Çözüldü Linux Mint'te güç seçeneklerinde uyku yerine sistemi kapatma nasıl eklenir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

lavanta

Kilopat
Yer
Ankara
Linux Mint kullanıyorum ve güç seçeneklerinde belli bir süre sonra sistemi kapatma seçeneği yok, uykuya alma var sadece. Bunu nasıl yapabiliriz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Cinnamon son sürüm.

Bu durumda kurduğun paketleri kaldır. sudo apt purge autopoweroff autopoweroff-gui

sudo apt install dconf-editor komutuyla Dconf düzenleyicisini yükle, sonra menüden aratarak aç. Arayüzde sırasıyla şu anahtarları aç.

org => cinnamon => settings-daemon => plugins => power

Power kısmı altında sleep-inactive-ac-type seçeneğini bul, üstüne gelip sağ tıkla ve shutdown seçeneğini seç. Artık pasif durumda bekleme yerine sistemi kapatacak, süresini güç ayarlarındaki beklemeye alma kısmından değiştirebilirsin.

Terminal aç ve "su root" yaz. Root moduna geçince "shutdown +x -h" komutunu kullan. h aynı kalsın x yerine dakikayı yaz.

İşletim sisteminin belli bir süre kullanılmayınca bekleme/uyku modları yerine tümüyle kapanması nasıl olur?

Şunları denedim ama olmadı.

Kod:
sudo nano /etc/systemd/logind.conf

IdleAction=poweroff
IdleActionSec=120min

Hocam "poweroff" yerine "shutdown" yazsan ?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…