Linux'ta oyun oynamak için ne tür bir program gerekli?

600583

Centipat
Şu an Windows 10 kullanıyorum ama Linux kurup da tek tıkla oyun oynamak için ne tür program gereklidir? Not: Sistemim Intel Celeron N3060 4 GB RAM ve HDD var.

Steam, Heroic Games Launcher, Wine'ı terminalden kullanmak yerine de Bottles.Minecraft oynuyorsanız Prism Launcher.

Ekran kartı Nvidia ise terminalden halletmeniz gereken tek şey o. Diğer hepsini komut yazmadan halledebilirsiniz (Bazı dağıtımlarda sürücü de komut gerektirmez.).

Fedora kullanıyorum. Kurduğumdan beri terminalden yaptığım tek şey Nvidia sürücüsünü kurmak oldu. Onun dışında 1 aydır hiç ihtiyaç duymadım komut yazmaya.

Steam, Heroic Games Launcher, Wine'ı terminalden kullanmak yerine de Bottles.Minecraft oynuyorsanız Prism Launcher.

Ekran kartı Nvidia ise terminalden halletmeniz gereken tek şey o. Diğer hepsini komut yazmadan halledebilirsiniz (Bazı dağıtımlarda sürücü de komut gerektirmez.).

Fedora kullanıyorum. Kurduğumdan beri terminalden yaptığım tek şey Nvidia sürücüsünü kurmak oldu. Onun dışında 1 aydır hiç ihtiyaç duymadım komut yazmaya.
Yok Intel kullanıyorum üstte sistemimi yazdım.

Yok Intel kullanıyorum üstte sistemimi yazdım.
Xubuntu öneririm hocam. Fedora demiştim ama sistemi zorlayabilir. Boşta 2 GB Ram yiyor Fedora. Dediğim uygulamaları kurmanız yeterli olacaktır. Bir de daha iyi oyun performansı için Protonup-QT kurabilirsiniz.

Xubuntu öneririm hocam. Fedora demiştim ama sistemi zorlayabilir. Boşta 2 GB Ram yiyor Fedora. Dediğim uygulamaları kurmanız yeterli olacaktır. Bir de daha iyi oyun performansı için Protonup-QT kurabilirsiniz.
Peki Wifi sürücüleri falan sorun olur mu yoksa kendisi mi tespit ediyor?

2 tane sürüm var ya 22.04 ve 23.10 sürümü.
1709223869474.png

Son düzenleme:
Peki Wifi sürücüleri falan sorun olur mu yoksa kendisi mi tespit ediyor?
Sistemden sisteme değişir. Wifi için kapalı kaynaklı sürücü kurmak gerekebilir. Model model şekilde bilgim olmadığım için bir şey diyemem ama öyle bir sorun yaşarsanız forumda çözebilecek arkadaşlar var. Benim laptopumda wifi için mediatek driverı gerekiyor ve Linux'u kurarken kendisi otomatik kuruluyor. Windows kurduğumda ise sitesinden sürücüyü bulup kurmam gerekiyor. Sürücü konusunda korkmayın yani Linux o konuda daha geniş.

Ekran kartı meselesini de belki bilmiyorsunuzdur diye söyleyeyim. Linuxta Nvidia dışında tüm sürücüler kurulu geliyor yani sürücü arama sorunu yaşamayacaksınız.

2 tane sürüm var ya 22.04 ve 23.10 sürümü.
22.04 olanı kurun hocam. Hem daha uzun süre destek alacak hem de daha stabil çalışır bozulma riski daha azdır.

Aslında benim Linux deneyimim Windows'tan daha kötü daha önce Linux Mint kullandım Wine denedim NFS Underground falan olmadı.@tempestian

Aslında benim Linux deneyimim Windows'tan daha kötü daha önce Linux Mint kullandım Wine denedim NFS Underground falan olmadı.@tempestian
Hocam Wine içinde ayarlar yapmak gerekiyor. Windowsta oyun kurarken .net , vc redist falan kurmak gibi düşünebilirsiniz. Bunlarla uğraşmayın derim. Bottles adlı bir uygulama var. Onu kurun. Yeni şişe oluştur deyin. Ne için kullanacağınızı soracak. Oyun seçeneğini seçin. Tüm gerekli ayarları kendisi yapacak.

Buradan exe dosyasını kısayol yapabilecek, exe dosyaları çalıştırabileceksiniz. Kurulum dosyalarıyla kurduğunuz oyun ve uygulamalar da burada listelenir.
Ekran Görüntüsü - 2024-02-29 19-38-02.png

Yine kullandığınız oyun, uygulama açılmazsa bağımlılıklar menüsünden tek tıkla gereken bağımlılıkları kurabilirsiniz.

Hocam Wine içinde ayarlar yapmak gerekiyor. Windowsta oyun kurarken .net , vc redist falan kurmak gibi düşünebilirsiniz. Bunlarla uğraşmayın derim. Bottles adlı bir uygulama var. Onu kurun. Yeni şişe oluştur deyin. Ne için kullanacağınızı soracak. Oyun seçeneğini seçin. Tüm gerekli ayarları kendisi yapacak.

Buradan exe dosyasını kısayol yapabilecek, exe dosyaları çalıştırabileceksiniz. Kurulum dosyalarıyla kurduğunuz oyun ve uygulamalar da burada listelenir.
Eki Görüntüle 2129208

Yine kullandığınız oyun, uygulama açılmazsa bağımlılıklar menüsünden tek tıkla gereken bağımlılıkları kurabilirsiniz.
Şimdi ben Xubuntu'yu indirmeye koyacağım.

Geri
Yukarı