Linux'te masaüstü ortamı değiştirmek sıkıntı yaratır mı?

Fueren

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: Intel© Core™ i7-4510U CPU @ 2.00GHz × 2
Ekran kartı: NVIDIA Geforce 840M
İşletim Sistemi: Arch Linux
Masaüstü Ortamı: Gnome 46.1
Laptop modeli: ASUS X555LN
Meslek
Öğrenci
Yusuf İpek'in videosunu izliyordum. KDE olan Arch Linux'a Xfce kuruyordu ve bir sorun yaşamıyordu. Bende bunu yeni öğrendim ve tabii ki Cinnamon'dan daha güzel ve modern gözüken diğer masaüstü ortamlarına Linux'u en baştan yüklemeden sahip olmak istiyorum. KDE kurmayı düşünüyordum ve bununla ilgili araştırma yaparken Linux Mint forumlarında aynı işletim sistemine birden fazla masaüstü kurmanın mümkün olduğunu ama bunun bir sürü sıkıntı çıkartabileceğini söylüyorlardı. Bu doğru mu? Umarım bir sıkıntı çıkmıyordur çünkü gerçekten bunu yapmak istiyorum. Eğer sıkıntı çıkaracaksa Cinnamon'uda silmek isterim (mümkünse).

Yusuf Ipek'in videosunu izliyordum. KDE olan Arch Linux'a Xfce kuruyordu ve bir sorun yaşamıyordu. Bende bunu yeni öğrendim ve tabii ki Cinnamon'dan daha güzel ve modern gözüken diğer masaüstü ortamlarına Linux'u en baştan yüklemeden sahip olmak istiyorum. KDE kurmayı düşünüyordum ve bununla ilgili araştırma yaparken Linux Mint forumlarında aynı işletim sistemine birden fazla masaüstü kurmanın mümkün olduğunu ama bunun bir sürü sıkıntı çıkartabileceğini söylüyorlardı. Bu doğru mu? Umarım bir sıkıntı çıkmıyordur çünkü gerçekten bunu yapmak istiyorum. Eğer sıkıntı çıkaracaksa cinnamon'uda silmek isterim (mümkünse).

Linux Mint'in eski sürümlerinde cinnamon sistemle çok entegre olduğundan silince sistemde bozukluklar meydana geliyordu ama bu durum artık yok.

Bash:
sudo apt update

sudo apt install kde-plasma-desktop

Bu komut ile KDE'yi minimal bir biçimde kurabilirsin. Display Manager sorduğu kısımda SDDM seçmen daha iyi olur.
Aşağıdaki komut ile de Cinnamon'u kaldırabilirsin.

Bash:
sudo apt purge cinnamon* muffin* nemo* gnome* libnemo-extension1

Son düzenleme:
Linux Mint'in eski sürümlerinde cinnamon sistemle çok entegre olduğundan silince sistemde bozukluklar meydana geliyordu ama bu durum artık yok.

Bash:
sudo apt install kde-plasma-dekstop

Bu komut ile KDE'yi minimal bir biçimde kurabilirsin.
Aşağıdaki komut ile de Cinnamon'u kaldırabilirsin.

Bash:
sudo apt purge cinnamon* muffin* nemo* gnome* libnemo-extension1

Teşekkürler hocam deniyorum şimdi.

Yükleme esnasında gdm3-SDDM seçim ekranı gelecek SDDM seç.
şöyle bir hata verdi.
Ekran Görüntüsü - 2024-02-27 14-16-47.png

Komutu yanlış yazmışım. Düzelttim.

Hocam yazım hatası olmuş o yüzden yüklenmemiş dekstop yazmışsınız.

Geri
Yukarı