Lise sonda tercih yapılacak mı?

crypotx

Hectopat
Daha fazla  
2 gün sonra LGS sınavım var ve %10 dilimin altında bir sonuç hedefliyorum. Varsayalım iyi bir Anadolu lisesisine gittim. Lise sonda tercih yapçak mıyım? İyi olduğum ders alanlarına yönelticekler mi beni. Aklımda lise ve lise sonrası hakkında çok soru var. Lise ve sonrasını bana özetleyebilecek biri var mı merak ediyorumda.

Son düzenleyen: Moderatör:
Lise biter>Sınava girersin>Üniversite seçersin>Tutarsa o üniversiteye gidersin, tutmazsa her sene bir kez olmak üzere sınırsız sınava girme hakkın var.

Lise biter>sınava girersin>üniversite seçersin>tutarsa o üniversiteye gidersin, tutmazsa her sene bir kez olmak üzere sınırsız sınava girme hakkın var.

Kanka konuyla alakasız ama bir sorum olacak şimdi ben lisede meslek lisesine gidersem, ama bu sefer de derslerimi düzeltip Full 4 5 yaparsam yine de istediğim mesleğin sınavına girebilir miyim?

Lise ve sonrasını bana özetleyebilecek biri var mı merak ediyorum da.
Liseye geçtiğiniz zaman, 9.sınıfta bir çok dersiniz olacak. Fen dersiniz 3'e bölünerek fizik, kimya, biyoloji olacak örneğin. 9.sınıfta pek fazla bir şey yapmayacaksınız. Yapmanız gereken şey derslerinizi aksatmadan çalışmak, kendinizi geliştirmek ve meslek araştırmalarına başlamak. Meslek araştırmalarınızı yaptınız, kafanızda belirli meslekler oturdu bu sefer de o mesleklerin hangi alanda olduğunu araştıracaksınız. TM-TS-MF-Dil gibi bölümler var. Bu seçimleri 10.sınıfta yapacaksınız. 10.sınıfın hangi zamanında yapacağınız okulunuzun tercihine göre değişiyor. Kimisi yıl sonunda yapıyor, kimisi ortasında yapıyor. Siz yine de o ana hazırlıklı olun. Bu bölümler ne işe yarıyor diye soracak olursanız, TYT-AYT adında üniversite sınavımız var. TYT sınavına bölüm farketmeksizin herkes girer. Müfredatı 9 ve 10.sınıftan gelir. Konularına internetten bakabilirsiniz. AYT dediğimiz sınav ise 11-12 müfredatından gelir. 11-12 müfredatı da sizin seçiminize göre ayrılıyor. MF seçtiniz diyelim, saat olarak daha çok ve daha ileri seviyede matematik, fizik, kimya, biyoloji göreceksiniz ve AYT alanında buradan sorumlu olacaksınız. Sorumlu olacaksınız derken örneğin mühendislik istiyorsunuz diyelim. AYT'de edebiyat çözmenin sizin sayısal notunuza bir etkisi olmayacak. TM-TS puanınıza etkisi olacak. İsterseniz bütün alanlardan soru çözebilirsiniz, bunda bir kısıtlama yok ancak seçiminize göre çözmek doğal olarak en mantıklısı.

Geri
Yukarı