB'ye yazdıracağım. İlk olarak Windows Boot Manager'in yanına kur seçeneği deneyeceğim. Olmaz ise geri dönüş yaparım.

Tamam, bekliyorum. Alan yetersiz gelirse kurulum içindeki disk aracından bölümleme yaparız 😉. Windows içinden yapmanız işi kolaylaştırır. Disk bölümlemeyi Windows'ta gerçekleştiririz eğer alan yetersiz gelirse.

Geri
Yukarı