Linux'ta Monodevelop ile .NET, C# ve Visual Basic programlama

Merhabalar :),
Bugün sizlere doğru bilinen bir yanlışı anlatacağım. Yazılım ile, özellikle de C# geliştiricilerinden duyulan bir söz vardır. GNU/Linux'ta .NET programlama mümkün değil.
Hatta ben de bu sözden dolayı C#'tan C/C++'a geçiş yapmıştım. Fakat günümüzde bu sözün değeri kalmadı benim açımdan.
Şimdi çoğu arkadaş diyecektir ki, "E zaten Microsoft dokümanlarında .NET için Linux desteği var?" Var, fakat ne kadar çalışıyor orası muamma.
Hatta bilmeyenler için makalenin linkini de bırakıyorum: Install .NET on Linux Distributions
Fakat şimdiki yöntem ile makaledeki yöntemden farklı biçimde C# ortamı yaratıyoruz.
Bunun için ilk olarak Monodevelop IDE'yi kurmamız gerekiyor. MonoDevelop | MonoDevelop resmi sitesinden kendi dağıtımınıza uygun yöntem ile kuruyorsunuz
Kurulum biraz zaman alabilir. Temkinli olalım.
Monodevelop IDE'yi kurduktan sonra çalıştırıyoruz. Yeni proje başlattıktan sonra karşımıza bu ekran geliyor.

1610270721230.png

Ek olarak istediğiniz şablonu amacınıza göre seçiyorsunuz. Bu zaman sağda olan C# yazısı hangi dilde proje çalıştıracağını anlatıyor.

1610270857528.png

Burada C# dışında F#, VBNet gibi projeler de oluşturmak mümkün.
Ben sade C# konsol projesi yaratıyorum. Bundan sonraki adımlar Visual Studio'ya benzer biçimde gerçekleşiyor.
Projeyi başlattıktan sonra karşımıza klasik "Hello World" kodu geliyor. Ben çalıştığını göstermek için hiç ellemeden kodu "F5" tuşuna basarak çalıştırıyorum.

1610271048444.png

Ve kodun çıktısı terminalde gözüktü :D.

1610271111308.png

İşte böylece bir makalenin sonuna gelmiş olduk. Sonraki makale ve rehberlerde görüşmek üzere.

Son düzenleyen: Moderatör:
Nuget paket yöneticisinde sıkıntı yaşıyor musun?

Şimdilik hayır. Daha doğrusu tam test yapmadım. Basit geliştirme için uygun yani.
Ben de yeni keşfettim bu IDE'yi :D.
Herkesin bilgisi olsun diye hakkında konu açtım. Artık kullanıcılar nasıl buluyorlarsa ona göre seçim yapabilirler.

Şimdilik hayır. Daha doğrusu tam test yapmadım. Basit geliştirme için uygun yani.
Ben de yeni keşfettim bu IDE'yi :D.
Herkesin bilgisi olsun diye hakkında konu açtım. Artık kullanıcılar nasıl buluyorlarsa ona göre seçim yapabilirler.

Bu IDE'yi denemiştim .exe olarak derliyor.

Windows için monodevelop ile Linux'den programlama yapılabilir aslında.

Bu IDE'yi denemiştim .exe olarak derliyor.

Windows için monodevelop ile Linux'den programlama yapılabilir aslında.
Evet. Baktım bu arada .exe olarak derliyormuş :D. Gerçekten de iyi oldu bu.
Nuget paket yöneticisinde sıkıntı yaşıyor musun?
Güncelleme: Nuget paket yöneticisini kullandım ve sorunsuz çalıştı. Sorun olacağını sanmam.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı