Linux Mint Wine nasıl kurulur?

ayberk2310ofpc

Picopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
8 gb ram 120 gb hikvision c100 sata 3 ssd intel core i5 2430m 2.40 ghz intel hd graphics 3000
Meslek
pc
Arkadaşlar Linux Mint kurdum USB'ye sonunda basardim 🙂🙂
Ama Wine kurmam lazim nasıl kurarim?

Yazılım mağazasını açıp tek tık ile yükleyebilirsiniz.

Ayrıca Wine'ın sitesindeki komutları tek tek girerek te daha yeni sürümünü kurabilirsiniz.

Kod:
sudo dpkg --add-architecture i386.
sudo mkdir -pm755 /etc/apt/keyrings
sudo wget -NP /etc/apt/sources.list.d/ https://dl.winehq.org/wine-builds/ubuntu/dists/jammy/winehq-jammy.sources
sudo apt update
sudo apt install --install-recommends winehq-stable

Bu komutlar ile yükleyebilirsin ya da daha basit olsun dersen mağazasındanda yükleyebilirsin.

Yazılım mağazasını açıp tek tık ile yükleyebilirsiniz.

Ayrıca Wine'ın sitesindeki komutları tek tek girerek te daha yeni sürümünü kurabilirsiniz.

Ha bu arada oyun oynamak için düz Wine'ı önermem pek. Wine'ı ben daha çok oyun yüklemek, ve küçük çaplı programları çalıştırmak için kullanıyorum.

Steam Proton oyun oynamak açısından daha iyi.

Direkt Wine kurma derim. Onun yerine bottles kullanman daha iyi olur.

Hocam ben Bottles'da Proton ve Wine da çalışan oyunları çalıştıramadım. Oyun şişesi oluşturdum ama çalışmadılar maalesef. Bir ayar mı yapmak lazım? Yoksa oyunları Bottles içinde kurup mu çalıştırmak gerekiyor?

Son düzenleme:
Linux Mint mağaza yok ya da ben görmedim :)

Bir de Wine TL açar mı siz anladınız

Linux Mint mağaza yok ya da ben görmedim :)

Bir de Wine TL açar mı siz anladınız.

Yazılım yöneticisi ismi. Hatta hoş geldin ekranında falan gösteriyordu.

TL derken Launcher'dan bahsediyorsan hayır, Wine içinde çalıştırma onu. Çünkü java uygulamalarını Linux'ta çalıştırabilirsin.

Bence SK Launcher kur en iyisi. Jar sürümünü kurman lazım.

Son düzenleme:
Hocam ben Bottles'da Proton ve Wine da çalışan oyunları çalıştıramadım. Oyun şişesi oluşturdum ama çalışmadılar maalesef. Bir ayar mı yapmak lazım? Yoksa oyunları Bottles içinde kurup mu çalıştırmak gerekiyor?

Ben proton ve Lutris ile sorunlar yaşadığım EA App'i bottles ile rahatça kurup çalıştırdım. Üstelik arayüzündeki kolaylık sayesinde kolayca diğer diskimi ekleyebildim. Bottles'a hiç dışarıdan uygulama ekleyip denemedim. Bottles üzerinden indirdim hep ki bir de sadece Battlefield 5 için kullanıyordum ben.

Geri
Yukarı