Linux'tan FreeBSD geçilir mi?

g5600e

Zeptopat
Daha fazla  
Aktif olarak Linux kullanıyorum. Son kullanıcı olarak temel terminal kodlarına hakimim. Yani anlayacağınız kendi işimi kendim görebiliyorum. Unix tabanlı bir işletim sistemi kullanmak istiyorum. Tercihen de FreeBSD kullanmak istiyorum. Ama neredeyse hiç bilgim yok. Aralarında ki temel fark nedir? Linux'tan geçsem zorlanır mıyım? Ana bilgisayara kurmak istiyorum.

BSD ile Linux arasında çekirdek farkı var. Çoğu yazılım uyumlu olmakla beraber bazılarını kurmakta zorlanabilirsiniz. Amacınız gündelik işlerse sıkıntı olacağını sanmıyorum fakat daha spesifik şeyler yapıyorsanız fazla araştırma yapmanız gerekebilir. Çıkabilecek sorunlara karşı zaman ayırabileceğinizi tahmin ederekten, BSD'yi kurup tecrübe etmenizi önerebilirim çünkü bence Linux'a göre daha eğlenceli. Bkz: BSD nedir?

Direkt FreeBSD'ye atlamani onermem. Kurulumu basit olsada yapilandirmasi zordur, ek olarak kullandigin cihaz uyumlu degilse bir de surucu kurma derdi var.

Kaynak kullanimi dengesiz, ornek olarak bir tarayici acarsin bazen 4GB, bazen 6-7GB RAM kullanir. Bazen de 1 veya 2GB.

Depoda bulunan paketlerin yetecegini hic sanmiyorum, o yuzden bir de paket portlama derdi var. Destek tarafi yetersiz.

Bunun yerine GhostBSD'ye bakabilirsin. Linux'tan alisik oldugumuz calamares kurulum aracini kullaniyor, MATE veya XFCE tarzi DE secenekleri sunuyor. Live USB'den baslatip deneyebilirsin.

Geri
Yukarı