Linux'ta paket kurarken herhangi bir değişikliliği görebilmek mümkün mü?

SunnyDust

Picopat
Daha fazla  
Arch Linux kullanıyorum. Sistemimde herhangi bir paketi kurup sildiğimde arta kalan klasör ve dosyalar kalabiliyor. Bunları görüp nasıl temizleyebilirim? İstediğim şey örnek veriyorum a paketini kurduktan sonra kurmadan önceki durumla karşılaştırıp paketin nerelerde değişiklilik ve nerelerde dosya/klasör oluşturduğunu görmek istiyorum. Böyle bir araç var mı?

Paketi kurduğunuz zaman paket dosyalarının haricinde bir dosya çoğu zaman oluşmaz. Bütün dosyalar /home/kullanici klasöründe oluşur. Ancak Docker gibi istisnalar mevcut. Bunun için sistemi elle taramanız gerek.

Şu komut büyük oranda işinizi görür:

Bash:
sudo find / -iname *docker* # docker yerine istediğiniz ne varsa yazabilirsiniz.

Paketi kurduğunuz zaman paket dosyalarının haricinde bir dosya çoğu zaman oluşmaz. Bütün dosyalar /home/kullanici klasöründe oluşur.

Yani yüklediğim paketi sildiğimde oluşan dosyalar ve klasörler siliniyor mu? Genelde sudo pacman -Rns paket_adı komutunu kullanıyorum. Komutu kullandıktan sonra find ile tarama yapıyorum. Aynı paketten farklı isimde dosya oluştuysa onun adını bilmediğimden göremiyorum ve silemiyorum. Obsesif derecesinde takıntılıyım maaalesef. Sistemimi temiz tutmak istiyorum.

Bash:
/var
/tmp
/home/kullanici

Genelde bu tarz klasörlerde kalıntı kalır. Oralara bakın isterseniz. Ancak, paketin kendi içeriğiyle ilgili dosyaların tamamı siz paketi kaldırdığınızda sistemden kaldırılır. Kalan dosyalar ayar dosyaları, önbellek dosyaları gibi dosyalar olur.

Bash:
/var
/tmp
/home/kullanici

Genelde bu tarz klasörlerde kalıntı kalır. Oralara bakın isterseniz. Ancak, paketin kendi içeriğiyle ilgili dosyaların tamamı siz paketi kaldırdığınızda sistemden kaldırılır. Kalan dosyalar ayar dosyaları, önbellek dosyaları gibi dosyalar olur.

Tamamdır teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı