Çözüldü Lisede sınıf geçme sistemi nasıl işliyor?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

EmoStyle

Decapat
Daha fazla  
Öncelikle hepinize selamünaleyküm. Ben lise öğrencisiyim ve sınıfta kalma sistemini tam anlayamadım benim ilk dönem ortalamam 64 bilmem kaç küsurat. Şimdi ben 2.dönem ortalamam 36 gelse bile sonuçta ikinciye bölümü 50 oluyor sınıfı geçebiliyor muyum?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Kalma ve geçmeler yıl sonuna göre hesaplanır. İki dönem ortalamanız baz alınarak ortalamanız 50 ve üzeri olmalı. Ek olarak Edebiyat gibi baraj derslerden de kalmamalısın, kalırsan sorumlu geçersin. İlk dönem ortalamanız 64 olduğuna göre ikinci dönem 36 olduğunda yıl sonu ortalamanız 50 oluyor ve sınıfı geçiyorsun.
Kalma ve geçmeler yıl sonuna göre hesaplanır. İki dönem ortalamanız baz alınarak ortalamanız 50 ve üzeri olmalı. Ek olarak Edebiyat gibi baraj derslerden de kalmamalısın, kalırsan sorumlu geçersin. İlk dönem ortalamanız 64 olduğuna göre ikinci dönem 36 olduğunda yıl sonu ortalamanız 50 oluyor ve sınıfı geçiyorsun.

Çözüm
Yani ben ilk dönem ortalamam 64 olduğu için diğeri 36 olsa bile 50 ve üstü oldugu için geçiyorum değil mi? Edebiyatı geçersem bir de sorumluluğumda yok matematikte zaten sorumluluk yok diye biliyorum? İlk dönem sadece mattan kaldım.

Arkadaş cevap vermiş çözüm olarak işaretlemişsin fakat ek bilgilendirme yapayım.

Üniversite okumak gibi bir isteğin var ise ortalamanı yüksek tutman işine yarar.
Üniversite sınavı sonrası OBP adı altında sana 4 yıllık karne ortalamana göre ek puan veriyor 100 ortalamaya ek 60 puan veriyor mesela. Bu da çok öne geçiren bir şey oluyor. Düşük olursa geriye düşüyorsun sıralamada.
Üniversite gibi bir amacın yoksa arkadaşın da dediği gibi baraj olan dersten geçersen ve 36 bile olsa ortalaman sınıfı geçersin.

Geri
Yukarı