Çözüldü Lisede sınıfta kalma var mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
Sınıfta kalma kağıt üzerinde var. Sınıfta kalmak için bayağı çaba sarf etmen gerekiyor şu anki sistemde.
Eski yorumlarıma göz atarken yetersiz cevap verdiğimi fark ettim. Yorumuma ilave yapmak isterim, konu çözüme kavuşsun. Sınıf geçme şartlarını hatırlatmak isterim:
  • Ortalamanız yıl sonuna göre 50 ve üzerinde olmalı. İki dönemlik ortalama baz alınır.
  • Türk Dili ve Edebiyatı gibi baraj derslerden kalmamış olmak yıl sonuna göre. Yıl sonuna göre ortalamanız 50 ve üzerinde olmalı. Kalırsanız eğer sorumlu geçiyorsunuz.
  • Devam zorunluluğunu sağlamak, özürsüz 10 gün toplam 30 gün devamsızlık hakkınız var. Toplam devamsızlık izinli ve izinsiz devamsızlığınızın toplamıdır. Toplam devamsızlık ya da özürsüz devamsızlığı yarım gün aşmanız kalmanıza sebep olur.
  • En önemlisi de bu üç şart sağlandığı sürece zayıf sayısının bir önemi yok.

Şimdi baktım hala dil ve anlatım baraj dersiymiş, ne yap ne et bu dersi kurtar, sosyalde uzun süre takıl yazım kurallarını öğren :D.

Sınıfta kalma kağıt üzerinde var. Sınıfta kalmak için bayağı çaba sarf etmen gerekiyor şu anki sistemde.
Eski yorumlarıma göz atarken yetersiz cevap verdiğimi fark ettim. Yorumuma ilave yapmak isterim, konu çözüme kavuşsun. Sınıf geçme şartlarını hatırlatmak isterim:
  • Ortalamanız yıl sonuna göre 50 ve üzerinde olmalı. İki dönemlik ortalama baz alınır.
  • Türk Dili ve Edebiyatı gibi baraj derslerden kalmamış olmak yıl sonuna göre. Yıl sonuna göre ortalamanız 50 ve üzerinde olmalı. Kalırsanız eğer sorumlu geçiyorsunuz.
  • Devam zorunluluğunu sağlamak, özürsüz 10 gün toplam 30 gün devamsızlık hakkınız var. Toplam devamsızlık izinli ve izinsiz devamsızlığınızın toplamıdır. Toplam devamsızlık ya da özürsüz devamsızlığı yarım gün aşmanız kalmanıza sebep olur.

Son düzenleme:
Çözüm
  • Türk dili ve edebiyatı gibi baraj derslerden kalmamış olmak yıl sonuna göre. Yıl sonuna göre ortalamanız 50 ve üzerinde olmalı. Kalırsanız eğer sorumlu geçiyorsunuz.
  • Devam zorunluluğunu sağlamak, özürsüz 10 gün toplam 30 gün devamsızlık hakkınız var. Toplam devamsızlık izinli ve izinsiz devamsızlığınızın topla mıdır? Toplam devamsızlık ya da özürsüz devamsızlığı yarım gün aşmanız kalmanıza sebep olur.

Hocam diyelim ki ortalamam 50 üstü ve edebiyattan da kalmadım ama 5 zayıfım var. Sınıfta mı kalıyorum ya da sorumlu mu geçiyorum?

Doğrudan sınıf geçme
MADDE 57
- (1) (Değişik cümle:RG-1/7/2015-29403) Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla;

a) Tüm derslerden başarılı olan,
b) Başarısız dersi/dersleri olanlardan, yılsonu başarı puanı en az 50 olan
öğrenciler doğrudan sınıf geçer.

(2) (Değişik:RG-28/10/2016-29871) Birinci fıkradaki şartları taşımakla birlikte yılsonu başarı puanıyla başarılı sayılamayacak derslerden başarısız olan öğrenciler, o dersten/derslerden sorumlu geçer.
Genişletmek için tıkla...

Ortaöğretim kurumları yönetmeliği madde 57, yıl sonu 50 ortalamayı tutturduğunuz sürece zayıf sayısının bir önemi yok. Edebiyat gibi baraj derslerden de geçmelisiniz. Edebiyatın sorumluluğu var, yıl sonuna göre Edebiyat'tan kalırsanız sorumluluk sınavına girersiniz sonraki eğitim öğretim yılında. Geri dönüşünüzü de bekliyor olacağım.

Bir dersin yılsonu puanı

MADDE 53
- (1) (Değişik:RG-1/9/2018-30522) Bir dersin yılsonu puanı;
a) Birinci ve ikinci dönem puanlarının aritmetik ortalamasıdır.

Edebiyat için bu hesaplamayı yapabilirsiniz.

Sorumlu olarak sınıf geçme ve sorumluluğun kalkması
MADDE 58
- (1)(Değişik:RG-1/7/2015-29403) Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden; bir sınıfta başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder. Nakil ve geçişler nedeniyle ortaya çıkan sorumlu dersler bu sayıya dâhil edilmez.
Ortalamanız 50 altı olmadığı sürece zayıf sayısının bir önemi yok. Muhtemelen yanlış bilgi veren haber sitelerine takıldı kafanız. O uygulama da 2020 senesinde uygulandı zaten. Daha da uygulanıp uygulanmadığını hatırlamıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı