Linux neden Secure Boot açıkken yüklenmiyor/açılmıyor?

Arkadaşlar Linux dağıtımları neden BIOS'taki Secure Boot ayarı açıkken başlamıyor/yüklenmiyor ve uyarı veriyor?

Çünkü Secure Boot'un tek amacı o. Milleti Windows kullanmaya zorluyorlar.

Arkadaşlar Linux dağıtımları neden BIOS'taki Secure Boot ayarı açıkken başlamıyor/yüklenmiyor ve uyarı veriyor?
Asıla amacı güvenlik gibi görünse de insanlara Windows kullandırma için var. Yeni dağıtımların secure boot anahtarları var.
Guncel dagitimlarda problem cikarmamasi gerek, eski dagitimlarda agirlikli gorulen bir sorunsaldi.
Hocam, az önce gereksiz tartıştık ve uzattık, özür dilerim.

Her dağıtımın çekirdeği secureboot için imzalı değildir, Ubuntu ya da Debian tabanlı bir dağıtım kullanırsan, secureboot'u kapatmana gerek kalmaz. Diğer dağıtımlardan hangisinin çekirdekleri imzalıdır bilmiyorum, kendi sitelerine ya da rehberlerine bakıp öğrenebilirsin.

Eğer 3. parti bir sürücü kurmaya ihtiyacın olursa, bu durumda da secureboot'u kapatmalısın. Çünkü sonradan kurduğun sürücü secureboot tarafından engellenir ve modül açılışta etkinleşmez. Bu tür sürücüleri, mokutils ile elle imzalamak da mümkün, biraz aratırsan kaynak bulursun.

Bazı Linux dağıtımları Secure Boot'ta açılabiliyor. OpenSUSE gibi.
Asıla amacı güvenlik gibi görünse de insanlara Windows kullandırma için var. Yeni dağıtımların secure boot anahtarları var.
Secure Boot zaten yıllar önce kırılmadı mı? Ben öyle biliyorum şahsen.

Geri
Yukarı