Lise konularının hepsini aklımda nasıl tutacağım?

Ozzcan

Decapat
Merhaba. Ben 9. sınıf öğrencisiyim. Aslında çalışkan birisiyim ama artık zerre çalışasım yok. Çünkü artık sıkıldım. 9 senedir deli gibi çalıştım ve hiçbir zorlama olmadan çalıştım. Şimdi neden çalışma isteğim yok? Zaten online eğitim canıma tak etti. Bir de lisede çok fazla konu var yani çok fazla detay var. Bunların hepsini nasıl aklımda tutacağım? Üstelik bu konular 4 yıl sonra YKS'de çıkacak.

Merhaba. Ben 9. sınıf öğrencisiyim. Aslında çalışkan birisiyim ama artık zerre çalışasım yok. Çünkü artık sıkıldım. 9 senedir deli gibi çalıştım ve hiçbir zorlama olmadan çalıştım. Şimdi neden çalışma isteğim yok? Zaten online eğitim canıma tak etti. Bir de lisede çok fazla konu var yani çok fazla detay var. Bunların hepsini nasıl aklımda tutacağım? Üstelik bu konular 4 yıl sonra YKS'de çıkacak.
Öğrenmek ile bilgi aklından çıkmaz, ezberlersen uçar gider.

Ben açıkçası üniversite sınavında çıkacak derslerin çoğunun konularının tekrarını yaptım. Neredeyse 2 hafta içerisinde yaptım. Günde en fazla 1 saat tekrar yapmışımdır, ona rağmen gene de çoğu konunun tekrarını yaptım. Bence siz de tatillerde konu tekrarı yapın.

Şimdi neden çalışma isteğim yok?
LGS'den sonra rahatlamışsındır ve bir hedefin kalmamıştır. Eskiden çalışma sebebin LGS idi. Kendine yeni sebep ya da sebepler bul.
Bir de lisede çok fazla konu var yani çok fazla detay var. Bunların hepsini nasıl aklımda tutacağım? Üstelik bu konular 4 yıl sonra YKS'de çıkacak
Ezberlersen bin kere çalış tutamazsın. Ezberlemek yerine mantığını, nedenlerini öğren. Her sınıfı sağlam sağlam ilerle. Ben 9.sınıfı güzelce tekrar ettim, şu an 10.sınıfım ve kimya/coğrafya hariç çoğu 9.sınıf konusunu daha yeni işlemiş gibi biliyorum. Kimya ve coğrafyaya nedense bir ön yargım var ben de bilmiyorum. Her yılı hakkını vererek çalış, belirli başlı maddeler aklında kalıyor. 11 ve 12.sınıfta da zaten sağlam çalışmaya başlıyorsun, istesen de unutamazsın. Daha 9.sınıfsın yolun çok başındasın. Böyle şeylerle kafanı yorma. Dersini çalış, kitabını oku kendini geliştir. Zaman bulursan ufak ufak paragraf çöz.
Zaten online eğitim canıma tak etti.
Herkesin canına tak etti ancak bunu bahane olarak kullanamazsın. Bahane olarak kullanıp salanlar ve diğerlerinin çalışmamasını bir fırsata çevirenler var. Kazananlar fırsata çevirenler olacak. Sen de onlardan ol.
9 ve 10.sınıfta yat 11 12'de çalışırsın diyenleri de asla dinleme. Sonra çok pişman olur keşke dersin. 3 yıl 4 yıl çalışan ile 1 yıl 2 yıl çalışanın sonucu doğal olarak farklı olacak.

Seninle tam tersi durumdayım. 9.sınıfa geçtim bu sene, önceki senelerde zerre ders çalışmadım, sadece son gün çalışmayla ortalamamı hep 85+ tuttum. Şimdi o ders çalışma isteği içimde birikti ve lisenin ciddiyetine varıp ders çalışmaya başladım. Büyüklerimden aldığım en büyük tavsiye şu; konuları ezberlemek yerine öğrenirsen gelecekte tekrar yaptığında hatırlaman kolay olur. Yani şimdi öğrendiğin konuyu ileride unutabilirsin ama öğrenirsen hatırlaması kolay olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı