Linux'tan Windows'a geçme

Selam arkadaşlar, bir ara Fedora yükledim. Çok fazla hata aldım o yüzden Ubuntu yükledim. Yine hata aldım ve Roblox oynanmadığı için Windows 11'e geçmek istedim. Düzgün bir açıklama bulamadım açıkçası. O yüzden nasıl yaptığımı anlatmak istiyorum.

Not: 2 bilgisayar gerekir.

Bölüm 1: Gparted Live ISO dosyasını USB diske yazdırma.

1:GParted -- Live CD/USB/PXE/HD
2: Buradan kendimize uygun ISO dosyasını indiriyoruz. (indirilenler kısmında gördüğümüz zaman sağ tıklayıp disk imajı yazıcısı ile USB'nize yazdırabilirsiniz fakat verileriniz silinecektir.)
3: Boot önceliğini en yükseğe çıkarıp boot ediyoruz ve seçenekleri ellemeden Enter'a basıyoruz.
4: Biraz hata alabilirsiniz. (ilerleyen adımlarda.)
5: Keymap kısmı gelecek, ellemeyin fakat ingillizce tuş düzeninde olacağını bilin (pek önemli değil, sadece o anlık geçerli ve Türkçe karakter kullanılmıyor zaten.)
6: Dil sormamızı isteyen kısımda Türkçeyi yani 31'i tuşlayıp Enter'a basıyoruz.
7: Ardından 0'a basıp Enter'a basıyoruz.
8: Biraz bekleyince masaüstü gelecek. Debian logosu görebilirsiniz.
9: Masaüstündeki Gparted'ı açın.
10: Bütün bölümleri silip hepsini Free olarak görmemiz lazım. (işletim sistemi silinecek dediği zaman devam edin, amacımız diski sonuna kadar NTFS yapmak ki Windows diski görsün.
11: Sonra boş kısma sağ tıklayıp New diyoruz, NTFS olarak formatlıyoruz. (FAT32 artık yavaş olduğu için NTFS yaptık.)
12: Exit kısmına çift tıklayıp pencere gelince shutdown deyip onaylıyoruz.

Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra sağlama yapmak için bilgisayarı açın. Eğer EFI bölümünü silmezseniz grub ekranı gelir. Eğer doğru yaptıysak boot menu veya BIOS açılmalı.

Bunları yaparken indireceğimiz Windows imajını 2. bilgisayara yüklersek süreç daha hızlı ilerler.

2. Bölüm: Windows imajı indikten sonra herhangi bir ISO yazıcı program ile yazdırıyoruz.
1: USB diski takıp boot ediyoruz. (sıra önemli değil, sistemde bir şey kalmadığı için deneye deneye USB'nize gelecektir.
2: Kurulumda diskinizi seçiyorsunuz.
3: Tek diskimiz olduğunu varsayarsak disk kısmında sıfırlamaya tıklayıp ellemeden devam ediyoruz. Birden çok diskiniz varsa bakarak anlayabilirsiniz. Hangisiyse onu seçin.
4: Bu kısım sabır gerektirebilir. Bekliyoruz.
5: Orijinal lisanlı bir bilgisayar aldığımızda gelen kurulum ekranından gelecek, bilgilerimizi girip kurulum yapıyoruz.
6: Windows'unuz hazır.

(Lisans olayını sizin halletmeniz lazım. Tek önerim 30 40 TL'lik lisanlardan ve KMSpico kullanmamanız. Güzelim bilgisayarı zombi etmeyelim.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Direkt WoeUSB veya Ventoy ile yazdırsan daha kolay olur.

Öneriniz için çok teşekkür ederim hocam. Deneyecek arkadaşlar bunu da deneyebilir.
Roblox oynanıyor yalnız, ayrıca bu durumun en önemli yanı (ISO'yu Linux'ta yazmak) rehberde yok.
Ayrıca Linux'u tamamen silicekseniz Gparted ile uğraşmanıza gerek yok. Windows diski yine de görecektir.

2 kere denedim hem 10 hem 11'de, olmuyor.
ISO'yu Linux'ta yazma kısmı maddenin yanındaki parantez içindeki kısım. ISO dosyasına sağ tıklayıp disk imajı yazıcısı seçeneğine tıklıyoruz.

Ben Linux'ta Roblox'dan bahsediyorum. Grapejuice ile mümkün.

Mesajımı düzenledim, Windows ISO'sunu yazmaktan bahsediyordum.

İkinci bilgisayarla yazılacak işte, Windows sürücüyü ext4 olarak görseydi buna gerek kalmazdı.
2 USB varsa ayrı ayrı yazıp tek bilgisayarla da kullanabilirsiniz.

İkinci bilgisayarla yazılacak işte, Windows sürücüyü ext4 olarak görseydi buna gerek kalmazdı.
2 USB varsa ayrı ayrı yazıp tek bilgisayarla da kullanabilirsiniz.
Windows sürücüyü ext4 olarak da görüyor, sadece Mount edemiyor.
Diğer arkadaşların belirttiği gibi Ventoy'ya da WoeUSB ile Linux üzerinden mümkün. İkinci bilgisayara gerek yok yani.

Yeni konular

Geri
Yukarı