Çözüldü Linux Mint'te Firefox takılıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
5
Yer
Fortress Vader
Linux'a yeni geçtim. FireFox'ta özellikle kaydırırken hafif hafif donuyor gibi oluyor. W10'da Edge tarayıcısına girdiğim zaman akıcı bir şekilde kaydırabiliyorum. Bunun sebebi ne olabilir? FireFox harici bir uygulamada kasma hissine rastlamadım.
Sistemim:
i7 6700HQ
960M
8 GB RAM
240 GB SSD

Linux Mint Cinnamon kurdum. 30 GB yer verdim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sürücü Yöneticisini açıp Nvidia-465 sürücüsünü kurmayı dener misin? Ardından sistemi yeniden başlat.

Eki Görüntüle 1072828
Bu şekilde yaptım. Birazcık düzeldi gibi, ancak hala hissediliyor.

Bunu mu demek istediniz?
1623964142086-png.1072832.png

Bir de şu performans seçenekleri ne durumda? Önerilen performans ayarları seçeneği ile donanım ivmelendirme seçeneği pasif mi?
Menüde Firefox'u bul, menüdeki Firefox simgesine sağ tıklayınca Nvidia GPU ile çalıştır seçeneği çıkacak. Aşağıdaki gibi yani. Ondemand kipini seçtikten sonra, oturumu kapatıp açtığından emin ol.

nvidia-cinnamon.png
Dediğiniz şekilde yaptım. Ancak kasma durumu hala devam ediyor.

Ek olarak şunlar da denenebilir.

Akıcı kaydırmayı kullan seçeneği pasifleştirilebilir.

Arama çubuğunda about:config yazın ve çalıştırıp, çıkan uyarıyı onaylayın. Aşağıdaki girdiyi aratın ve true olarak değiştirin. Aradından tarayıcıyı yeniden başlatın.

Kod:
layers.acceleration.force-enabled

Ek olarak şunlar da denenebilir.

Akıcı kaydırmayı kullan seçeneği pasifleştirilebilir.

Arama çubuğunda about:config yazın ve çalıştırıp, çıkan uyarıyı onaylayın. Aşağıdaki girdiyi aratın ve true olarak değiştirin. Aradından tarayıcıyı yeniden başlatın.

Kod:
layers.acceleration.force-enabled
Yaptım bu şekilde. Düzelmedi maalesef.

Bana bu Mint Cinnamon çokta fazla stabil gelmiyor, mağazası donuyor, wifi'yi doğru düzgün bulamıyor, yavaş açılıyor, güncellemeleri yavaş yapıyor ama yine de çok öneriliyor. Kötü değil ama bana XFCE, Gnome, KDE, LXQT yada LXDE kadar stabil gelmiyor. Benim bilgisayarımda mesela POP OS!, Elementary OS, Lubuntu, MX, KDE Neon çok daha stabil çalışıyor. Belki de benim bilgisayarım ile çok uyumlu değildir bilemiyorum.

Bana bu Mint Cinnamon çokta fazla stabil gelmiyor, mağazası donuyor, wifi'yi doğru düzgün bulamıyor, yavaş açılıyor, güncellemeleri yavaş yapıyor ama yine de çok öneriliyor. Kötü değil ama bana XFCE, Gnome, KDE yada LXQT kadar stabil gelmiyor. Benim bilgisayarımda mesela POP OS!, Elementary OS, Lubuntu, MX, KDE Neon çok daha stabil çalışıyor. Belki de benim bilgisayarım ile çok uyumlu değildir bilemiyorum.
Dağıtımlar hakkında pek bir bilgim yok benim. Genellikle ilk Linux deneyimi için Mint Cinnamon öneriliyor, o yüzden kurdum ben de. Bu kasma olayı dışında çözülemeyen bir sorun yaşamadım henüz.

Bana bu Mint Cinnamon hiç stabil gelmiyor, mağazası donuyor, wifi'yi doğru düzgün bulamıyor, yavaş açılıyor, güncellemeleri yavaş yapıyor ama yine de çok öneriliyor.

Wifi bulamama ve güncellemeler ile bir masaüstü ortamının alakası olamayacağını bilmeden yorum yapıyorsunuz. Cinnamon Gnome Shell'den ve Elementary OS'un Pantheon ortamından daha kararlı bir ortamdır. Linux Mint'te hiç bir mağaza zaman donma sorunu yaşamadım, diğer ortamlardaki mağaza uygulamalarından daha başarılı. Ayrıca şu yaşanan sorun, hemen her dağıtımda görülebiliyor.

@Dark Lord of the Sith , yaşadığın sorunun masaüstü ortamı ya da dağıtımla bir ilgisi yok.

Dağıtımlar hakkında pek bir bilgim yok benim. Genellikle ilk Linux deneyimi için Mint Cinnamon öneriliyor, o yüzden kurdum ben de. Bu kasma olayı dışında çözülemeyen bir sorun yaşamadım henüz.
Chrome kurmayı deneyin o zaman birde. Chrome'un sitesinden .dev formatında indirip inen dosyanın üstüne basarsanız kuracaktır. Sonuçta Edge'de Chromium tabanlı belki Chromium tabanlı bir tarayıcı ile yeniden stabilite elde edersiniz.

Son düzenleme:
Bir de aşağıdaki komutla TLP uygulamasını kurmayı deneyin.

Kod:
sudo apt install tlp

Ardından aşağıdaki komutu çalıştırın. Bu durumda sonuç ne oluyor gözlemlersin.

Kod:
sudo tlp ac

Bu şekilde CPU güç yönetimi ile ilgili bir husus olup olmadığını anlayabiliriz.

Wifi bulamama ve güncellemeler ile bir masaüstü ortamının alakası olamayacağını bilmeden yorum yapıyorsunuz. Cinnamon Gnome Shell'den ve Elementary OS'un Pantheon ortamından daha kararlı bir ortamdır. Linux Mint'te hiç bir zaman donma sorunu yaşamadım, diğer ortamlardaki mağaza uygulamalarından daha başarılı. Ayrıca şu yaşanan sorun, hemen her dağıtımda görülebiliyor.

@Dark Lord of the Sith , yaşadığın sorunun masaüstü ortamı ya da dağıtımla bir ilgisi yok.
Demek ki bende stabil değil. 3 kere denedim güzel sonuç alamadım. Diğer saydıklarım her zaman Mint Cinnamon'dan daha akıcı geldi. Tabi yine de Mint'i diğer kişiler tarafından sevilmesi yüzünden önerilerime ekliyorum ama benim bilgisayarımda başarısız. Şuan Pop OS kullanıyorum çok stabil mesela.Önceden kullandığım MX'de uçuyordu.

Bu arada kaydırırken hafif hafif donma Mint kullanırken Firefox'da bende de oldu. Pop OS'da olmuyor ama Chrome yine de daha stabil. Tekrardan Chrome'u denemenizi öneririm.

Chrome kurmayı deneyin o zaman birde. Chrome'un sitesinden .dev formatında indirip inen dosyanın üstüne basarsanız kuracaktır. Sonuçta Edge'de Chromium tabanlı belki Chromium tabanlı bir tarayıcı ile yeniden stabilite elde edersiniz
Maalesef Chrome'da da aynı sorun var. Birazcık daha stabil ancak gözle fark ediliyor hala.
Kod:
sudo tlp ac

Bu şekilde CPU güç yönetimi ile ilgili bir husus olup olmadığını anlayabiliriz.
Kod:
TLP started in AC mode (manual).
Bu cevap geldi koddan sonra. Ne yapmalıyım?

Geri
Yukarı