Lise 2 Bölüm Seçimi

adaminbiri

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bölüm seçimi konusunda kararsız kaldım. Anadolu Lisesinde okuyorum. Şimdi birçok kişiye sordum. Kimisi "dil bölümü tek başına işe yaramaz" diyor. Kimisi "dil oldukça önemli ancak yan bir bölümünün olması gerekir" diyor. Bu örnekleri arttırmak mümkün... Benim de kafam karışmış durumda... Seçsem bir türlü seçmesem bir türlü. Bu durumda hangi bölümü seçmem gerekir? Dil bölümünü okursam güzel yerlere gelebilir miyim?

Not: Telefondan yazdığım için hata yapmış olabilirim.

Açıkçası bu konularda hangisini yaparsam daha iyi bir yere gelirim değil de hangisini yapabiliyorum demek gerekir. Eğer sayısalsan sayısala ama matematik ve fizik yapamıyorsan sözel veya eşit ağırlığa gitmelisin. Bu tamamen seninle alakalı bir durum. Evet sayısalda daha fazla meslek var fakat bunu yapabilene var. Hangisinde kendini başarılı görüyorsan ona yönelmeni öneririm zira bende 10. sınıfım, aynı sorunlar bende de vardı.

Yapabildiğin bölüm üzerine git bence. Zaman harcamaya gerek yok. Dil bölümünü tavsiye ederim. İyi bölüm dil olmadan olmuyor artık.

Hangi bölümün ağırlıklı derslerini daha çok seviyosan onu seç. Bir de dikkat et matematik ve geometri sevmiyorsan sakın tm seçme.

İşte öyle diyenler senin doktor, mühendis olmanı bekleyenler. İllaha sayısal bölüm okuyacaksın ve öyle bir meslek sahibi olup çok para kazanan bir işte çalışacaksın onlara göre. Dil bölümü de en az diğer bölümler kadar önemlidir. Son zamanlarda sanırım doğu dillerine ilgi artmaya başladı. Her neyse, sen ne istiyorsan o bölüme git. Başkalarının dedikleri değil senin dediklerin önemli. Sonuçta onlar senin hayatını yaşamıyorlar ki senin kararlarını versinler. Hayatını nasıl yaşamak istiyorsan ona göre kararını ver ama dil bölümünü de küçümseme. Ona göre kararını ver.

Cevaplayıp, vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Ancak dil bölümünü çok tavsiye eden yok. "İngilizceyi herkes biliyor." ve "Senin zamanına herkes İngilizce öğrenir." gibi durumlarla da karşı karşıyayım. İngilizce ve diğer dil derslerim gayet güzel. İngilizce ortalama 90, Edebiyat 96, Dil Anlatım 80 civarında. Bu notlarla elbette ki dil bölümünü seçin diyeceksiniz ama etrafımdakileri de bu konuya ikna etmem gerekir.

Ayrıca dil bölümünü bitirirsem ne gibi mesleklere gelme şansım var? Tek başına dil okumanın faydaları ve zararları nelerdir?

@Recep Baltaş siz ne tavsiye edersiniz? Zannedersem dil bölümü mezunusunuz.

Şimdiden teşekkür ederim.

Cevaplayıp, vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Ancak dil bölümünü çok tavsiye eden yok. "İngilizceyi herkes biliyor." ve "Senin zamanına herkes İngilizce öğrenir." gibi durumlarla da karşı karşıyayım. İngilizce ve diğer dil derslerim gayet güzel. İngilizce ortalama 90, Edebiyat 96, Dil Anlatım 80 civarında. Bu notlarla elbette ki dil bölümünü seçin diyeceksiniz ama etrafımdakileri de bu konuya ikna etmem gerekir.

Ayrıca dil bölümünü bitirirsem ne gibi mesleklere gelme şansım var? Tek başına dil okumanın faydaları ve zararları nelerdir?

@Recep Baltaş siz ne tavsiye edersiniz? Zannedersem dil bölümü mezunusunuz.

Şimdiden teşekkür ederim.
Bende 9. sınıfım advanced seviyeye ulaştım bende düşünüyorum ama iş olanakları sayısal kadar geniş değil diyorlar işsiz kalırsın lisede yatmak için o bölüm diyorlar.

Dil bölümüne gideceksen amacın ya İngiliz Dili ve Edebiyatı olsun,yada İngilizce öğretmenliği tek dil ile sadece bunları yapabilirsin. Yani yok rehber olurum yok tercümanlıktan parayı kırarım gibi bir durum söz konusu değil. Tek ile olacak şeyler değil bunlar. Ki zaten KPSS denen sınavda sayısal netlerin iyi gelmez ise atanma durumu da çok zor olacak. Eğer sayısal derslerden hiç anlamıyorsan MF ve TM'yi kafandan sil. TM yapar LGS'de TS sınavlarına girerim dersen orda da bir sıkıntın olacak, girmen gereken TM sınavlarına yani matematik ve geometri sınavlarına girmediğin için puanların düşecek bunu da eminim ki istemezsin. Bunun yerine şöyle yapabilirsin. TS seçip ardından hemen 11. sınıf başlangıcında ''iyi'' bir İngilizce dil eğitimi veren bir kursa başlarsın zaten 12. sınıfa kadar 5. seviye İngilizce öğrenirsin ama buna da emek verip çalışman lazım aksi taktirde kurlar uzar gider. 12. sınıfın sonlarına doğru 5. seviye İngilizcen hazır olacak ve zaten bu 2 yıllık dönemde TS öğrencisi olduğun için YGS3 ve 4'de de hazırlandığını düşünürsek birde İngilizce öğrendin ondanda YGS5'e girip neredeyse tamamını yaparsan önünde hiç yoktan bazı iş imkanları açılabilir veya farklı bölümler seçebilirsin. Şuan da dil bölümü seçmen tamamen senin zararına olur düşüncesindeyim. Çünkü 2 yıllık dil bölümü okuyacaksın ama emin ol çok fazla bir şey öğrenemeyeceksin her ne kadar haftada 16 saat İngilizce görsen de. YGS3-4-5 ten bir üniversite seçip okumaya başlayınca da İngilizce'nin yanına ek bir dil öğrenmen gerekecek. Bu da Arapça,Çince,Almanca,Fransızca gibi önemli dünya dilleri olabilir.
Şahsın adına böyle bir tablo çıkardım umarım yardımcı olmuşumdur.

Dil bölümüne gideceksen amacın ya İngiliz Dili ve Edebiyatı olsun,yada İngilizce öğretmenliği tek dil ile sadece bunları yapabilirsin. Yani yok rehber olurum yok tercümanlıktan parayı kırarım gibi bir durum söz konusu değil. Tek ile olacak şeyler değil bunlar. Ki zaten KPSS denen sınavda sayısal netlerin iyi gelmez ise atanma durumu da çok zor olacak. Eğer sayısal derslerden hiç anlamıyorsan MF ve TM'yi kafandan sil. TM yapar LGS'de TS sınavlarına girerim dersen orda da bir sıkıntın olacak, girmen gereken TM sınavlarına yani matematik ve geometri sınavlarına girmediğin için puanların düşecek bunu da eminim ki istemezsin. Bunun yerine şöyle yapabilirsin. TS seçip ardından hemen 11. sınıf başlangıcında ''iyi'' bir İngilizce dil eğitimi veren bir kursa başlarsın zaten 12. sınıfa kadar 5. seviye İngilizce öğrenirsin ama buna da emek verip çalışman lazım aksi taktirde kurlar uzar gider. 12. sınıfın sonlarına doğru 5. seviye İngilizcen hazır olacak ve zaten bu 2 yıllık dönemde TS öğrencisi olduğun için YGS3 ve 4'de de hazırlandığını düşünürsek birde İngilizce öğrendin ondanda YGS5'e girip neredeyse tamamını yaparsan önünde hiç yoktan bazı iş imkanları açılabilir veya farklı bölümler seçebilirsin. Şuan da dil bölümü seçmen tamamen senin zararına olur düşüncesindeyim. Çünkü 2 yıllık dil bölümü okuyacaksın ama emin ol çok fazla bir şey öğrenemeyeceksin her ne kadar haftada 16 saat İngilizce görsen de. YGS3-4-5 ten bir üniversite seçip okumaya başlayınca da İngilizce'nin yanına ek bir dil öğrenmen gerekecek. Bu da Arapça,Çince,Almanca,Fransızca gibi önemli dünya dilleri olabilir.
Şahsın adına böyle bir tablo çıkardım umarım yardımcı olmuşumdur.
Düşüncenizi haklı buluyorum ama ben sadece tek dil ile yetinmem. Zaten tek dil ile yetinirsem olmaz. Bunun için de ayriyeten kursa gitmeyi düşünüyorum. Büyük bir ihtimalle Almanca veya Arapça okurum gibime geliyor. Dediğim gibi Matematik ve Fen konuları beni çok sıkar. İlkokuldan beri kolay kolay hiç 5 veya 4 getiremedim. Hep onlar düşüktü.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı