Linux olmadan olmaz

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Koran oyun + Lutris yada Steam Proton ile hemen oynanıyor. Çok zor bir şey değil.
Hocam size şöyle diyeyim: İlk önce Mint, ardından Pop!_OS, ardından 3 veya 4 defa burada bulunan bir rehberden Arch kurup God Of War/FH4 açmayı denedim ancak yapamadım. İşin garibi log dosyasında da hiçbir şey yazmıyordu.

Oyun açıldığı gibi kapanıyordu.. ki ekran kartım bu oyunları normal şartlarda kaldırır.

Arkadaşın biri DRM yüzünden tarayıcıda hiç bir şekilde 1080P bir şey izleyemiyomuş da ondan. Korsan karşıtı bir insanmış.

Ben dedimki madem para ödüyorsun tarayıcıdan da bu desteği versinler. DRM'ye sanki çözümler yokmuş gibi.
Windows veya Linux düşmanı olmak bilgisiz insanların at gözlüğü ile dünyaya bakmalarındandır.

Sektörün içinden biri olarak benim çok düşük performanslı Lenovo laptopum var ve bunda Linux kurulu. Günlük kullanım olarak (oyun hariç) kullanabiliyorum ve tüm ihtiyaçlarımı görüyor ve bu arada 1080P video Firefox'ta izleyebiliyorum o arkadaş neden izleyememiş anlamadım. Gerçek korsan karşıtı olabilmek için (biz bunlara FSF (Free Software Foundation) diyoruz) o kadar ince düşünmelisin ki kullandığın bilgisayarın işlemcisinin de open source olması lazım, ki bunu yapabilen kişi var mı biliyor musunuz? Benim Moskova'da yaşayan GNUPG developeri olan bir Rus arkadaşım var o adam gerçek korsan karşıtı işte. Kullandığı sistem FreeBSD ve tarayıcısından tut e-mail client'ına (Mutt) kadar herşeyini Terminal'den gerçekleştiriyor.

@brkyozell hocam neden ATM'ler Windows neden sokak bilboardları Windows demişsin ama bir önceki mesajımda da belirttim belki görmedin. Dünyadaki sunucuların %90'ından fazlası Linux'dur bundan emin olabilirsin. Bu linke tıklarsan bu konu hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsin. Olaya sadece Türkiye değil global (dünya bazında) olarak bakmalısın.

Hocam size şöyle diyeyim: İlk önce Mint, ardından Pop!_OS, ardından 3 veya 4 defa burada bulunan bir rehberden Arch kurup God Of War/FH4 açmayı denedim ancak yapamadım. İşin garibi log dosyasında da hiçbir şey yazmıyordu.

Oyun açıldığı gibi kapanıyordu.. ki ekran kartım bu oyunları normal şartlarda kaldırır.
Öncelikle GoW internette izlediğime göre ve kendi deneyimlerime göre de Windows 10'dan daha fazla FPS veriyor Linux'ta.

GoW oynamak için;
1. WineHQ yüklemelisin.
2. Gerekli olan mesa, vulkan sürücülerini indirmelisin.
3. Lutris indirmelisin.
4. ProtonGE Custom Wine yada Lutris Wine FS Hack indirmelisin.

Lutris içinde Proton GE yada diğer Wine FS Hack sürümleri iniyor zaten.

Windows veya Linux düşmanı olmak bilgisiz insanların at gözlüğü ile dünyaya bakmalarındandır.

Sektörün içinden biri olarak benim çok düşük performanslı Lenovo laptopum var ve bunda Linux kurulu. Günlük kullanım olarak (oyun hariç) kullanabiliyorum ve tüm ihtiyaçlarımı görüyor ve bu arada 1080P video Firefox'ta izleyebiliyorum o arkadaş neden izleyememiş anlamadım.
Netflix, Amazon Prime falan tarayıcıda 480P oynatıyormuş. Ondan Linux'ta izleyemiyormuş.

Son düzenleme:
Hocam o kısmı ben de anlayamadım. Bir siteye saldırmış tüm şifreleri düşürmüş. Bunu aklı başında mantıklı birisi yazmaz, yazamaz, yazmaması lazım zaten. Neyi kanıtlamaya çalışıyor çözemedim
Bana dedi ki, Linux kullanan kendini hacker sanıyor, egolanıyor. Ben de dedim ki bunun egoyla alakası yok. Hackerlık için kullanmıyorum kullansamda kolay bir iş. Çünkü piyasada açığı bulunan işletim sistemleri, sunucular, sistemler çok.

@brkyozell hocam neden ATM'ler Windows neden sokak bilboardları Windows demişsin ama bir önceki mesajımda da belirttim belki görmedin. Dünyadaki sunucuların %90'ından fazlası Linux'dur bundan emin olabilirsin. Bu linke tıklarsan bu konu hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsin. Olaya sadece Türkiye değil global (dünya bazında) olarak bakmalısın.
Özellikle CDN olmak üzere sunucu taraflı hizmetlerde Linux'un daha yaygın olduğunun farkındayım ki bunun sebebi kaynak tüketimi. Ben buna karşı çıkmadım zaten :)

Sunucularda ev PC'leri gibi çok-yönlü düşünülmesine gerek yok çünkü, kaynak tüketimi az olsun program desteği yeterli olsun diyerek Linux kuruluyordur. Şahsen bende zamanında kendi Minecraft sunucumda Linux kullanmıştım.

Sadece hala azınlıkta olduğuna ve her sistemde olduğu gibi sorunları olduğuna işaret ettim.

Öncelikle GoW internette izlediğime göre ve kendi deneyimlerime göre de Windows 10'dan daha fazla FPS veriyor Linux'ta.

GoW oynamak için;
1. WineHQ yüklemelisin.
2. Gerekli olan mesa, vulkan sürücülerini indirmelisi.
3. Lutris indirmelisin.
4. ProtonGE Custom Wine yada Lutris Wine FS Hack indirmelisin.
Hocam alta bırakacağım rehbere sadık kalarak en az 3, tahminimce 4 defa Arch kurup bu oyunu açmayı denedim ancak kurulumda herhangi bir hata almamama rağmen, oyun açılmadı.

Bana dedi ki, Linux kullanan kendini hacker sanıyor, egolanıyor. Ben de dedim ki bunun egoyla alakası yok. Hackerlık için kullanmıyorum kullansamda kolay bir iş. Çünkü piyasada açığı bulunan işletim sistemleri, sunucular, sistemler çok.
Şimdi şöyle söyleyeyim o yazdığın ben veteriner**** sitesine saldırdım şifreleri düşürdüm falan bunları kimse yazmaz yani bu normal bir hareket değil yani

Özellikle CDN olmak üzere sunucu taraflı hizmetlerde Linux'un daha yaygın olduğunun farkındayım ki bunun sebebi kaynak tüketimi. Ben buna karşı çıkmadım zaten :)

Sunucularda ev PC'leri gibi çok-yönlü düşünülmesine gerek yok çünkü, kaynak tüketimi az olsun program desteği yeterli olsun diyerek Linux kuruluyordur. Şahsen bende zamanında kendi Minecraft sunucumda Linux kullanmıştım.

Sadece hala azınlıkta olduğuna ve her sistemde olduğu gibi sorunları olduğuna işaret ettim.

Hocam alta bırakacağım rehbere sadık kalarak en az 3, tahminimce 4 defa Arch kurup bu oyunu açmayı denedim ancak kurulumda herhangi bir hata almamama rağmen, oyun açılmadı.

Ben de gün sonunda bir son kullanıcı sayılırım. Arch Linux kullanmayı pek sevmiyorum maalesef. Debian ve Ubuntu tabanlı kullanırım.

Şimdi şöyle söyleyeyim o yazdığın ben veteriner**** sitesine saldırdım şifreleri düşürdüm falan bunları kimse yazmaz yani bu normal bir hareket değil yani
Doğru dediniz. Hocam. Ben yazdığı anlamsız şeye kendimi kaptırdım ve abarttım.

Kullandığı sistem FreeBSD ve tarayıcısından tut e-mail client'ına (Mutt) kadar herşeyini Terminal'den gerçekleştiriyor.
Korsan karşıtı olmasamda hayalim böyle. Her şeyi terminalden yapmak :D.

Son düzenleme:

Düşün ki Windows değil de çoğu ev kullanıcısı Linux kullanmış olsun. Bu sefer ne olacak dünyada Windows'a verdikleri desteği Linux'a da verecekler. Her ne kadar dünyadaki sunucuların %90'ından fazlası Linux olsa da ev kullanımı için Windows kullanılmakta. Mesela bir örnek vereyim Linux'a ait zararlı yazılım (trojan, virüs, worm, vb.) Windows'a nazaran daha az geliştiriliyor (Linux'a daha çok RCE geliştiriyorlar) ve yaygın halde. Ev kullanımındaki bilgisayarlar Linux olup sadece sunuculara Windows ayrılmış olsaydı o zaman da Windows'a daha az zararlı yazılım geliştirip onlara RCE geliştireceklerdi.

Tamamen arz talep meselesi. Azınlıkta olmasının nedeni ise Linux kullanmak Windows kullanımına göre daha karmaşık ve daha fazla teknik bilgiye sahip olmak gerekir. Linux'ta bazı donanımların desteği az ve popüler uygulamaları destekleyemeyebiliyor. Ev kullanıcıların %50-%60'ı Linux'a geçse emin ol bu sefer de millet Linux hakkında destek vermeye başlayacak.

Sektörün içinden biri olarak benim çok düşük performanslı Lenovo laptopum var ve bunda Linux kurulu. Günlük kullanım olarak (oyun hariç) kullanabiliyorum ve tüm ihtiyaçlarımı görüyor ve bu arada 1080P video Firefox'ta izleyebiliyorum o arkadaş neden izleyememiş anlamadım. Gerçek korsan karşıtı olabilmek için (biz bunlara FSF (Free Software Foundation) diyoruz) o kadar ince düşünmelisin ki kullandığın bilgisayarın işlemcisinin de open source olması lazım, ki bunu yapabilen kişi var mı biliyor musunuz? Benim Moskova'da yaşayan GNUPG developeri olan bir Rus arkadaşım var o adam gerçek korsan karşıtı işte. Kullandığı sistem FreeBSD ve tarayıcısından tut e-mail client'ına (Mutt) kadar herşeyini Terminal'den gerçekleştiriyor.

Orada anlatılan arkadaş yanlış söyledi. Adamın derdi tam olarak o değil. Linux üzerinde genel olarak 1080P videolar izlenmediğini iddia etmedi. Değindi konu DRM olayı maalesef Linux üzerinde DRM desteği kısmında sıkıntı olduğu için her seviye DRM desteğini veremiyor. En azından henüz öyle bunla ilgili yakın zamanda yeni yeni kernel güncellemeleri yapılıyor. Muhtemelen yakında çözülecektir. Servis sağlayıcıları kendi içeriğini korumak için DRM kullanıyor ve bu destekte sıkıntı olduğunda içeriklerinden faydalanırken sıkıntı yaşıyorsunuz. Duruma göre ya içeriklerini oynatıyorsunuz ya da oynatamıyorsunuz.

Arkadaşın korsan karşıtlığında genel olarak korsan karşıtlığı anladım kadarıyla. Sizin dediğin olay korsan karşıtlığından daha çok özgür yazılım felsefesini benimsemek. Çünkü evet, özgür yazılım felsefesini tam olarak benimseyen insanlar genelde özgür yazılımlara yönelirler ve sürücülerinden kullandıkları hizmetlerine kadar özgür yazılım felsefesine uygun olmasına dikkat ederler. Korsan karşıtlığı ise daha genel bir ürünün illegal yollarla elde edilmesiyle alakalı bir durum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı