Linux'ta normal kullanıcıda açılan uygulama root kullanıcısında açmıyor

Akgülberat

Decapat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Software Developer
Merhaba arkadaşlar, yakın zamanda Kali Linux 2020.3 sürümüne geçmiş yapmış bulunmaktayım. Videolar izleyerek root kullanıcısı açtım; her şey güzel, bir sıkıntı yok fakat en basit örnek vermek gerekirse; Skype, Discord, Spotify, Google Chrome vesaire kurduğumda uygulamalar açılmıyor. Fakat ilk kurulumdan sonra açtığım standart kullanıcda bu uygulamaları açıyor. Ne yapmamam lazım bana yardımcı olabilir misiniz?

Chrome için bir taktik var:
/opt/google/chrome yoluna gidip "google-chrome" isimli dosyayı Vim veya başka bir metin düzenleyicisi ile açacaksın. En aşağıdaki satırdan sonra bir boşluk bırakarak şu komutu ekleyeceksin:
Kod:
--user-data-dir --no-sandbox
Kaydedip çıkacaksın. Chrome'un artık çalışması gerek.
Bazı programlar da genelde root hesabında çalışmazlar güvenlik sebebiyle.
Yine Skype için " /usr/bin/" yolundaki " skypeforlinux" dosyasını metin düzenleyici ile açıp
Kod:
--no-sandbox
komutunu eklemen gerekiyor.
Not: Skype için bu taktik Kali'de çalışmıyormuş. Bilginize. Ama Chrome denendi, çalışıyor.
Discord için de şu linke göz at.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar, yakın zamanda Kali Linux 2020.3 sürümüne geçmiş yapmış bulunmaktayım. Videolar izleyerek root kullanıcısı açtım; her şey güzel, bir sıkıntı yok fakat en basit örnek vermek gerekirse; Skype, Discord, Spotify, Google Chrome vesaire kurduğumda uygulamalar açılmıyor. Fakat ilk kurulumdan sonra açtığım standart kullanıcda bu uygulamaları açıyor. Ne yapmamam lazım bana yardımcı olabilir misiniz?
Kali Linux'u gündelik işler için kullanmak yerine bu amaçla ikinci bir işletim sistemi (Kali Debian tabanlı olduğundan Debian tercih edilebilir) kullanılması önerilir. Hatta pek çok Kali kullanıcısı kurulum yapmadan sistemi usb üzerinden çalıştırır.

Yeni konular

Geri
Yukarı