Linux tabanlı işletim sistemleri mi, yoksa Hackintosh mu?

aknwhite

Centipat
Selamun aleyküm arkadaşlar, esasında soracaklarım bu konu başlığı altında yeterli mi bilmiyorum. Yakın zamanda Linux denemek için içimde bir cesaret oluşmuştu ve Linux kurmaya heveslendim. Yazılım meseleleri bana göre mi değil mi bilmiyorum hiç aşırı meraklısı olmadım, genellikle donanımla ilgilendim. Bilgisayar parçalarını veya bileşenlerini bilmek bir yana Linux veya Ubuntu'yu etraftan ara sıra duyuyordum. Donanımla ilgilenip Linux'ü bilmemek komik mi bilmiyorum kusuruma bakmayın ki Linux distro'larının kullanıcı kullanımına göre olduğunu öğrendim. (Falanca distro eski bilgisayarlar için, falanca distro amatörler için gibi vs. ). Şimdi tekrar hevesim ortaya çıkmış iken hangi Distro'yu kuracağımı araştırdım ve şunları kenara aldım:
- Ubuntu.
- Ubuntu Mate.
- Manjaro KDE.
- Elementary OS.
- Chalet OS.

Ne kadar ileri gidebilirim bilmiyorum ama Linux'ü birazsa öğrenmek ve kullanıcısı olmaya çalışmak istiyorum. Gelelim Hackintosh ile alakalı olan kısıma ve sorularıma...
Mac arayüzü çok ilgimi çekiyor ve Hackintosh'u bundan dolayı da merak ediyorum.
1. soru: Hackintosh AMD bileşenlerde sıkıntılı olduğunu öğrendim, şu iki bilgisayara kurmayı düşünüyorum (hangisi olursa):

- Masaüstü:
10 GB RAM.
AMD FX 6300.
R9 270X PowerColor.

- Dizüstü: Lenovo S205 (RAM'i 4 GB'a yükseltildi)
Eğer bu sistemlere kurulumu çok sıkıntılıysa, Mac'ten arayüzünden vazgeçeriz artık 🙁.

2. Soru: Linux'teki program indirme deneyimini yaşadım ve biraz kayboldum diyebilirim o dönem, böyle çok kurcalamadan yeni yeni öğrenebilecek ve kullanımda kolay olan saydıklarımdan hangisini önerirsiniz? (Görünüm açısından güzel bir arayüzü olan başka bir tane Distro'da önerebilirsiniz 🙃)

GNU/Linux dağıtımları Hackintosh´a göre kıyas götürmeyecek kadar daha stabil. Eğer hack konuları ilginizi çekiyorsa elbette Hackintosh ile de uğraşabilirsiniz ama günlük işleriniz için kullanmanızı tavsiye etmem.

Geri
Yukarı