Lisede Dil Bölümü Seçmek

Mehmet Taşkın

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, bölüm olarak dil seçmek istiyorum. Yabancı dil seviyorum okuması olsun, dinlemesi olsun zevkli geliyor ama tam emin değilim hala seçmekten. Aranızda okuyan varsa söyleyebilir mi acaba? Nasıl bölümdür, zor mudur, zevkli midir ? Başarılı olmak için neler gerekir ? Zorluklar nelerdir ? Artı ve eksileri nelerdir ?

İngilizcen zaten iyiyse seç. İyi değil ama çalışırım dersen yine seç. Ama hem yeteneğin yoksa hem de çalışmazsan başarılı olamazsın. Lise son sınıf dil öğrencisiyim ve şimdiye kadar hiç bire sorun yaşamadım. Dersleri diğer bölümlere oranla daha az. Genelde kalabalık sınıf olmadığı için gürültü vs. olmuyor. Üniversitede ise öğretmenlik ve tercümanlık bölümleri gelecek vaat ediyor. Bölümü seçtikten sonra çoğu kişi sana " İngilizceyi zaten herkes biliyor artık zorunlu dil geleceği yok." gibi laflar edecekler onlara aldırma sen.

İngilizcen zaten iyiyse seç. İyi değil ama çalışırım dersen yine seç. Ama hem yeteneğin yoksa hem de çalışmazsan başarılı olamazsın. Lise son sınıf dil öğrencisiyim ve şimdiye kadar hiç bire sorun yaşamadım. Dersleri diğer bölümlere oranla daha az. Genelde kalabalık sınıf olmadığı için gürültü vs. olmuyor. Üniversitede ise öğretmenlik ve tercümanlık bölümleri gelecek vaat ediyor. Bölümü seçtikten sonra çoğu kişi sana " İngilizceyi zaten herkes biliyor artık zorunlu dil geleceği yok." gibi laflar edecekler onlara aldırma sen.
Şuan bi meslek sahibi oldunuz mu ? meslek hayatınızdan memnun musunuz ?

Şuan bi meslek sahibi oldunuz mu ? meslek hayatınızdan memnun musunuz ?
Üniversitem 1 yıl uzadı fakat 2 yıldır 23 Studios ile serbest çevirmen olarak çalışıyorum. Geçimimi sağlayacak kadar miktarda iş gelmediği için şu anda memnun değilim fakat başka bir firmadan iş teklifi aldığım da oldu. Okulum bitmediği için reddetmek zorunda kaldım. Tercümanlık okuyacaksan okumaya devam ederken bir şekilde çalışıp kendini geliştirmen şart diyebilirim, bölümde bize sektörde nasıl iş bulunur vb. tarzda neredeyse hiç bilgi vermediler fakat dersler bakımından oldukça rahattı, neredeyse tüm sınavlara bir önceki gece çalışarak 3 üzerinde ortalama yaptım (kişisel sebeplerden ötürü geçen sene boşlayıp biraz düşürmüş olsam da). Erasmus istiyorsan da kesinlikle tercümanlık okuma, yabancı okullarda denk bölüm az olduğu için ingiliz edebiyatı ve hatta işletme bölümlerinin kontenjanı 20-25 kişiyken bizden yalnızca 3 kişi gitti.

Eğer dil seçersen gelecekte yapacağın meslekler kısıtlanır ve lise de gördüğün bazı temel dersleri daha az gördüğün için telafisi zor olacağını düşünüyorum.

@Gojira sizin fikrinizi de duyalım efendim:)

TYT sinavindan kotu alirsan YDT puanini etkiliyor.
Eğer dil seçersen gelecekte yapacağın meslekler kısıtlanır ve lise de gördüğün bazı temel dersleri daha az gördüğün için telafisi zor olacağını düşünüyorum.

@Gojira sizin fikrinizi de duyalım efendim:)

Neden kisitlansin? Türkiye de olmasa bile Türkiye disinda is bulabilir.
Merhabalar, bölüm olarak dil seçmek istiyorum. Yabancı dil seviyorum okuması olsun, dinlemesi olsun zevkli geliyor ama tam emin değilim hala seçmekten. Aranızda okuyan varsa söyleyebilir mi acaba? Nasıl bölümdür, zor mudur, zevkli midir? Başarılı olmak için neler gerekir? Zorluklar nelerdir? Artı ve eksileri nelerdir?

Dil okudunuz mu hangi universitedeyi okudunuz? Meraktan soruyorum bende dil bolumunde okumaya baslayacagim sonraki yil.

Son düzenleme:
O zamanlar ki uzun düşünceler sonrası sayısal (mf) seçtim ve o yoldan devam ettim çünkü bilgisayarlara olan ilgim ağır basmıştı ve sonucunda bilgisayar mühendisliği okumaya başladım. Şuan 3. sınıfım, hala devam ediyoruz. Gelecekte ne olacak bilemiyorum artık. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı