Linux'ta program kurma

Ya hocam Allah kahretmesin. Sitesinde nasıl kurulduğuna baktım. Bir şeyler buldum deneyip geliyorum.
Screenshot at 2021-01-19 02-46-44.png

Hocam olmadı ilk başta. Sonrasında sitede tekrar kurmayla ilgili bir şey gördüm. Reinstall seçeneğine bastım tekrardan indirip. İşte bu sefer geldi hocam. Terminali açmama gerek de kalmadı tekrar kurduktan sonra. Güzelce çalışıyor :) . Ama inanılmaz zahmetli ve inanılmaz derecede kudurttu beni. Açık söylemek gerekirse nefret ettirdi işletim sistemi. Ancak biraz daha ısınmayı deneyeceğim.

Bir de herkese teşekkür ederim. Şu saçma sapan işle uğraştınız. Yemin ediyorum saat 3 oldu ve ben bu işi 2 saattir halletmeye çalışıyorum. Allahtan yazılım gibi şeylerle aram iyidir. Kurcalamasam bazı şeyleri göremeyecektim ve yapamayacaktım. Tamamen kurcaladım ve azim ettim. Komutları da ezberledim gibi baya yazdıktan ettikten sonra :). Bu saçma işle sizleri uğraştırdığım için kusura bakmayın. Tahmin ediyorum yakın zamanda tekrar bir problem olacaktır :( . Bir dahaki konuda tekrar görüşmek dileğiyle değerli hocalarım. Gerçekten çok teşekkür ederim sizlerin desteği olmasa inanın halledemezdim.

Son düzenleme:
Kali ve Parrot kuracalsan home OS olarak kullanma diye kaç defa derdimizi anlatmamız gerekiyor artık bilemiyorum. Eğer Linux kullanmak istiyorsan lütfen "herhangi" bir dağıtımı kur. Bunu yaptıktan sonra Parrot'daki araçların istediğini kurarsın ona, bir daha da SecurityOS'lerde yaşadığın sorunları yaşamazsın.
SecurityOS'ler sadece pentester'lar için hazırlandığından ev kullanıcısına yönelik değiller, senin ihtiyacın olacak birçok servis veya paket aktif veya kurulu değil. Bu nedenle çok sorunla karşılaşman muhtemel, eğer uğraşırım ben diyorsan senin bileceğin iş.

Kullandığınız dağıtım nedir? Ben Linux hayatım boyunca bir programı kurmak için hiç bu kadar uğraşmamıştım. Linux'a yeni başlamak isteyen kişiler bu konuyu görüp de korkmasın, normalde böyle zor bir işlem değil.

Kullandığınız dağıtım nedir? Ben Linux hayatım boyunca bir programı kurmak için hiç bu kadar uğraşmamıştım. Linux'a yeni başlamak isteyen kişiler bu konuyu görüp de korkmasın, normalde böyle zor bir işlem değil.
Parrot OS. Zaten bende tahmin ediyorum bu kadar zor olmasa gerek.
Kali ve Parrot kuracalsan home OS olarak kullanma diye kaç defa derdimizi anlatmamız gerekiyor artık bilemiyorum. Eğer Linux kullanmak istiyorsan lütfen "herhangi" bir dağıtımı kur. Bunu yaptıktan sonra Parrot'daki araçların istediğini kurarsın ona, bir daha da SecurityOS'lerde yaşadığın sorunları yaşamazsın.
SecurityOS'ler sadece pentester'lar için hazırlandığından ev kullanıcısına yönelik değiller, senin ihtiyacın olacak birçok servis veya paket aktif veya kurulu değil. Bu nedenle çok sorunla karşılaşman muhtemel, eğer uğraşırım ben diyorsan senin bileceğin iş.
Direk içine kurdum çünkü USB belleği Persistence olarak kurunca genellikle sorunlarla karşılaşıyordum. Normalde Persistence deneyecektim. Sonradan uğraşmak istemedim yine sorun yaşamayayım diye. Ama açıkçası şu an sorun yok. Dün Spotify falan da kurdum. Şu an bir sorun yok ve RAM tüketimi 950 Mb. Akıl alır gibi değil 950 Mb RAM kullanıyor. Şimdilik memnunum.

Siz hangi dağıtımları önerirsiniz?

Dağıtımı yükledikten sonra Security araçlarını nasıl yükleyebilir ve kurabilirim?

Biraz hack vb. konularda eğitim almayı düşünüyorum. O yüzden Security OS tercihlerim. Ama aynısını normal dağıtımda da yapabiliyorsak durum başka hocam.

Direk içine kurdum çünkü USB belleği Persistence olarak kurunca genellikle sorunlarla karşılaşıyordum. Normalde Persistence deneyecektim. Sonradan uğraşmak istemedim yine sorun yaşamayayım diye. Ama açıkçası şu an sorun yok. Dün Spotify falan da kurdum. Şu an bir sorun yok ve RAM tüketimi 950 Mb. Akıl alır gibi değil 950 Mb RAM kullanıyor. Şimdilik memnunum.

Siz hangi dağıtımları önerirsiniz?

Dağıtımı yükledikten sonra Security araçlarını nasıl yükleyebilir ve kurabilirim?

Biraz hack vb. konularda eğitim almayı düşünüyorum. O yüzden Security OS tercihlerim. Ama aynısını normal dağıtımda da yapabiliyorsak durum başka hocam.
Linux Mint kurabilirsin mesela, security araçlarını katoolin adlı bir araçla kurabilirsin şuraya bırakayım linkini. kernelblog/katoolin-tr

Paketin ihtiyacı olan kütüphanelerin kurulu olup olmadığını kontrol etmek veya kurmak için DPKG sonrası sudo apt install -f uygulanmalı.
Hocam araya ; koyarak aynı anda yapabiliyorsunuz,
dpkg -i blabla.deb ; apt install -f yazınca kurduktan sonra kuruyor bağımlılıkları.
Sonradan girmeye girmeye gerek yok.

Hocam araya ; koyarak aynı anda yapabiliyorsunuz,
dpkg -i blabla.deb ; apt install -f yazınca kurduktan sonra kuruyor bağımlılıkları.
Sonradan girmeye girmeye gerek yok.
Böyle de kullanılabilir tabii ki fakat sudo apt install ./dosya.deb yazmak bana daha pratik geliyor. İki yol da aynı yere çıkıyor zaten.

İki komut arasına ; yerine && koymanızı tavsiye ederim. ; operatörü birinci komut başarıyla tamamlanmasa bile ikinci komutu uygular. && kullandığınızda birinci komut başarılı olmadıysa ikinci komut çalıştırılmaz.

Bir sorun yaşadın diye dağıtım değiştirmeni tavsiye etmem. Eğer direkt dağtımı beğnmediysen o farklı bir muhabbet. Yaşadığın problem Paroot'tan kaynaklanmıyor bu dağıtımı yaklaşık 3-4 ay ana dağıtım olarak kullandım ve hiç öyle bir sorun yaşamadım.

Geri
Yukarı