Linux silindiğinde Windows için bootloader eski haline döner mi?

EBD

Hectopat
Asus laptop kullanmaktayım. Sistemimdeki belli sorunlar yüzünden Linux kurmak istiyorum ancak şu anki kurulu sistemimi de bozmak istemiyorum. Windows'un yüklü olduğu diskimden 100 GB kadar bir alanı Windows disk uygulamasıyla ayırıp USB üzerinden oraya kurmayı düşünüyorum. Aklıma takılan bir şey var. Linux kurunca önyükleyici değişecek, açılışta iki işletim sistemini gösterecek vesaire. Tekrar Windows'a geçtiğim takdirde ki hatalar düzelince muhtemelen öyle olacak, bootloaderı orijinale nasıl döndürebilirim?
Recovery ile sıfırlasam dönmez diye düşünüyorum, bilgisayarı yeni aldım sayılır gerekli programlarımı kurdum, özelleştirmelerimi yaptım o yüzden Windows'u silmek istemiyorum ve geri dönmek istediğimde Linux'tan hiç iz, kalıntı vesaire kalmadan en kolay şekilde nasıl yok ederim? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows, UEFI olarak kuruluysa kolayca kaldırabilirsiniz. BIOS'tan boot sırasında Windows'u öne getirmeniz yeterli. UEFI değilse MBR fixlemeniz gerekir kaldırdıktan sonra.

Önyükleyiciyi yani bootloader'ı her türlü geri yüklemek kolay. UEFI için BOOTICE ile sıralama listesinden GRUB'u silmeniz yetecektir. Kalıntı bırakacaktır ancak bu kalıntıyı siz gözle asla göremezsiniz. Sadece birkaç MB'lık dosyalar ESP bölüntünüzde kalır. Silmek zorunda değilsiniz, BIOS'ta veya önyükleme sırasında bu dosyaların zararı yoktur. Ancak yine de silmek isterseniz:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu rehberde 4:40'taki EFI (ESP) diskinin içindeki EFI klasörüne girdiğinizde GRUB klasörü göreceksiniz. Bu klasörü sildiğiniz anda hiçbir kalıntı kalmaz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı