Çözüldü Linux Mint yüksek RAM kullanımı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Murat712

Femtopat
Daha fazla  
Yakın zamanda Windows'tan Linux Mint'e geçtim, Windows'ta 2 GB RAM kullanan ve Full ayarlarda 40-50FPS alabildiğim oyunu Linux'ta denediğimde aşırı kasıyor ve RAM'imin tamamını kullanıyor. Oyunu her iki işletim sistemindede Steam üzerinden oynadım.
Linux'ta oyunun bu derece çok RAM kullanması normal mi, yoksa ben herhangi bir yerde hatalı bir şey mi yapmışım?

Çözüm
Açık kaynak yazanı ve en son sürümü denedim.

Oyun oynarken sıkıntı yaratmayacak bir masaüstü ortamı önerebilir misin?

Hocam Cinnamon da kötü değildir. Tam ekran programlarda compositor ü kapatma seçeneği var onu açarsanız daha iyi performans alabiliyorsunuz.

Oyun için KDE masaüstü daha iyidir, ama compositor kapalı Cinnamon da aynı performansı verebilir. Hem KDE içeren dağıtımlar Mint'e göre biraz daha zor olacağından bence pek uğraşmanıza gerek yok.

Yakın zamanda Windows'tan Linux Mint'e geçtim, Windows'ta 2 GB RAM kullanan ve Full ayarlarda 40-50FPS alabildiğim oyunu Linux'ta denediğimde aşırı kasıyor ve RAM'imin tamamını kullanıyor. Oyunu her iki işletim sistemindede Steam üzerinden oynadım.
Linux'ta oyunun bu derece çok RAM kullanması normal mi, yoksa ben herhangi bir yerde hatalı bir şey mi yapmışım?

Bahsettiğiniz oyun hangi oyun ve sistem özellikleriniz nedir?

sistemözellikleri.PNG

Son düzenleme:
Linux mint biraz fazla ram kullanır,oyun için masaüstü ortamı olarak gnome veya kde tercih ediniz.Bkz: Pop os,Nobara

Linux Mint biraz fazla RAM kullanır, oyun için masaüstü ortamı olarak GNOME veya KDE tercih ediniz. Bkz: Pop!_OS, Nobara.

KDE ve GNOME, Cinnamon'dan daha fazla RAM tüketmiyor mu?

Bahsettiğiniz oyun hangi oyun ve sistem özellikleriniz nedir?

Bir de eğer cinnamon masaüstü kullanıyorsanız tam ekran oyunlarda compositor ü kapatma ayarı var. Onu açabilirsiniz, daha iyi FPS verir.

Eki Görüntüle 2036152
oyun forest
pardon yazmayı unutmuşum sistem özelliklerini
8GB ram
i5-11300H işlemci
GTX 1650 ekran kartı

Oyun Forest.
Pardon yazmayı unutmuşum sistem özelliklerini.
8 GB RAM.
i5-11300H işlemci.
GTX 1650 ekran kartı.

Hocam NVIDIA sürücülerini yüklediniz mi? Mint ile gelen sürücüler oyun için iyi olmayabiliyor.

Sürücü yöneticisi'ni açıp sürücülere bakabilirsiniz.

evet sürücü yöneticisinden yükledim

Eğer cinnamon masaüstü kullanıyorsanız, tam ekran oyunlarda compositor ü kapatma ayarı var. Onu açabilirsiniz, daha iyi FPS verir. Mate ve Xfce kullanıyorsanız, Compositor ü tamdan kapatma ayarı var.

Compositor bazen oyunlarda sıkıntı yaratabiliyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı