Rehber Linux üzerinde WINE ile FidelityFX Super Resolution kullanımı

gen2

Megapat
Makaleler
1
Bildiginiz uzere FidelityFX Super Resolution yani kisaca FSR acik kaynakli ve ProtonGE ve bazi diger Wine versiyonlari ile bundle ediliyor. Konuda FidelityFX Super Resolution nasıl kullanilir onu anlatacagim. Bu arada FSR oyun agnostik ve native olarak upscaling desteklemeyen neredeyse her oyunda kullanabilirsiniz.

Ilk basta ekran kartimizin FSR destekli olduguna emin olalim. Desteklenen kartlarin Listesi:

• AMD Radeon 7000 series
  • AMD Radeon 6000 series
  • AMD Radeon 6000M series
  • AMD Radeon 5000 series
  • AMD Radeon 5000M series
  • AMD Radeon VII Graphics
  • AMD Radeon RX Vega series
  • AMD Radeon 600 series
  • AMD Radeon RX 500 series
  • AMD Radeon RX 480/470/460 Graphics
  • AMD Ryzen desktop processors with AMD Radeon Graphics
  • AMD Ryzen Mobile processors with Radeon Graphics
  • NVIDIA GeForce RTX 40-series
  • NVIDIA GeForce RTX 30-series
  • NVIDIA GeForce RTX 20-series
  • NVIDIA GeForce 16-series
  • NVIDIA GeForce 10-series
  • Intel Arc A-series
Kullanim:
Oncelikle FSR destekli bir Wine versiyonu kullandigimiza emin olmaliyiz. Proton GE ve PROTON/WINE-TKG versiyonlari destekliyor bir tanesini kullanabilirsiniz. Unutmayin Wine ile bundle edilen FSR sadece Fullscreen uygulamalarda calisiyor eger kullandiginiz oyun/program Bordeless Fullscreen modunda ise Fullscreen moda alin. Asagidaki resimde FidelityFX modlarinin Base ve Upscaled dgerleri verilmis. Zaten oyunun cozunurluk opsiyonlarina baktiginizda FSR'in listeye ekledigi cozunurlugu fark edersiniz onu secin ve otomatik olarak upscale edilecektir.

fsr.jpg

Ontanimli kullanim ornegi:

WINE_FULLSCREEN_FSR=1 wine uygulama.exe

Bu sekilde FSR'i ontanimli ayarlariyla etkinlestirmis oluyoruz. Ontanimli ayarlar sunlar FSR_MODE=quality FSR_STRENGTH=2

Maksimum goruntu kalitesi icin ayrintili kullanim ornegi.

WINE_FULLSCREEN_FSR=1 WINE_FULLSCREEN_FSR_MODE=ultra WINE_FULLSCREEN_FSR_STRENGTH=0

Divinity: Original Sin 2'de FSR Ultra Quality STR = 0 ayarlariyla goruntu ve performansta olusan fark.
2560x1600 Cozunurluk FSR kapali:

kapali.jpg

1969x1231 FSR acik:

acik.jpg

Merak ettiginiz veya eksik bir kisim olursa sorabilirsiniz.

Bu arada arkadaslar desteklenen kartlar listesi sadece resmi destegi olan kart modelleri FSR her kart ile kullanilabiliyor, ancak sonuclari performans kaybi veya goruntusel hatalar olabilir.

Son düzenleme:
Ben gamescope kullanmayı düşünürdüm. Hem FSR hem de NIS uygulanabiliyor. Daha da kişiselleştirilebilir. Rehberde bahsedilen ekran kartlarının haricinde hem gamescope hem de GE-Proton'un sağladığı FSR emplementasyonu Vulkan destekleyen bir kartta çalışacaktır tahminen.

Son düzenleme:
Mesela Sekiro oyununda FSR yok normalde. Linux'ta kullanabiliriz değil mi?

Bir de şu ikisi aynı şey mi?
WINE_FULLSCREEN_FSR_MODE=ultra
WINE_FULLSCREEN_FSR_STRENGTH=0
Yoksa farklı ayarlar mı?

Mesela ben çok FPS çok artmasını istiyorum bu iki ayarı ne yapmalıyım?
WINE_FULLSCREEN_FSR_MODE=ultra
WINE_FULLSCREEN_FSR_STRENGTH=0

Yeni konular

Geri
Yukarı