Çözüldü Linux üzerinde Google Drive kullanamamak

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

349398

Hectopat
Makaleler
7
Yer
Türkiye
Merhabalar. Linux Mint Cinnamon 20 kullanıyorum ve tarayıcı fark etmeksizin Google Drive'dan indirme, yükleme yapamıyorum. Mesela bir dosya indirdiysem, sonra "Çevrimdışısınız" diye uyarı veriyor ve indirmeyi durduruyor. Bu sırada internet bağlantımın da anlık olarak gidip geldiğini fark ettim. Drive dışında hiçbir zaman bağlantım kopmuyor. Aynı şekilde böyle bir sorun Windows üzerinde yaşamıyorum. Çözümü var mıdır?

Çözüm
5.4 çekirdek serisinde rtw modülleri farklı sanırım. Ayrıca çekirdeğin 5.4 serisinde kullanılan rtwpci modülünün ASPM değişkeni desteği yokmuş.

Aşağıdaki komutla çekirdeğin 5.8 sürümünü yüklemeyi deneyebilirsin.

Kod:
sudo apt install --install-recommends linux-generic-hwe-20.04

Çekirdeğin 5.8 serisinde farklı modüller kullanılıyor, rtwpci yerine kullanılan rtw88_pci modülünün ASPM desteği var. Kurulumdan sonra sistemi yeniden başlatıp sonucu gözlemleyip, geri dönüş yaparsınız.
Evet çekirdek güncellenmiş ve sistem artık yeni çekirdek modülünü kullanıyor, öncesinde rtwpci modülü kullanılıyordu, şimdi rtw_8723de modülü ve buna bağımlı olan rw88_pci modülü kullanılıyor.

Peki güncelleme sonrası indirme ve bağlantı sorunu ne durumda?
Hocam, uzun bir süre gözlemledim. Sorun çözüldü. Çekirdek güncellemesi yaptıktan sonra Drive'da ve internet bağlantımda bir problem yaşamıyorum artık. Çok çok teşekkür ederim yardımlarınız için. :)

Geri
Yukarı