Lisede bölüm seçmek

kerem451

Femtopat
Arkadaşlar hepinize merhaba ben lise 3.sınıfa geçtim ve dil bölümünü seçmek istiyorum. Kafama takılan bir şey var, ben dil bölümünü seçersem sadece dil bölümündeki meslekleri mi kazanabilirim yoksa, mesela puanım yüksek geldi dil bölümünde olmayan bir meslek seçmek istedim seçemiyor muyum, sadece dil bölümündeki bölümlerimi seçmek zorundayım?

Arkadaşlar hepinize merhaba ben lise 3.sınıfa geçtim ve dil bölümünü seçmek istiyorum. Kafama takılan bir şey var, ben dil bölümünü seçersem sadece dil bölümündeki meslekleri mi kazanabilirim yoksa, mesela puanım yüksek geldi dil bölümünde olmayan bir meslek seçmek istedim seçemiyor muyum, sadece dil bölümündeki bölümlerimi seçmek zorundayım?
Eğer üniversite sınavında AYT'ye girerseniz başka meslek seçme şansınız olur. Ama sadece YDT'ye girerseniz dil bölümündeki meslekleri seçmek zorunda olursunuz. Ablam lisede dil bölümünü seçti, bu sene 2. kezde üniversite sınavına girdi. Kafanıza takılan bir soru varsa bana sorun bende ablama sorarım.

Bölüm değil de alan demen daha doğru olur. Sanırım bu yazı soruna cevap için yeterli. Cevabı eşit ağırlık ve sayısal alanı düşünen birisine yazmıştım. Dil için YDT'yi de hesaba katman yeterli.
Üniversite sınavı lisede seçtiğin alana bakmaz. Sınavda TYT, AYT ve YDT sınavları var. Gerekli sınavlara girip başarına göre tercih yapabilirsin. Eşit ağıtlık için TYT ve AYT'ye, sayısal için ise aynı sınavlara girmen gerekiyor. Fakat AYT'de çözmen gereken kısımlar farklı oluyor.

Son düzenleme:
Eğer üniversite sınavında AYT'ye girerseniz başka meslek seçme şansınız olur. Ama sadece Ydt'ye girerseniz dil bölümündeki meslekleri seçmek zorunda olursunuz. Ablam lise de dil bölümünü seçti, bu sene 2. kezde üniversite sınavına girdi. Kafanıza takılan bir soru varsa bana sorun bende ablama sorarım.

Şunu demek istiyorum dil bölümünü seviyorum dil bölümünede gitmek istiyorum kafama takılan şey şu dil bölümünü bitirdim diyelim üni sınavına gireceğim ve sınav açıklandı puanım yüksek geldi eşit ağırlıkta ya da sayısalda olan bir mesleği seçme ihtimalim var mı? Yoksa sadece dil bölümündeki meslekleri seçmek zorunda mıyım.

Şunu demek istiyorum dil bölümünü seviyorum dil bölümünede gitmek istiyorum kafama takılan şey şu dil bölümünü bitirdim diyelim üni sınavına gireceğim ve sınav açıklandı puanım yüksek geldi eşit ağırlıkta ya da sayısalda olan bir mesleği seçme ihtimalim var mı? Yoksa sadece dil bölümündeki meslekleri seçmek zorunda mıyım.
Üni. sınavında herkes zorunlu olarak TYT'ye giriyor. Ama siz dil bölümünü seçtiğiniz için hem TYT'ye hemde YDT'ye gireceksiniz. Eğer parasını vererek AYT'ye girerseniz, AYT sonucunuzla bütün mesleklere girebileceksiniz. YDT sonucunuzla da sadece dil alanındaki mesleklere yerleşebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı