Linux'a geçmek mantıklı mı?

Aşırı iyi hız istiyorsan antiX Linux öneririm ama arayüzü biraz karışıktır antiX Linux dışında Manjaro, Mint, OpenSUSE gibi alternatifleri deneyebilirsin arayüzü anlaşılırdır ve geçmeni de öneriririm.

Vallahi hocam bende anlamıyorum virüs falan mı girdi diye düşünüyorum ama hiç öyle virüs bulaştıracak şey yapmamaya çalışıyorum uzun süredir aklıma geliyordu aslında tümden Linux'a geçmek direk geçsem geri dönüşü olmaz mı dualboot nedir nasıl yapacağım?
Dualboot bilgisayarınızda çift işletim sisteminin bulunmasıdır. Özetle açılırken işletim sistemi menüsü verir, seçmezseniz otomatik istediğiniz sistem açılır. Yeni başlayanlar bazen linuxda yaşadıkları problemi çözemeyebiliyor, veya Windows'a başka sebeplerden dolayı ihtiyaç duyabiliyorlar.

Tümden linuxa geçerseniz, bilgisayarınızda biçimlendirdiğiniz yerlerdeki veriler gider, biliyorsunuzdur zaten. Geri dönüşü olur, 1 formata bakar. Format diski linux üzerinden de hazırlanabilir. Başlamadan önce araştırmanızı öneririm biraz daha. Bilgisayardaki kurulu her şeyi sil baştan yükle vs. ilk kez linux kullanan birini zorlayabilir.

Açtığınız eski konulara baktım da. Isınıyor demişsiniz. Ondan ötürü dahi olabilir bu zayıflık. Bu problemle ilgili yeni konu açmanızı öneririm. Sorun bundansa linuxda da bu yavaşlık yaşanabilir. O yüzden konuda detayları belirtmenizi tavsiye ederim. Çözülebilir problem. Başka bir şeyden ötürü ise ona da bakılabilir.

Deneyebilirsin bende meraktan Ubuntu hariç distroları denedim. ElementaryOS, Fedora gibi. Ancak bana göre olmadığını anladım ve Windows 11'e geri döndüm. Chrome OS'da denenebilir.

Windows'un yanına Linux kullanılır. Linux'u çözene kadar ve profesyonelleşene kadar dualboot olarak kullanılması mantıklı, direk Windows'u silip Linux kurayım diyorsanız işler zorlaşacaktır.

Deneyebilirsin bende meraktan Ubuntu hariç distroları denedim. ElementaryOS, Fedora gibi. Ancak bana göre olmadığını anladım ve Windows 11'e geri döndüm. Chrome OS'da denenebilir.
Size göre olmayan tarafları neydi?

Windows'un yanına Linux kullanılır. Linux'u çözene kadar ve profesyonelleşene kadar dualboot olarak kullanılması mantıklı, direk Windows'u silip Linux kurayım diyorsanız işler zorlaşacaktır.

Size göre olmayan tarafları neydi?
Açık kaynak kısmında sıkıntım yok bu oldukça iyi bir alternatif kullanıcılar için. Lakin örnek veriyorum bir distroda durduk yere ayarlar açılmazken diğerinde Bluetooth sorunları oluyordu.

Bunlar elbette çözülebilir şeyler ancak uğraşasım gelmedi açıkçası. Terminal ile aram hiç yoktur mesela. En azından denemiş oldum. Baktım ufak bir sorunda forumlarda saatlerimi harcayacağım tekrar Windows'a döndüm.

Windows'u da sevmem aslında. Gönlüm MacOS kullanmaktan yana ancak ekran kartım şu an için desteklenmiyor. Chrome OS'u deneyebilirim ilerde.

Açık kaynak kısmında sıkıntım yok bu oldukça iyi bir alternatif kullanıcılar için. Lakin örnek veriyorum bir distroda durduk yere ayarlar açılmazken diğerinde Bluetooth sorunları oluyordu.

Bunlar elbette çözülebilir şeyler ancak uğraşasım gelmedi açıkçası. Terminal ile aram hiç yoktur mesela. En azından denemiş oldum. Baktım ufak bir sorunda forumlarda saatlerimi harcayacağım tekrar Windows'a döndüm.

Windows'u da sevmem aslında. Gönlüm macOS kullanmaktan yana ancak ekran kartım şu an için desteklenmiyor. Chrome OS'u deneyebilirim ileride.

Windows+Linux olarak kullanabilirsiniz forumlara sora sora küçük küçük yol kat ederek öğrenebilirsiniz bence.

CS 2 ve Minecraft için Linux yeterli. Kurulum ve alışma süreci biraz zaman alır. Ama geçilebilir. Geçmelisin gibi bir şey söz konusu değil. Tercih meselesi. Dual boot kurup bir şans verebilirsin. Beğenmezsen Windows'ta kalırsın. Ben de mesela arada lazım oluyor diye Windows'u silmiyorum.

Windows+Linux olarak kullanabilirsiniz forumlara sora sora küçük küçük yol kat ederek öğrenebilirsiniz bence.
Mantıklı. Son olarak dün Deepin'i kurmak istedim. Kurulum ekranında ekran otomatik olarak 800x600'e ayarlandı. Ne yaptıysam hiçbir şekilde çözemedim sorunu. Terminalden kod yazdım olmadı, forumlarda dolaştım ancak sunulan çözümler işe yaramadı. En son bu böyle olmayacak dedim döndüm. Tabii ki eli yüzü düzgün distroların da hakkını yememek lazım. Fedora gibi.

Mantıklı. Son olarak dün Deepin'i kurmak istedim. Kurulum ekranında ekran otomatik olarak 800x600'e ayarlandı. Ne yaptıysam hiçbir şekilde çözemedim sorunu. Terminalden kod yazdım olmadı, forumlarda dolaştım ancak sunulan çözümler işe yaramadı. En son bu böyle olmayacak dedim döndüm. Tabii ki eli yüzü düzgün distroların da hakkını yememek lazım. Fedora gibi.

Deepin, Ubuntu gibi distroların kullanılmasındansa Windows kullanmanın daha makul olduğunu düşünüyorum tabii o dağıtıma kişinin bir bağımlılığı/ihtiyacı yoksa.

Her ne kadar büyük ilerlemeler kaydedilmiş olsa da Linux Mint, Fedora, Arch gibi dağıtımların haricinde kalan dağıtımlar muhtemelen imkan yetersizliğinden yeteri kadar test edilmemiş oluyor ve saçma hatalar içerebiliyor. O yüzden doğru distroyu seçmek özellikle newbie bir kullanıcı için çok önemli.

Merhabalar dostum. Üstteki arkadaşların dediklerine göre bilgisayarının kasma donma sebebi sanırım Windows 11 ile alakalı değil. Önce kasma donma sorunlarını bulmanı öneririm.

Onun haricinde başlangıç için Linux Mint'in Cinnamon versiyonu gayet idealdir. Diğer linux dağıtımlarında bulunmayıp mint'te bulunan yeni geçenler için bir çok kullanıcı dostu araç bulunur. Ben sana bilgisayarı DualBoot yani çift işletim sistemli olarak kurmanı öneririm. Bir sorun yaşarsan Windows'a geri dönebilesin diye. Merak etme bu zor değil. Sadece kurulum esnasında Windows'un yanına kur seçeneğine tıkla.

Linux'ta alışman gereken bir takım şeyler var. En önemlisi Terminal komutları. Normal bir kullanıcı için burası program yüklemek/kaldırmak veya basit sorunları çözmeye yarar. Bunların komutlarını öğrenmen yararına olacaktır çünkü bir çok işlemi çok daha hızlı yapabilirsin. Merak etme bunları öğrenmek göründüğü kadar zor değil.
Linux'a yeni geçenlerin en çok zorlandığı şey irili ufaklı hatalar. Bu hatalar gözünü korkutmasın. Bunlar biraz azimle rahatlıkla çözülebilir.

Benim diyeceklerim bu kadar. Bir sorun yaşarsan technopat'ta istediğin gibi konu açabilirsin. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı