Linux'ta program kurma

sudo dpkg -i paket.deb komutu uygulamanın çalışması için gerekli olan kütüphanelerin kurulup kurulmadığını kontrol etmez. Sadece ona verdiğiniz paketi kurar. Tabii eğer kurduğunuz paketin ihtiyacı olan programlar sistemde yoksa hata verecektir. Paketin ihtiyacı olan kütüphanelerin kurulu olup olmadığını kontrol etmek veya kurmak için DPKG sonrası sudo apt install -f uygulanmalı.

Sırasıyla ilerlenir. Önce APT'de aratılır, orada yoksa kurulacak yazılımın resmi sitesinden DEB veya eklenecek depo aranır orada da yoksa en son çare olarak Snap, Flatpak, TAR arşivleri veya kaynak kodundan derleme yöntemlerine başvurulur.
Teşekkürler hocam üşenip bırakmamışsınız iyi forumlar dilerim :).

Aslında programın kısayolunu oluşturabiliyorsun. Arama yerine yazınca program çıkıyor, Mate ortamını pek kullanmadığım için bilmiyorum.
Anladım hocam hemen kurcalar bakarım. Hocam kusura bakmayın sorularım bitmiyor ama şimdi ben Terminale sudo apt install Zoom yazdım. Unable to locate package uyarısı veriyor yüklemiyor. Ne yapmalıyım? Şu program yüklemeyi bir çözsem.

Anladım hocam hemen kurcalar bakarım. Hocam kusura bakmayın sorularım bitmiyor ama şimdi ben Terminale sudo apt install Zoom yazdım. Unable to locate package uyarısı veriyor yüklemiyor. Ne yapmalıyım? Şu program yüklemeyi bir çözsem.
Zoom yok hocam depoda. Onu .deb şeklinde indirebilirsiniz. Sonra burada bahsedilen yöntemleri kullanarak yüklersiniz.

Anladım hocam hemen kurcalar bakarım. Hocam kusura bakmayın sorularım bitmiyor ama şimdi ben terminale sudo apt install Zoom yazdım. Unable to locate package uyarısı veriyor yüklemiyor. Ne yapmalıyım? Şu program yüklemeyi bir çözsem.

Zoom'un sitesinden .deb uzantılı dosyayı indir. Daha sonra o dosyayı çift tıklayarak aç ve kur.

Zoom yok hocam depoda. Onu .deb şeklinde indirebilirsiniz. Sonra burada bahsedilen yöntemleri kullanarak yüklersiniz.
Gdeb Paket yükleyici tamamdır :) . Bu arada gerçeği konuşursak bu işletim sistemi çok güzel. Ah bir de öğrensem şunları.. Yarın videolar izleyeceğim. Bu arada RAM tüketimi ve işlemci tüketimi o kadar güzel ki Windows çok kötüymüş. Oyuncular için Wİndows ama İş gibi şeylerde Linux'u tercih ederim. Linux'un birden fazla dağıtımı var ve evet hepsi farklı. Ancak platform olarak ele alırsak gerçekten güzelmiş. Evdeki diğer bilgisayara da kesinlikle kuracağım.

Buradan aşağıdakileri seç ve indir. @erengore

Ekran görüntüsü_2021-01-19_01-28-16.png

Geri
Yukarı