Linux Mint nasıl Türkçe yapılır?

Revivmeooi

Hectopat
Herkese selamlar. Laptopumda Mint 100 saniye gibi uzun bir sürede kapanıyordu. Bleachbit adlı uygulamayla bu çözümü uyguladım ve sistem İngilizce oldu. Ayarlar kısmında yine Türkçe gözüküyordu. Ben de sistemi İngilizce yapıp tekrar Türkçe yaptım fakat çözüm olmadı. En sonunda Türkçe dilini sildim fakat tekrar indirmeye çalıştığımda hiçbir şey olmuyor. Sanırım program sistemin dil dosyalarına biraz zarar verdi.
Video:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kıbrıs yazan seçeneği de sil ve Türkçe'yi yeniden ekle. Normal'de Kıbrıs seçeneği sadece varyant, bu kaldığı için Türkçe eklenmiyor olabilir.
İşe yaramadı.
sudo nano /etc/locale.gen ile dosyayı açın ve tr_TR.UTF-8 UTF-8 ve tr_TR ISO-8859-9 önünde # işareti varsa silin ardından locale-gen komutunu çalıştırın.
Hocam deneyeceğim fakat Türkçe dosyası olmadığı için sorun çıkarmaz mı bu?

Türkçe dosyası olmadığı için sorun çıkarmaz mı bu?

Türkçe dosyasından kasıt arayüzden silmeniz ise herhangi bir sorun olacağını düşünmüyorum, ayrıca sudo nano /etc/locale.gen komutundan sonra vermiş olduğum yazılar hariç herhangi birinin başında # işareti yoksa siz koyabilirsiniz. Locale-gen komutundan sonra çıktı olarak tr_TR.UTF-8 UTF-8 verdiyse istemi yeniden başlatıp sonuca bakabilirsiniz.

Türkçe dosyasından kasıt arayüzden silmeniz ise herhangi bir sorun olacağını düşünmüyorum, ayrıca sudo nano /etc/locale.gen komutundan sonra vermiş olduğum yazılar hariç herhangi birinin başında # işareti yoksa siz koyabilirsiniz. Locale-gen komutundan sonra çıktı olarak tr_TR.UTF-8 UTF-8 verdiyse istemi yeniden başlatıp sonuca bakabilirsiniz.
1622921456811.png

Sonuçlar pek iyi değil gibi.

Geri
Yukarı