Linux'ta tuş ataması nasıl yapılır?

Fueren

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: Intel© Core™ i7-4510U CPU @ 2.00GHz × 2
Ekran kartı: NVIDIA Geforce 840M
İşletim Sistemi: Arch Linux
Masaüstü Ortamı: Gnome 46.1
Laptop modeli: ASUS X555LN
Meslek
Öğrenci
Klavyede kullanmadığım tuşlar var. Menu, page up/down, Caps Lock gibi. Bunları atamak istiyorum. İnternette hangisini denediysem çalışmadı. Kafayı yemek üzereyim. Zorin OS 17 Core kullanıyorum.

Kullandigin dagitim hangi masaustu ortamini kullaniyor bilmiyorum ama genelde ayarlarda klavye bolumunden tus atamalarini yapabiliyorsunuz.

Kullandığın dagitim hangi masaustu ortamini kullaniyor bilmiyorum ama genelde ayarlarda klavye bolumunden tus atamalarini yapabiliyorsunuz.

GNOME 42 kullanıyorum. Klavye ayarlarından sadece kısayol değiştirebiliyorum ve page up tuşunu sesi aç yapamıyorum. Windows'ta hep öyle kullanırdı alışkanlık olmuş.

Orada da terminal komutu atanabiliyor. Sesi artırmak için bir komut olduğunu sanmıyorum.
Aslına bakılırsa var, sesi arttırmanı sağlayacak komutlar pek tabii. Pipewire mı Pulseaudio mu kullandığınızı öğrenmelisiniz sanırım.

Aşağıdaki komut pipewire için ses seviyesini yüzde 5 arttıracaktır.
amixer -D pipewire sset Master 5%+

Ve aşağıdaki komut da pulseaudio için.
amixer -D pulse sset Master 5%+

azaltmak adına + yerine - koyabilirsiniz.

Aslına bakılırsa var, sesi arttırmanı sağlayacak komutlar pek tabii. Pipewire mı pulseaudio mu kullandığınızı öğrenmelisiniz sanırım.

Aşağıdaki komut pipewire için ses seviyesini yüzde 5 arttıracaktır.
amixer -D pipewire sset Master 5%+

Ve aşağıdaki komut da pulseaudio için.
amixer -D pulse sset Master 5%+

Azaltmak adına + yerine - koyabilirsiniz.

Buradaki sorun aslında komut olup olmaması değil. Tuş ataması kısmında super + bir şey veya Shift yapmam gerekiyor. Ben direkt page up tuşunun sesi arttırmasını istiyorum.

Geri
Yukarı