Lise mezunu olarak 22 yaşına kadar askerliği tecil ettirme

tuğrahan sezer

Hectopat
Arkadaşlar lise mezunuyum ve 28 Ekim 2002 doğumluyum. Bu yıl ekim ayında 20'ye gireceğim. Üniversiteye gitmek gibi bir planım yok fakat bazı nedenlerden dolayı askerliği birkaç yıl tecil ettirmek istiyorum. İnternette lise mezunlarının 22 yaşına kadar tecil ettirebileceği yazıyor ama hangi koşullar gerekiyor bilmiyorum. Bu konuda bilgisi ya da tecrübesi olan paylaşabilir mi acaba? Veya öğrencilik dışında başka bildiğiniz bir yol var mı? Ayrıca bugün e-Devlet'ten askerliği sorguladığım zaman nedense 2024'e kadar askerlikle ilişiği yoktur diyor. Neden öyle yazıyor anlamadım. Bu konu hakkında da bilgisi olan var mı?

Ekran Görüntüsü (28).png

normalde üniversite kazanırsan muayene olmadan direk üniversiteye kayıt olursun askerlik ile ilgili güncellemelerini bağlı olduğun askerlik şubesine o üniversite evrak göndererek bilgilendirir ve seninle ilgili ayrı bir klasör oluşturur askerlik şuben çünkü üniversitenin de eğitimle askerliği erteleyebilmesinin bir azami süresi var kanunla. Senin durumun benim zamanında yaşadığım olaya dönmüş. 19 yaşında muayeneye çağırırlar askerlik şubene gidersin hastane veya aile hekimliğine yönlendirirler en yakındaki doktor ayağında bir sakatlık filan var mı filan sorar yok dersin askere elverişlidir der o kağıtla askerlik şubesine geri gidersin. Sorarlar askerlik görevini yapmak istiyor musun yoksa tecil mi edeceksin diye. Lise mezunlarının 2 yıl tecil hakkı vardır. (kurallar ve süreler değişmiş olabilir ben 10seneden daha uzun süre önce yapmıştım bu işlemleri birebir söylediklerimi kesin zannetme). Bu süre içerisinde üniversiteye başlarsan üniversiteye kayıt olurken spesifik olarak tecilim var dersin onlar öğrenimin başladığı anda tecili bozup seni öğrenci statüsüne geçirirler o üniversiteden giden evrakla. Üniversiteye başlamadıysan tecil süren dolunca askerlik yapmak zorunda olursun. Bağlı olduğun ilçe askerlik şubesinin telefonunu bul durumunu anlat onlarda bu konuda sana yardımcı olurlar zaten

Arkadaşlar lise mezunuyum ve 28 Ekim 2002 doğumluyum. Bu yıl ekim ayında 20'ye gireceğim. Üniversiteye gitmek gibi bir planım yok fakat bazı nedenlerden dolayı askerliği birkaç yıl tecil ettirmek istiyorum. İnternette lise mezunlarının 22 yaşına kadar tecil ettirebileceği yazıyor ama hangi koşullar gerekiyor bilmiyorum. Bu konuda bilgisi ya da tecrübesi olan paylaşabilir mi acaba? Veya öğrencilik dışında başka bildiğiniz bir yol var mı? Ayrıca bugün e-Devlet'ten askerliği sorguladığım zaman nedense 2024'e kadar askerlikle ilişiği yoktur diyor. Neden öyle yazıyor anlamadım. Bu konu hakkında da bilgisi olan var mı?

Eki Görüntüle 1469207

Dostum şu an ben de aynı durumdayım kafam çok karıştı ne yaptın?

Dostum şu an ben de aynı durumdayım kafam çok karıştı ne yaptın?

Vallahi hocam askerlik şubesine gittim dedim böyle böyle. Oradaki kadın bana bazen sistem otomatik tecil ettiriyor dedi. O şekilde kaldı. Size tavsiyemde benimle durumunuz aynı ise bir askerlik şubesine gidin görüşün onlarda bana deneni derse askerlik sorgulama ile alakalı olan ve benim de bir kısmını buraya ekran görüntüsü olarak koyduğum kağıdın PDF'sini bilgisayarınızda tutun her ihtimale karşı. Ben öyle yaptım. Ha bunun dışında böyle olmayıp ta lise mezunu olarak nasıl tecil ettirilir ne gerekir onu soruyorsanız bir bilgim yok. Dediğim gibi benimki otomatik olmuş.

Geri
Yukarı