Linux mu Windows mu macOS mu?

Hangi İşletim Sistemi

• Oy verenlerin toplamı
    135
Peki sence donanım üreticileri neden Linux yüklü bilgisayar satmıyorlar?
Firmaların Microsoft ile anlaşmaları var. "ben Windows kurucağım" diyerek olmuyor bu iş, belli bir yıl süren bir anlaşma imzalıyorlar. Bu, bir engel olabilir.

Ayrıca bilgisayarların Linux ile gelmesi için distroların firmaya ulaşması gerekiyor. Fedora bunu Lenovo ile yapmıştı mesela. Ama her distro bunu yapabilecek bir kapasitede değil.

Ben sana Linux'e alışılamama sebebini de söyleyeyim. Desktop OS olarak o kadar berbat ve kullanımı o denli zor ki, ben bile kullanabildiğim halde, üşendiğim için o saçmalığa gelemiyorum.
Ben daha açık söyleyeyim. Üşengeçlik. Bu kadar basit. Windows'a 10 yıl harcamış zaten insan, Linux'u öğrenmeye üşeniyor. Bu kadar basit. Forumda bunun örneklerini de açıkça görebilirsiniz.

Firmaların Microsoft ile anlaşmaları var. "ben Windows kurucağım" diyerek olmuyor bu iş, belli bir yıl süren bir anlaşma imzalıyorlar. Bu, bir engel olabilir.

Ayrıca bilgisayarların Linux ile gelmesi için distroların firmaya ulaşması gerekiyor. Fedora bunu Lenovo ile yapmıştı mesela. Ama her distro bunu yapabilecek bir kapasitede değil.

Ben daha açık söyleyeyim. Üşengeçlik. Bu kadar basit. Windows'a 10 yıl harcamış zaten insan, Linux'u öğrenmeye üşeniyor. Bu kadar basit. Forumda bunun örneklerini de açıkça görebilirsiniz.

Neden öğrensinler ki? Bunun için sebep ne olabilir? Windows iş görüyorken, Linux'den daha kolay kullanımlı ve sorunsuzken (Virus falan yaygınlıkla ilgili sakın Root ve User kavramlarına girme onlar XP'de kaldı) neden Linux öğrenmeye çalışsınlar? Kim uğraşsın Flatpak ile kim uğraşsın dev/sda ile? Bunlar gerekmiyor çift tıklama falan buna ancak sistemi hiç tanımayanlar inanır. Çoğunuz henüz doğmamışken ben Suse'yi Pentium MMX'e yüklemekle meşguldüm.

Neden öğrensinler ki? Bunun için sebep ne olabilir? Windows iş görüyorken, Linux'den daha kolay kullanımlı ve sorunsuzken (virus falan yaygınlıkla ilgili sakın root ve user kavramlarına girme onlar XP'de kaldı) neden Linux öğrenmeye çalışsınlar?
Linux kullanmanın sebeplerini önceki mesajlarda belirttim.

Kim uğraşsın flatpak ile kim uğraşsın dev/sda ile? Bunlar gerekmiyor çift tıklama falan buna ancak sistemi hiç tanımayanlar inanır. Çoğunuz henüz doğmamışken ben Suse'yi Pentium Mmx'e yüklemekle meşguldüm.
GNOME software gibi çoğu GUI mağaza, uygulama kurmayı kolay hale getiriyor. Diskleri yönetmek için de GNOME diskler kullanılabilir.

Bunu zamanında yapmış olman dediklerini doğru yapmaz.

ATM'de Windows makine verir.
Windows 7 (XP kullanan da var) kullanıyorlar.
Nedeni bloatware yeni sürümlere göre daha az.
Neden Windows?
Çünkü sen bu işletim sistemine tüm paranı emanet ediyorsun.
Güvenebileceğin bir şirket varken topluluğun geliştirdiği yazılımı kullanmazsın paranı yönetirken. Ha Linux dağıtımlarından da var bu hizmeti sunan ama çok daha pahalı.

Microsoft halen bankalarda kullanılan Windows 7 gibi eski işletim sistemlerine güvenlik güncelleme desteği verir.

Masaüstü deneyimi olarak GNU/Linux tarafını ben de eksik buluyorum ama kesinlikle Windows'taki saçma sapan hataları almamak daha rahatlatıcı.

Ben o saçma hataları neden almıyorum acaba? Ciddi söylüyorum en ufak sorun yaşamıyorum. Hiçbir şekilde donma, kasma, mavi ekran vs. yok. Acaba sorunlu anakart ya da bozuk RAM modülleri mi kullanıyorsunuz? Belki de herşey sisteme ıvır zıvır yazılım kurmamakla her siteye kek gibi atlamamakla ilgilidir ben sizin olayınızı anlayamıyorum. Sizin çizdiğiniz tabloyla ben karşılaşsaydım sizden önce Windows kullanmayı bırakırdım kaldı ki alternatif zaten bende var.

Bunlar gerekmiyor çift tıklama falan buna ancak sistemi hiç tanımayanlar inanır
Linux'a da Windows'a uygulama yükler gibi uygulama yükleyebilirsiniz ama bu yöntem yerine uygulama mağzasını kullanmanız daha iyi ve daha kolaydır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Linux stabil değilse bu iki videoda nasıl oluyor da sistem çökmüyor?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Ben o saçma hataları neden almıyorum acaba? Ciddi söylüyorum en ufak sorun yaşamıyorum. Hiçbir şekilde donma, kasma, mavi ekran vs. yok. Acaba sorunlu anakart ya da bozuk RAM modülleri mi kullanıyorsunuz? Belki de herşey sisteme ıvır zıvır yazılım kurmamakla her siteye kek gibi atlamamakla ilgilidir ben sizin olayınızı anlayamıyorum. Sizin çizdiğiniz tabloyla ben karşılaşsaydım sizden önce Windows kullanmayı bırakırdım kaldı ki alternatif zaten bende var.
Güncelleme yaptıktan sonra 1 saat bekletmesi bile bir sorun. Bazen yükleyemiyor 1 saat de geri alması için bekliyorsun.
Güncelleme için yeniden başlatma istiyor genelde.
Ve evet şahsen çok program kullanıyorum. Hepsini de ihtiyacım için kullanıyorum. Windows'ta verimli olmuyor.

Peki sence donanım üreticileri neden Linux yüklü bilgisayar satmıyorlar? Bak lisans ücreti de yok. Böylelikle bilgisayarın fiyatı da şişmez. Ön yüklü Windows'dan 3 kar ediyorlarsa, ucuz Linux'lü bilgisayar satıp 5 kar ederler. Adamlar sürümden daha çok kazanırlar. Peki neden Linux yükleyip satmıyorlar? Sakın insanlar Linux'lü bilgisayarları tercih etmiyor olmasın? Mesela Linux yüklenmiş laptoplar da var. Fakat bunlar yaygınlaşmıyor? Neden acaba?

Ben sana Linux'e alışılamama sebebini de söyleyeyim. Desktop OS olarak o kadar berbat ve kullanımı o denli zor ki, ben bile kullanabildiğim halde, üşendiğim için o saçmalığa gelemiyorum.

Linux'ün tam olması gerektiği gibi pratik bir versiyonu var (BSD hibrit çekirdeği ile) onun da kullanım oranı sadece %10. Haydi Apple donanım biraz pahalı ondan diyelim yine de %30 falan olması gerekirdi.

Sebep: Windows her ikisinden de oldukça üstün ve her yönden avantajlı. Gerçek bence kesinlikle budur.
macOS'un popüler olma gibi bir derdi yok. Popüler için yapılmadı.

GNU/Linux tercih ederim.

Windows'ta sorun yaşamadığım gün yok. Sistemi her kapatmaya çalıştığımda siyah ekrana düşmesi mi dersiniz, sistemi her kilitlediğimde telemetry "hizmetinin" CPU'nun içinden geçmesi mi dersiniz, arızalı Radeon R9 GPU'mun sürücüsünü zorla kurup sistemimi kilitlemesi mi dersiniz, internete bağlıysam kurulum sırasında Microsoft hesabımla giriş yapmam konusunda ısrar etmesi mi dersiniz...

GNU/Linux'ta AMD GPU'mu tek satırlık bir komutla devre dışı bırakıyorum ve hiçbir şekilde GPU kaynaklı bir sorun yaşamıyorum. Windows'ta istediğim kadar kayıt defteri ayarı yapayım, istediğim kadar sürücü güncellemelerini Windows Update ile edinmeyi devre dışı bırakayım; yok arkadaş, çözülmüyor. Falanca hesapla giriş yap diye bir ısrarı da yok. Zorla sürücü kurup sistemi kilitlemesi, kapatırken siyah ekrana düşmesi, sistemi kilitlediğimde CPU'nun içinden geçmesi gibi sorunların hiçbiri de yok.

Bir de Windows öyle bir anlatılıyor ki nur topu gibi bir işletim sistemi zannedersiniz mübarek. 😂

Efendim neymiş? Program kurmazsam şişmezmiş. Sana ne? İstersem 10 tane kurarım, istersem 100 tane. Şişiyorsa benim sorunum mu? Benim sorunum olmayan bir mesele yüzünden ben niye kendimi kısıtlamak zorundayım? Her açıdan Windows iyiyse ve program kurunca şiştiğini itiraf ediyorsan daha kendinle çelişiyorsun.

Bir de Windows en iyisiyse neden Microsoft, winget adında bir paket yöneticisi geliştirip bunu Windows'a eklemeye çalışıyor? Neden Windows'a WSL diye bir şey geliştirip eklediler?

Özgür yazılımlar da amatör ve çöpmüş. Evet, kullandığım masaüstü ortamı olan GNOME, GPLv2+ ile lisanslı ve gördüğünüz gibi, çok amatör. (!) Kullanım olarak da o kadar zorlanıyorum ki anlatamam. (!)

Ekran görüntüsü 2022-02-20 12-39-22.png

Yeni konular

Geri
Yukarı