Linux otomatik olarak laptop sürücülerini indirir mi?

kruzenach25

Centipat
Bende bir laptop var ama monitör bağlayıp öyle kullanıyorum. Ekranı kırık laptoptan format atamıyorum yani. Başka bir bilgisayardan Linux'u SSD'ye kurup laptopa taksam driverlarını indirir mi? Çünkü driverlar olmayınca görüntü gelmiyor ekrana. Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorunun sürücüyle alakalı olduğunu sanmıyorum. Ekrana görüntü gelmesini sağlayan GPU'dur.
Ekran karti, CPU'dan aldigi verileri görsel bilgiye dönüştürür ve bu bilgiyi monitöre iletir.

Daha ötesi: Linux'ta açık kaynak bütün sürücüler çekirdeğe gömülerek geliyor. Haliyle sürücü ihtiyacınız olmuyor. Sadece ekran kartı Nvidia ise biraz oynama yapmanız gerekecek.

Alakalı olarak: Monolitik kernel
Sorunun sürücüyle alakalı olduğunu sanmıyorum. Ekrana görüntü gelmesini sağlayan GPU'dur.
Ekran karti, CPU'dan aldigi verileri görsel bilgiye dönüştürür ve bu bilgiyi monitöre iletir.
Tam olarak değil. GPU bir hesaplama birimidir ve yaptığı işlemler eskiden salt görsellikle alakalı olduğu için "ekran kartı" olarak biliyoruz. Bunu dostane bir düzeltme olarak kabul edin.

Son düzenleme:
Bir ekleme yapmak isterim. Bazen kullandığını wifi kartının sahipli sürücüye ihtiyacı olabiliyor ama bu sürücüyü Ubuntu otomatik olarak tanımlayıp sana kurma seçeneği veriyor. Eğer açık kaynak sürücü düzgün çalışmazsa kurabilirsin. Bazı yazıcıların ise modüle ihtyacı oluyor. Ubuntu yazıcılarda gayet iyi. Otomatik tanımlıyor. Ubuntu tabanında sorun yaşamazsın. Ama Arch tabanında bunlar maalesef otomatik değil ve paketleri senin için seçip kurayım mı diyen, otomatik ayarlayan arka plan servisleri yok.

Normalde driverlar olmasa bile ekranın gelmesi lazım sorunun driverlar ile ilgili olduğuna emin misiniz?

Eminim laptoptan ekran kablosunuda söktüm gene de driver olmayınca görüntü gelmiyor bilgisayara. Windows 10 kurabildim Update olduğu için yükledi driverları ama Linux kurmadım olmaz diye.

Daha ötesi: Linux'ta açık kaynak bütün sürücüler çekirdeğe gömülerek geliyor. Haliyle sürücü ihtiyacınız olmuyor. Sadece ekran kartı NVIDIA ise biraz oynama yapmanız gerekecek.

Alakalı olarak: Monolitik kernel.

Tam olarak değil. GPU bir hesaplama birimidir ve yaptığı işlemler eskiden salt görsellikle alakalı olduğu için "ekran kartı" olarak biliyoruz. Bunu dostane bir düzeltme olarak kabul edin.

PC'de iki tane ekran kartı var bir NVIDIA GT520MX bir de Intel HD Graphics var gömülü olan. Ve HDMI girişi HD Graphics'e bağlı yani görüntüyü HD Graphics'den alıyorum eğer driverları otomatik kurar diyorsanız pop_os kuracağım.

Geri
Yukarı