Lise mezunu olmadan ehliyet alınır mı?

yigitxx7

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar selamün aleyküm, 1 sene sınıfta kaldım, bu senede kalırsam okulum bayağı bir uzayacak, üniversiteye gitme hayalim yok, baba mesleği yapacağım onun içinde ehliyet gerekiyor, lise mezunu olamazsan ehliyet alamazsın gibi şeyler söylüyorlar, bu doğru mu? doğru değilse de yakın zamanda böyle bir kanun çıkacak mı?

Arkadaşlar selamünaleyküm, 1 sene sınıfta kaldım, bu senede kalırsam okulum bayağı bir uzayacak, üniversiteye gitme hayalim yok, baba mesleği yapacağım onun içinde ehliyet gerekiyor, lise mezunu olamazsan ehliyet alamazsın gibi şeyler söylüyorlar, bu doğru mu? Doğru değilse de yakın zamanda böyle bir kanun çıkacak mı?

İlkokul terkler bile alır.

Arkadaşlar selamünaleyküm, 1 sene sınıfta kaldım, bu senede kalırsam okulum bayağı bir uzayacak, üniversiteye gitme hayalim yok, baba mesleği yapacağım onun içinde ehliyet gerekiyor, lise mezunu olamazsan ehliyet alamazsın gibi şeyler söylüyorlar, bu doğru mu? Doğru değilse de yakın zamanda böyle bir kanun çıkacak mı?

Ama yeni yasada lise mezunu olmayan alamacak diye bir kural var sanırım daha çıkmadı tabii ama ilerleyen yıllarda yürürlüğe girebilir.

İnşallah girmez benim de durumum senle aynı bu sene lisede sınıfta kalıyordum bıraktım baba mesleğinden devam ediyorum şu an benim de ehliyete az kaldı yürürlüğe girmezse süper olacak.

Bende geçen sene kaldım babam izin vermedi baba mesleğide vardı ama yine kalacağım gibi bu sene mecbur ama açık liseden 2.5 senede bitiriliyormus galiba yürürlüğe girse bile denk geliyor okul bitimiyle ehliyet yaşım.

Üzücü.
Okul ve alınan eğitimler. Şu sıra maalesef okullar eğitim amacından uzak, birçok kişi de farkında. Üniversite amacınız yok ise, baba mesleğini yapma zorunluluğunuz da yok. Mesleki eğitim veren lise ve kurslar ile çok ihtiyaç duyulan zanaatlardan birini edinebilirsiniz.
Ben ehliyeti 1995 de aldım sırf ikinci bir kimlik kartım olsun amacı ile. Saolsunlar 6 tekerli araçlar dahil hepsini işaretlemişler. Hiçbir kazam yok. 🙃
Halen de kullanmıyorum ama yakın zamanda bir motor kullanma hevesi oldu bu yaş da. Şartlar zorluyor ister istemez.
Bir dönem haber olmuş idi, lise mezunu değilsen ehliyet alamazsın diye. Yeni bir haber ise Türkçe bilmediği halde ehliyet alan kaçak göçekler üzerine idi.
Her ehliyet için farklı yaş sınırları mevcut hatalı değil isem.

Kod:
M, A1 ve B1 sınıfı ehliyetler istenen minimum yaş sınırı 16. 
A2, B, BE, C1, C1E, F ve G gibi en çok tercih edilen ehliyetler için 18 yaşını doldurmak gerekiyor. 
C, CE, D1 ve D1E ehliyeti için isteyen yaş şartı 21. 
D ve DE ehliyet sınıfları için istenen minimum yaş sınırı 24.

Ehliyet al ama o ehliyeti alırken ve kullanırken tüm gereklilikleri yerine getirecek isen al.
Sayısız şoför olduğunu iddia eden ve firma sahipleri tarafından da en sevilen şoför olarak bilinen kişilerin benim ile birlikte iken nasıl bir trafik canavarı olduğunu anlatmak hoş değil.

Asabiyet var ise, dikkat bozukluğu var ise, görme sorunları var ise, daha iyi bir zanaat da başarılı olabileceğini düşünüyor veya yapabilecek isen acele karar vermemeni öneriyorum.

Ayrıca üniversite her şey değil.
İsmi bilinmeyen sayısız teknisyen, yüksek mühendislerden daha önemli ve daha yüksek ücret alabiliyor.
1986 yılında Sasa'nın yeniden yapılandırması için Japonya'dan gelen ekibin başındaki sadece teknisyen idi.
Evet mesleki olarak mühendisin görevi ile teknisyenin görevi aynı değil ama teknisyenin yaptığını veya yaptığını kontrol edemeyecek bir bilgi ile de mühendisim diyerek gezmek de hiç hoş değil. Eli çekiç - tornavida tutmamış, tasarladığı motoru hiç monte edip / bakımını yapmamış birine de mühendis demek pek doğru gelmiyor bana.
Mühendis ünvanı yazan bir diplomam olsa bile.

Günümüzde üniversite diploması, semerin markasını değiştiriyor sadece.

Üzücü.
Okul ve alınan eğitimler. Şu sıra maalesef okullar eğitim amacından uzak, birçok kişi de farkında. Üniversite amacınız yok ise, baba mesleğini yapma zorunluluğunuz da yok. Mesleki eğitim veren lise ve kurslar ile çok ihtiyaç duyulan zanaatlardan birini edinebilirsiniz.
Ben ehliyeti 1995 de aldım sırf ikinci bir kimlik kartım olsun amacı ile. Saolsunlar 6 tekerli araçlar dahil hepsini işaretlemişler. Hiçbir kazam yok. 🙃
Halen de kullanmıyorum ama yakın zamanda bir motor kullanma hevesi oldu bu yaş da. Şartlar zorluyor ister istemez.
Bir dönem haber olmuş idi, lise mezunu değilsen ehliyet alamazsın diye. Yeni bir haber ise Türkçe bilmediği halde ehliyet alan kaçak göçekler üzerine idi.
Her ehliyet için farklı yaş sınırları mevcut hatalı değil isem.

Kod:
M, A1 ve B1 sınıfı ehliyetler istenen minimum yaş sınırı 16.
A2, B, BE, C1, C1E, F ve G gibi en çok tercih edilen ehliyetler için 18 yaşını doldurmak gerekiyor.
C, CE, D1 ve D1E ehliyeti için isteyen yaş şartı 21.
D ve DE ehliyet sınıfları için istenen minimum yaş sınırı 24.

Ehliyet al ama o ehliyeti alırken ve kullanırken tüm gereklilikleri yerine getirecek isen al.
Sayısız şoför olduğunu iddia eden ve firma sahipleri tarafından da en sevilen şoför olarak bilinen kişilerin benim ile birlikte iken nasıl bir trafik canavarı olduğunu anlatmak hoş değil.

Asabiyet var ise, dikkat bozukluğu var ise, görme sorunları var ise, daha iyi bir zanaat da başarılı olabileceğini düşünüyor veya yapabilecek isen acele karar vermemeni öneriyorum.

Ayrıca üniversite her şey değil.
İsmi bilinmeyen sayısız teknisyen, yüksek mühendislerden daha önemli ve daha yüksek ücret alabiliyor.
1986 yılında Sasa'nın yeniden yapılandırması için Japonya'dan gelen ekibin başındaki sadece teknisyen idi.
Evet mesleki olarak mühendisin görevi ile teknisyenin görevi aynı değil ama teknisyenin yaptığını veya yaptığını kontrol edemeyecek bir bilgi ile de mühendisim diyerek gezmek de hiç hoş değil. Eli çekiç - tornavida tutmamış, tasarladığı motoru hiç monte edip / bakımını yapmamış birine de mühendis demek pek doğru gelmiyor bana.
Mühendis ünvanı yazan bir diplomam olsa bile.

Günümüzde üniversite diploması, semerin markasını değiştiriyor sadece

Anadolu'da okuyorum okulum şehir içinde meslek lisesi ise taaa tepede çok uzak ve okula iyi bir bakım yapılmıyor örnek kışları kalorifer bile yakılmıyor o yüzden gitmedim baba mesleği varken küçük yaştan öğrenip usta olup ileride çok iyi paralar kazanmak varken bana okumakta saçma geliyor bu devir artık usta devri.

Geri
Yukarı