Linux USB Wi-Fi adaptörü görünmüyor

Gülhane Gazozu

Hectopat
Merhabalar dostlar şu anda pop-OS kullanmaktayım ve adaptörümde Linux desteği olmasına rağmen adaptörüm algılanmıyor windowsda sorunsuz çalışıyor yani herhangi bir sorun yok ben durumun driverdan ötürü olduğunu düşünüyorum yardımcı olabilir misiniz? @OzgunP @zeki1981
Model:

D-Link Wireless AC1200 Dual band USB adapter​

1643913100818.png

RTL8812BU.
LAN olarak bağlantı sağlayabilirim.

Bir önceki konum:Wi-Fi kartı Linux'ta çalışmıyor bu konuda bana.
GitHub - fastoe/RTL8812BU: Realtek RTL8812BU Driver for Linux bunu önerdiler ama nasıl kuracağımı bilmediğim için kuramadım.
GitHub - morrownr/USB-WiFi: USB WiFi Adapter Information for Linux internette de bu driverı buldum yine nasıl kuracağımı bilemedim hangisini kurmalıyım ve nasıl kurmalıyım? Şimdiden teşekkürler...

Hocam çok özür dilerim görmemişim..

Konuyu hortlatıyorum ancak Kali Linux 6.1.0 sürümünde aynı sorunu aynı Wi-Fi adaptörü ile yaşıyordum ve çözümünü buldum. Çözümünü hâla bulamayan varsa paylaşmak istedim.

Kod:
sudo git clone "https://github.com/RinCat/RTL88x2BU-Linux-Driver.git" /usr/src/rtl88x2bu-git
sudo sed -i 's/PACKAGE_VERSION="@PKGVER@"/PACKAGE_VERSION="git"/g' /usr/src/rtl88x2bu-git/dkms.conf
sudo dkms add -m rtl88x2bu -v git
sudo dkms autoinstall
komutları sırasıyla yazdıktan sonra aşağıdaki adımları takip edin:
  1. Sanal makineyi kapatın.
  2. Sanal makine işletim sistemi ayarlarına girin.
  3. Network bölümünde "Attached to" seçeneğini "Bridged Adapter" olarak değiştirin.
  4. USB adaptörünüzü listeden seçin.
  5. USB bölümüne gidin ve "USB 3.0" seçeneğini seçin.
  6. Kablosuz ağ adaptörünüzü tekrar ekleyin.
  7. Sanal makineyi açın.
  8. Terminalde aşağıdaki komutu çalıştırın.
Kod:
sudo modprobe 88x2bu
Tüm işlemlerden sonra sorununuz çözülecektir.

Not: Adaptörü sadece 1 işletim sisteminde kullanabilirsiniz, yani hem Windowsta hem de sanal makinede aynı adaptörü kullanamazsınız.

Son düzenleme:
Konuyu hortlatıyorum ancak Kali Linux 6.1.0 sürümünde aynı sorunu aynı Wi-Fi adaptörü ile yaşıyordum ve çözümünü buldum. Çözümünü hâla bulamayan varsa paylaşmak istedim.

Kod:
sudo git clone "https://github.com/RinCat/RTL88x2BU-Linux-Driver.git" /usr/src/rtl88x2bu-git
sudo sed -i 's/PACKAGE_VERSION="@PKGVER@"/PACKAGE_VERSION="git"/g' /usr/src/rtl88x2bu-git/dkms.conf
sudo dkms add -m rtl88x2bu -v git
sudo dkms autoinstall
komutları sırasıyla yazdıktan sonra aşağıdaki adımları takip edin:
  1. Sanal makineyi kapatın.
  2. Sanal makine işletim sistemi ayarlarına girin.
  3. Network bölümünde "Attached to" seçeneğini "Bridged Adapter" olarak değiştirin.
  4. USB adaptörünüzü listeden seçin.
  5. USB bölümüne gidin ve "USB 3.0" seçeneğini seçin.
  6. Kablosuz ağ adaptörünüzü tekrar ekleyin.
  7. Sanal makineyi açın.
  8. Terminalde aşağıdaki komutu çalıştırın.
Kod:
sudo modprobe 88x2bu
Tüm işlemlerden sonra sorununuz çözülecektir.

Not: Adaptörü sadece 1 işletim sisteminde kullanabilirsiniz, yani hem Windowsta hem de sanal makinede aynı adaptörü kullanamazsınız.
Hocam selamlar bende de aynı adaptörden var ve sizin komutlarla kurulumunu yapamadım

Yeni konular

Geri
Yukarı