Linux'ta program kurma

Makaleler
8
Daha fazla  
Arkadaşlar bu Lİnux'da yeniyim. Açıkçası hiçbir şey bilmiyorum. Bir program indirmek istedim. Bunu nasıl kurabilirim? Çıldırtacak beni ya. Yükledikten sonra bir de dosya kayboluyor. Yüklüyorum Save'e basıyorum. Ya bir türlü kaydetmiyor mu nedir? Bulamıyorum indirdiklerimi dahili hafızada. Firefox'un indirilenlerine geliyorum. Dosya silinmiş veya taşınmış olabilir diyor.

@Zurnadürüm
@runit

Hocalarım cidden desteğe ihtiyacım var.

Linux’ta uygulamalar terminalle kurulur genelde. Dağıtımınıza göre değişmekle birlikte genelde 「sudo apt install uygulama_adı」 şeklindedir.

Hocam, indiriken kaydet değil de birlikte aç'a basıyor olabilir misiniz?

En kolay uygulama yükleme yöntemi terminaldir. Terminali açıyorsunuz, sudo apt install uygulama_ismi yazıyorsunuz. Parola soruyor, yazıp devam ediyorsunuz. Bu kadar. Tarayıcı ile falan uğraşmaya gerek yok genelde.
Ah sayın hocam ama yani nasıl olacak ki, tarayıcıya yani dosyayı ben Wİndows'daki gibi yükleyip sonra kurmuyor muyum? Dİrek mesela "abcd" programına ihtiyacım oldu. Ben direk oraya bu programın ismini mi yazıyorum?
Hangi programı kurmak istiyorsun?
Tor Browser. ".tar.xz" uzantılı bir dosya. Biliyorum sizde şimdi niye bununla uğraştınız diye belki soruyorsunuz? Ama uygulama yüklemeyi öğrenmem çok önemli hocam.
Paket olarak indirdiyseniz sudo dpkg -i paket_adı yazmanız yeterli olucaktır. Uygulama deponuzda var ise sudo apt install paket_adı işe yarıyacaktır.
Paketten kastınız ".tar" dosyası formatındakiler mi? Paket dediğimiz uzantılar nelerdir?

Ah sayın hocam ama yani nasıl olacak ki, tarayıcıya yani dosyayı ben Wİndows'daki gibi yükleyip sonra kurmuyor muyum? Dİrek mesela "abcd" programına ihtiyacım oldu. Ben direk oraya bu programın ismini mi yazıyorum?
Eğer uygulama depoda varsa tarayıcı ile uğraşmanıza gerek yok. Depoda var olup olmadığını sorgulamak için de sanırım apt search uygulama_adi komutunu girmeniz yeterli.

Tor Browser. ".tar.xz" uzantılı bir dosya. Biliyorum sizde şimdi niye bununla uğraştınız diye belki soruyorsunuz? Ama uygulama yüklemeyi öğrenmem çok önemli hocam.

Tor Browser'e sağ tıkla, buraya çıkart de. Çıkarılan dosya ya gir, start Tor Browser'e tıkla. Açılacaktır.

Paket olarak indirdiyseniz sudo dpkg -i paket_adı yazmanız yeterli olucaktır.
Bundan sonra sudo apt install -f yazmasın da bağımlılıklar kurulmasın değil mi? :D

Ben sudo apt install ./dosya.deb şeklinde kurmayı tercih ediyorum hem bağımlılıklar hem istediğim yazılım tek komutla kuruluyor.

Tor depoda yoktur muhtemelen. Kendi sitesinde kurulum yönergesi vardır. Bakayım az sonra.

Yeni konular

Geri
Yukarı