Linux'ta ISO sağlamlığını ISO'yu yükledikten sonra anlama

Dengesiz Kokarca

Hectopat
Makaleler
7
Daha fazla  
Ben arcolinux ISO'mu kontrol etmeden yükledim. Herhangi bir sorun yok fakat içime kurt düştü. Acaba anlamak mümkün müdür? ISO sağlıklı mıydı? Sistemim sağlıklı mı?

@24099 Windows kullanmıyorum hocam.
144.png

ArcoLinux'u indirdiğiniz yerde SHA-256 değerini bulunduran bir dosya da bulunuyor. O dosyayı metin editörü ile açın ve daha sonra indirdğiniz ISO'nun SHA-256 değerini de bu komutla öğrenip karşılaştırın.

sha256sum dosya.iso

md5sum iso-dosyası yazdıktan sonra çıkan değer sitedeki değer ile aynı ise sağlamdır.
Windows kullanıyorsanız, dual boot ise o tarafa geçip 7-Zip kuruluysa CRC-SHA kısmından MD5 değerlerini sağlayabilirsiniz.
MD5'te iki farklı verinin aynı değerleri verme ihtimali olduğu için artık kullanılmıyor diye biliyorum, 7-Zip'te bu yüzden öyle bir seçenek yok, ArcoLinux da zaten sitesinde SHA-256 değerlerini vermiş.

7-Zip seçenekler:

1607171236251.png

MD5'te iki farklı verinin aynı değerleri verme ihtimali olduğu için artık kullanılmıyor diye biliyorum, 7-Zip'te bu yüzden öyle bir seçenek yok, ArcoLinux da zaten sitesinde SHA-256 değerlerini vermiş.

7-Zip seçenekler:

Eki Görüntüle 765709
Doğru hocam. MD5 güvensiz, MD5 derken hepsini kastetmiştim ama düzeltmek lazım mesajı.

MD5 ile aynı değerler alınabiliyor maalesef.

ISO dosyası duruyorsa kontrol edebilirsin, sildiysen şu aşamada yapacağın bir şey yok. Bozuk olan ISO dosyalarında kurulum sırasında dosya kopyalarken hata verir genelde, dosya bulunamadı ya da bozuk şeklinde... Sistem sağlıklı çalışyorsa, kullanmaya devam et.

Ben arcolinux ISO'mu kontrol etmeden yükledim. Herhangi bir sorun yok fakat içime kurt düştü. Acaba anlamak mümkün müdür? ISO sağlıklı mıydı? Sistemim sağlıklı mı?

ISO dosyasını şu şekil kolayca kontrol edebilirsiniz.
Dosyanın olduğu dizinde boşluğa sağ tık ile uçbirimi açın, alttaki gibi yazın, çıktı verecektir.
sha256sum falan.iso

Geri
Yukarı