Lisede 70 ortalamayla 4 dersten kalan sınıfta kalır mı?

picopato

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar, Google'da bu yazıyor:

2021-2022 eğitim öğretim döneminde lisede sınıfta kalma uygulaması olacak, yıl sonu ortalaması 50'nin altında olanlar, 3 dersten fazla kalan öğrenci doğrudan sınıf tekrarı yapacak.

Bunu anlamadım. Şimdi diyelim benim yıl sonu ortalamam 70 ama 3 dersten ya da 4 dersten kaldım, sınıfta mı kalırım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar, Google'da bu yazıyor:

Bunu anlamadım. Şimdi diyelim benim yıl sonu ortalamam 70 ama 3 dersten ya da 4 dersten kaldım, sınıfta mı kalırım?

Kalmazsınız 50 ve altı olanlar ve 4 dersten kalanlar kalır ortalama 50 ve üzeri ise kaldığınız derslerin seneye sorumluluk sınavına girersiniz okulunuz bitene kadar sınavlardan geçemezseniz mezun olamazsınız.

Edebiyat dersi barajdır(zorunlu) istersen diğer dersler içinde telafiye girebilirsin. Lise bitene kadar edebiyat telafisini vermek zorundasın diğer dersler etkilemiyor, not düşürüyor sadece.

Liseyi bitireli çok oldu hafiften unutmuşum ama hatırladığım kadarıyla detaylandırayım yanlış olduğum yerlerde düzeltirler beni.

Öncelikle iki dönemin ortalaması 50 üzeriyse o sınıfı geçtin asla sınıf tekrarı yapmazsın. Yalnız baraj ders olan edebiyat dersinin telafisi olur bunu vermek zorundasın. Mesela 9. sınıf edebiyat dersinden kaldın ve ortalama ile sınıf geçtin diyelim, 12 . sınıfa kadar bu dersin telafisini yılda 2 kere olmak üzere(belki az belki daha fazla belli olmaz burası) okulun sürekli telafi sınavları düzenler her yıl bu sınavlara girip telafiyi vermek zorundasın vermezsen 12. sınıfı bitirdikten sonra hâlâ bu sınava gitmek zorunda kalırsın mezun olamazsın.

Yani özetle ortalaman yetiyorsa sınıfı geçersin zayıf sayısı önemli değil, 1 adet de baraj dersi vardır ondan kalırsan da onu da telafi sınavlarında bir şekilde vermek zorundasın geçene kadar girersin 12. sınıfı bitirsen dahi lise bitirme diploması vermezler yoksa.

Not: En fazla 3 zayıf sınırı var olduğunu söyleyenler var işte bu konuda çok net hatırlamıyorum ben yokmuş gibi hatırlıyorum ama bana güvenme bu konuda.

Son düzenleme:
Benim de araştırmalarıma göre senin dediklerinle aynı ama yine de şüphe duyuyorum.

Liseyi bitireli çok oldu hafiften unutmuşum ama hatırladığım kadarıyla detaylandırayım yanlış olduğum yerlerde düzeltirler beni.

Öncelikle iki dönemin ortalaması 50 üzeriyse o sınıfı geçtin asla sınıf tekrarı yapmazsın. Yalnız baraj ders olan edebiyat dersinin telafisi olur bunu vermek zorundasın. Mesela 9. sınıf edebiyat dersinden kaldın ve ortalama ile sınıf geçtin diyelim, 12. Sınıfa kadar bu dersin telafisini yılda 2 kere olmak üzere(belki az belki daha fazla belli olmaz burası) okulun sürekli telafi sınavları düzenler her yıl bu sınavlara girip telafiyi vermek zorundasın vermezsen 12. sınıfı bitirdikten sonra hâlâ bu sınava gitmek zorunda kalırsın mezun olamazsın.

Yani özetle ortalaman yetiyorsa sınıfı geçersin zayıf sayısı önemli değil, 1 adet de baraj dersi vardır ondan kalırsan da onu da telafi sınavlarında bir şekilde vermek zorundasın geçene kadar girersin 12. sınıfı bitirsen dahi lise bitirme diploması vermezler yoksa.

Not: en fazla 3 zayıf sınırı var olduğunu söyleyenler var işte bu konuda çok net hatırlamıyorum ben yokmuş gibi hatırlıyorum ama bana güvenme bu konuda.

Yıl sonu ortalamanız 50'nin altında olmadığı sürece kalmazsınız.

Peki bu bilgiyi size kim verdi? Cevap verdiğin için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
4 zayıf vardı ortalama 55'di. Kalır gözüküyordu sene sonu yazın telafi sınavına girip 1 tanesinden geçtim ortalama 58 oldu 3 zayıf ile geçtim. Benim zamanımda edebiyat ve dil bilgisini geçmek zorunluydu.

Yeni konular

Geri
Yukarı