Linux'ta Wine ile driver nasıl güncellenir?

Öncelikle eğer sistem orta veya düşükse sakın ubuntu kullanmayın çünkü minimum özellikleri bile orta sistem için fazla, sonra bahsettiğiniz şey Win değil Wine(winehq.org) ve daha Wine hala betada diyebiliriz yani tamamlanmamış eksikleri var ama office çalıştırabilir belki ve o yüzden driver için ayrı bakmanız daha iyi olur diye düşünüyorum.

1) Evet, disk biçimlendirme yeri çıkacak ama Windows'daki gibi değil. Ben linux kurduğumda anlayamamıştım nasıl bir şey olduğunu.

3) Microsoft Office kurmana hiç gerek yok. Libreoffice hem ücretsiz hem de dosyaları Office formatı ile kaydedebiliyorsun.

Sistem özelliklerim 2 GB Ram 1.86 GB kullanılabilir.
İntel Pentium 2.13 Ghz işlemci.
Intel HD Graphics 762 Mb On Board ekran kartı.

Hangi Linuxsu önerirsiniz?

Bir'de Driverleri nasıl güncelleyeceğim?

1: Evet, var. Fakat ihtiyacınız olmayacak çünkü kurulum sırasında "Diski sil ve X işletim sistemini yükle" seçeneğini seçtiğiniz zaman geri kalanı kendisi otomatik olarak halledecektir.
2: KDE veya XFCE masaüstü ortamları içeren dağıtımlar işinizi görür.
3: Steam indirirseniz zaten Steam'daki oyunların çoğunun Linux desteği var Wine kullanmanıza gerek yok. Microsoft Office kullanamazsınız ya Microsoft Office Online kullanacaksınız ya da LibreOffice.
4: Linux'ta driverler kendisi güncellenir ve Linux'lardaki yazılım merkezi ile özel olarak ekran kartı sürücünüzü vs. indirebilirsiniz.
5: Linux sürücüleri zaten güncel tutar.

Son düzenleme:
Wine ile sürücü kuramazsın. Wine bir emülatör değil. Sistemde mevcut yüklü olan sürücüleri kullanır. Bu nedenle örneğin bir GNU/Linux programında sürücü kaynaklı bir hata aldıysan aynı programın Windows sürümünü Wine çalıştırdığında da aynı sürücü hatasını alırsın.

Açık kaynak sürücüler Linux çekirdeği ile birlikte gelir ve sürücü güncelleştirmeleri de zaten Linux çekirdek güncelleştirmeleri ile yüklenir.

NVIDIA gibi sahipli sürücüler ayrıca yüklenebilir ve güncelleştirmeleri de dağıtımın paket yöneticisi kullanılarak yapılır.

Geri
Yukarı