Linux'un Windows'tan üstün olduğu noktalar

Dostum genelleme yapmak yanlış. SSD alınca Windows 10 gayette hızlı oluyor.
Olmuyor bak vallahi olmuyor. Dizüstümde de masaüstümde de SSD var. İkisinde de GNU/Linux yine çok daha hızlı çalışıyor. Sebebini de hemen söyleyeyim, Windows'ta durup dururken arkaplanda "Microsoft Compatibility Telemetry", ".NET Runtime Optimization Service" ve daha bunun gibi bir sürü ne olduğu belirsiz işlemler çalıştırıyor ve bu işlemler sistem kaynaklarının hepsini sömürüyor. Bu işlemlerin bazıları ya veri topluyor ya da Windows kötü bir işletim sistemi olduğu için eksiklerini yamalamaya çalışıyor. Bilerek Office yazılımlarının çökmesini sağlıyorum, iki farklı işlem benden izinsiz toplamda %60 CPU kullanarak rapor oluşturuyor. Sonra o raporla neler yapıyordur kim bilir çünkü açık kaynaklı değil. Yani bırak Windows 10 2004'ü, 28243974H2 bile gelse çözemezler bunları. İşletim sistemi temellerinden sıkıntılı. NTFS dosya sistemi, NT çekirdeği...

Tek sıkıntı bu da değil, bilgisayarı açtığımda sıklıkla benden Microsoft hesabımı Windows'a bağlamamı isteyen tam ekran bir pencere karşılıyor beni. İstemiyorum desem de birkaç gün sonra yine geliyor. Ayarlarda Edge'i varsayılan tarayıcı ve Bing'i de varsayılan arama motoru yapmamı söyleyen reklamlar var. Düşünsene para verdiğin işletim sistemi sana reklam gösteriyor.

Kernel panic'i biz forumda neredeyse hiç görmezken senin 10 tane görmen garipmiş.

Peki ya hocam gereksiz hizmetler devre dışı bırakılmış Windows ile Linux'u karşılaştırdınız mı? Karşılaştırdıysanız sonuçlar nasıl?

ElementaryOS 6'da güzel trackpad hareketleri vardı, tam ekran derken ne demek istediğinizi anlamadım.

O senin yanlış kullanımından dolayıdır. Bilakis kurduğumuz Linux server 1 yıllık Uptime'a sahip.

Windows'ta mavi ekran yiyince neden sizin yanlış kullanımınız olmuyor o zaman? Ben bunu demeye çalışıyorum. Ayrıca Live'ı Boot ederken neyi yanlış yapmış olabilirim ki?

Kernel Panic'i biz forumda neredeyse hiç görmezken senin 10 tane görmen garipmiş.

Bir dahakine fotoğrafını çekerim.
Diğer dediklerine katılıyorum bu arada.

İnatla buggy kerneli kullanmaya devam edersen 50 kere de görebilirsin.

Evet Linux Mint ve Fedora'yı geldiği gibi yazdırdım ama buggy kernel. Peki.
Peki ya hocam gereksiz hizmetler devre dışı bırakılmış Windows ile Linux'u karşılaştırdınız mı? Karşılaştırdıysanız sonuçlar nasıl?

LTSC sürümündeki kaynak tüketimi. Arkada IExplorer siteyi açmaya çalışıyor.

5. seçenek yanlış, sadece yaygın olmadığı sebebiyle Linux için zararlı yazılım geliştirmiyorlar.
8. seçenek de yanlış çünkü Steam'deki Windows ürünleri, Linux ürünlerinden daha fazla sayıda...

Sadece yaygın olmadığı sebebiyle Linux için zararlı yazılım geliştirmiyorlar.
Linux'un güvenli olmasının tek sebebi o değil.

1GB RAM koyduğunuzdan az kullanıyor olabilir mi? Ben hiçbir zaman 4 GB'dan aşağısını görmedim de.

LTSC olduğundan az kullanıyor. Ayrıca NTLite ile düzenlersen tam olur. Saf Windows 10 ISO'su 2 GB oluyor test ettiğime göre (5-6 ay önce).

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…