Linux'a geçmek mantıklı mı?

1 gram güvenliğin kalmaz kolay av olursun haberin olsun.

Şimdi size oturup bunu açıklayacağım hocam öncelikle Hacker'ler genel olarak Windows kullanıcısı daha fazla olduğu için Windows serverlerinde takılıyor ve Linux'ta bulunan bir açık kullanıcılar ve geliştiriciler tarafından kapatılabiliyor fakat Windows'ta işler böyle yürümüyor ayrıca açık kaynak kodlu olmasıda daha fazla güvenli olmasını sağlıyor Linux'sun Windows'tan kat ve kat daha güvenli olduğu kesin.

Windows 11 kullanıcısıyım ama bilgisayarımın bayağıdır çok yavaşladığını hissediyorum ağırlaştı. Linux'a geçsem nasıl olur daha hızlı ve daha hafif olduğunu duydum hiçbir şey bilmiyorum ama Linux hakkında yardımcı olabilir misiniz hangisini kurmalıyım iyi midir? Oyun kısmına gelirsek çok fazla oynayan biri değilim oynarsam CS2 Minecraft falan oynuyorum.
İşlemcim Ryzen 7 5800H.
Ekran kartım NVIDIA GeForce RTX 3050.
Laptop kullanıcısıyım.

Eğer gündelik hayat iş için kullanacaksan Linux Mint öneririm performans gayet iyi benim PC Windows'ta kasıyor Linux geçtim iyi sonuçlar aldım ancak Linux'ta çoğu oyunu oynayamıyorsun.

1 gram güvenliğin kalmaz kolay av olursun haberin olsun.

Virüs kapma olasılığınızın neredeyse %0 olduğu bir sistemden bahsediyoruz.

Windows 11 kullanıcısıyım ama bilgisayarımın bayağıdır çok yavaşladığını hissediyorum ağırlaştı. Linux'a geçsem nasıl olur daha hızlı ve daha hafif olduğunu duydum hiçbir şey bilmiyorum ama Linux hakkında yardımcı olabilir misiniz hangisini kurmalıyım iyi midir? Oyun kısmına gelirsek çok fazla oynayan biri değilim oynarsam CS2 Minecraft falan oynuyorum.
İşlemcim Ryzen 7 5800H.
Ekran kartım NVIDIA GeForce RTX 3050.
Laptop kullanıcısıyım.

Geçebilirsiniz hocam gönül rahatlığıyla. Linux Mint Xfce ile başlamanızı öneririm.

Virüs kapma olasılığınızın neredeyse %0 olduğu bir sistemden bahsediyoruz.
Yok öyle bir şey. Yazsam atsam executable anlamazsın virüs mü değil mi diye. User Repositoryleri dikkatsiz kullanırsan, herkesten appimage alır kullanırsan yersin virüsü. Her şeye root access verirsen, yersin virüsü. Daha az hedef alınıyor olması, aşırı düşük anlamına gelmiyor. Windows'ta da bilmediğin şeyi indirmiyorsan, bilmediğin şeye tiklamiyorsan virüs bulaşmaz.

Yok öyle bir şey. Yazsam atsam executable anlamazsın virüs mü değil mi diye. User Repositoryleri dikkatsiz kullanırsan, herkesten AppImage alır kullanırsan yersin virüsü. Her şeye root Access verirsen, yersin virüsü. Daha az hedef alınıyor olması, aşırı düşük anlamına gelmiyor. Windows'ta da bilmediğin şeyi indirmiyorsan, bilmediğin şeye tiklamiyorsan virüs bulaşmaz.

Yüzde 0 yakın çünkü Windows gibi virüs çalıştıracak Bir özelliği yok Linux'un. Root erişimi verilmediği takdirde arka planda çalışmaz ama Windowta bir site tiklar tiklamaz guvenli değilse virüs bulaşmış oluyor.

Hocam hepinize teşekkür ediyorum dualboot şeklinde bir süre deneyim o zaman Linux Mint öneriliyor anladığıma göre eğer hoşuma giderse temelli geçerim şimdilik böyle bir deneyeyim eğer önerebileceğiniz bir şey varsa yanıtlarınızı bekliyorum :)

Hocam hepinize teşekkür ediyorum dualboot şeklinde bir süre deneyim o zaman Linux Mint öneriliyor anladığıma göre eğer hoşuma giderse temelli geçerim şimdilik böyle bir deneyeyim eğer önerebileceğiniz bir şey varsa yanıtlarınızı bekliyorum :)

Fedora da deneyebilirsiniz.

Merhaba, fedoradan başlayabilirsiniz dediğiniz oyunları rahatça oynayabilirsin ve kasmaz bilgisayarın masaüstü ortamı olarak KDE PLASMA kullanabilirsiniz bende kullanıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı