Liseden sonra ne yapılmalı?

Üniversitede kurabileceğin networkun, eğitimin, belli formasyon eğitimlerin yerini kendini geliştirme ile tutabileceğinizi düşünüyorsanız bol şans. Dünya sıralamasında pek iyi olmasa da bu üniversiteleri küçümsemek abartı olur.

Üniversiteyi kazandım bilgisayar mühendisliği okudum 2. sınıfa kadar 2010'dan kalan müfredat ile slayt okuyan hocalardan başka bir şey yok. Gönüllü stajyer diye bedava öğrenci çalıştırıyorlar. Seçmeli dersler yazıyor müfredatta açılırsa 1-2 tane açılıyor ya web programlama ya da saçma bir ders. Networking dediğin seni sömürmek isteyen insanlardan başka bir şey değil. Oyun programlama hayali ile girdim boş eski müfredattan başka bir şey öğretmediler. Saldım okulu sınavlara gittim sadece. Oturdum kendimi geliştirdim 6-7 ay yerel bir şirkette oyun programcısı olarak çalıştım. Ardından orası da klasik Türk şirketleri gibi çıktı anca işçiyi sömürmek oradan ayrıldım freelancer iş yapmaya başladım. Sonra bayağı iyi bir uluslararası şirkette çalışan yetkili birisi oyun firması kuruyormuş onunla bir süre freelancer çalıştım. Sonra kontrat yaptık. 6-7 aydırda Londra'da uzaktan oyun programcısı olarak çalışıyorum. Bana burada okulun yerini söyler misin?

Üniversite okumak istemeyen için en mantıklı yollar budur kesinlikle. Diğer bir yol da aileden kalma sermaye varsa ve ticarete kafa basıyorsa dükkânını aç keyfine bak.

Hocam lise bitirdim ve üniversite okumadım ama inanıyorum ki okusaydım ufkumu daha çok açacak ve daha donanımlı olacaktım.

Gençlerimizin boş bölümler ile zaman kaybetmelerine gerek yok, okumak isteyen insana her zaman saygı duyarım ama sadece okumak için okunmamalı.

Yaşımız ve zamanımız çok değerli ve kıymetli, geleceğimiz için en kısa sürede doğru adımlar atmalıyız.

😇

Matematikten korktuğum için sözel ve dilden iyi bölüm arayışında oldum hep, fakat hiçbirinden bir şey olacağımı hissedemedim. Şimdi 5 yıl geç olsa da iyi bir üniversitede mühendislik kazanmaya çalışıyorum.
Ne okudunuz ve şu an hangi mühendisliği istiyorsunuz ?

Üniversite önemliyse niye sokakta İTÜ, ODTÜ vb. üniversite mezunları işsiziz diye geziniyor. Kullansınlar kastıkları networkingi. İşte kendini geliştirmek tüm olay.

@Levgae. Jar hocam merhaba bende geçen sene sizle benzer sorunları yaşıyordum. Eşit ağırlıkciydim. Sözelde derece yaptım şu an iyi bir uni de coğrafya okuyorum ama bu sene bölümü bırakıyorum. Ve 2 yıllık meslek öğrenebileceğim bir bölüme geçmek istiyorum. Ve hayalden vazgeçmemek lazım gerekirse mezuna kal ben YBS istiyordum. Ama olmadı mezuna da kalmadım. Şu an YBS yide açıktan okuyorum. Yani her şey birbirine girdi hakkınızda hayırlısı olsun böyle konularda iyi düşünüp karar vermek lazım.

Üniversiteyi kazandım bilgisayar mühendisliği okudum 2. sınıfa kadar 2010'dan kalan müfredat ile slayt okuyan hocalardan başka bir şey yok.
Nerede okudunuz?
Gönüllü stajyer diye bedava öğrenci çalıştırıyorlar. Seçmeli dersler yazıyor müfredatta açılırsa 1-2 tane açılıyor ya web programlama ya da saçma bir ders.
Bunun üniversitenin insana yararlı olmamasıyla ne alakası var?
Networking dediğin seni sömürmek isteyen insanlardan başka bir şey değil.
Biri sizi sömürür siz onu sömürürsünüz, karşılıklı ilişki.
Oyun programlama hayali ile girdim boş eski müfredattan başka bir şey öğretmediler. Saldım okulu sınavlara gittim sadece. Oturdum kendimi geliştirdim 6-7 ay yerel bir şirkette oyun programcısı olarak çalıştım. Ardından orası da klasik Türk şirketleri gibi çıktı anca işçiyi sömürmek oradan ayrıldım freelancer iş yapmaya başladım. Sonra bayağı iyi bir uluslararası şirkette çalışan yetkili birisi oyun firması kuruyormuş onunla bir süre freelancer çalıştım. Sonra kontrat yaptık. 6-7 aydırda Londra'da uzaktan oyun programcısı olarak çalışıyorum. Bana burada okulun yerini söyler misin?
Burada okulun yeri yok ta senin gibi kaç örnek var? ayrıca siz teknik olarak mühendis değilsiniz tabi ki de yazılımcı olabilirsiniz. Bilgisayar mühendisliği okumak isteyen bir kişinin neden okuduğunu bilmesi lazım.

Ne okudunuz ve şu an hangi mühendisliği istiyorsunuz?

Ege Üniversitesi Almanca mütercim tercümanlık ve Yaşar Üniversitesi tam burslu görsel iletişim tasarımı kazandım. İkisini de birer yıl okudum. Aradaki kazanmaya harcadığım yıllar da cabası. Şu anda makine veya mekatronik mühendisliği istiyorum. Lisedeki bölümüm mekatronikti gönlüm ondan yana.

Ama Sayısalım kötü?
TYT matematiği çok kolay zaten. 120 Soruda 70 net yapsan yeter. Sözelden 60 soru var zaten. 50 tane sözel yap 20 tane de sayısal yap mis gibi. 70 net yapınca devlet üniversitesi bazında en yüksek puanlı üniversiteside okumuş olursun. 1 yıl günde 2 saat çalışarak bunu çok rahat yaparsın.

Burada okulun yeri yok ta senin gibi kaç örnek var? ayrıca siz teknik olarak mühendis değilsiniz tabi ki de yazılımcı olabilirsiniz. Bilgisayar mühendisliği okumak isteyen bir kişinin neden okuduğunu bilmesi lazım.
Sor bakalım mühendislik konuları değilsin diyorsun ya. Fizik, Geometri, Cebir, Veri Yapıları ne sormak istersen. Öyle kendini geliştirmek diyince oturup sadece kodlama öğreniyim değil ki kendini geliştirmek. Tüm bu kısmınıda öğrenmekten bahsediyorum.

@Levgae. Jar hocam merhaba bende geçen sene sizle benzer sorunları yaşıyordum. Eşit ağırlıkciydim. Sözelde derece yaptım şu an iyi bir uni de coğrafya okuyorum ama bu sene bölümü bırakıyorum. Ve 2 yıllık meslek öğrenebileceğim bir bölüme geçmek istiyorum. Ve hayalden vazgeçmemek lazım gerekirse mezuna kal ben YBS istiyordum. Ama olmadı mezuna da kalmadım. Şu an YBS yide açıktan okuyorum. Yani her şey birbirine girdi hakkınızda hayırlısı olsun böyle konularda iyi düşünüp karar vermek lazım.

Hocam bende sözel bölüm isterdim fakat okulumda açılmıyor maalesef.

Yeni konular

Geri
Yukarı