Liselerde uzun saç yasak mı?

Bevkay

Hectopat
Yer
Mozambik
Daha fazla  
Bugün liseye kayıt için gittim, saçımı ortalama 1,5 senedir uzatıyorum ve arkadan topuz şeklinde gittim (genelde toplu kullanan birisiyim) annem ve abim ile, işte kayıt formu tarzı bir şey doldururken rehber öğretmeni olduğunu düşündüğüm bir öğretmen yanımıza geldi, form hakkında aklımıza takılan bir şey var mı diye sordu, iyi adama benziyordu. Sonra canım abim, o öğretmene "hocam okulda uzun saç yasak mı" diye sordu kendisi. Öğretmen, müdür biraz gelenekçi, ama işte herkes yakıştığını yapmalı falan ama uğraşması zordur gibi şeyler yazdı, işte belli ki disiplinli çalışmıyormuşsun falan da bu yüzden ortalamam 92,9600 falanmış zar zor girmişim 86 ile alan liseye, ya da işte saçı toplamak falan yarım saat sürüyormuş itiraz etsem de "he kesin öyledir"e getirdi biraz lafı. Ben yönetmeliklere baktığımda, geçen sene uzun saç yasağının kalktığını gördüm, daha önce de olduğunu sanmıyorum, ama aynı lisede (müdürler değişmiş) ortalama 10-12 sene önce varmış bu kural öğrenciler de susuyormuş. Neyse, bu yönetmeliği öğretmene de söyledim şöyle bir cevap aldım. "hangi yönetmelik, bizim okulumuzda aile birliği toplanır karar verir müdür biraz gelenekçi birisidir" dedi. Sizce bir şey olur mu? Bence MEB'in belirlediği şeylerin etrafına çıkacaklarını düşünmüyorum, aile birliği de toplansa milli eğitim kuralları arasında yazmayan bir şeyi ben uygulanacağını düşünmüyorum.
Daha önce bu "uzun saç" hakkında açılan bazı konular gördüm, fakat ben ayrıca sormak istedim.

Liseden liseye değişir. Sosyal bilimlerde okuyorum teneffüslerde saçımı bağlayarak gezerdim. Sadece ben değil başkaları da öyleydi. Erkeğim bu arada :D
Anadolu lisesi benim bu sene gideceğim lise. Ben zaten genelde değil her zaman saçımı topuz ya da at kuyruğu şekilinde kullanıyorum.

Liselerde uzun saç olayı kalkalı çok oldu diye biliyorum.
Kalktığını ben de biliyorum, ama aile birliği ile karar veriliyor dedi, büyük ihtimal o rehber öğremten.
Toplarsanız bir sorun olmaz, zorla kesecek değiller ya xD
Okula vs almıyorlarmış abim zamanında öylemiş müdür değişmiş tabi.
Hocam dediğim gibi o okuldan okula değişen bir şey. Yönetmeliklerde böyle bir kural yok ama müdür bir şey diyebiliyor bazen.
Milli eğitimde olmayan bir şeyi uygulamaları saçma değil mi?

Ben lise 1'e yeni geçtiğimde. Müdür yardımcı bana saçını teker teker yolarım adam akıllı dur demişti :D. Sonra ne olduğunu siz düşünün. Her liseden liseye değişir. Toplarsanız bir şey diyeceklerini sanmıyorum.

Ben lise 1'e yeni geçtiğimde. Müdür yardımcı bana saçını teker teker yolarım adam akıllı dur demişti :D. Sonra ne olduğunu siz düşünün. Her liseden liseye değişir. Toplarsanız bir şey diyeceklerini sanmıyorum.
Umarım bir şey demezler, deseler bile uğraşırım. Sorun olmaz bana abim her ne kadar kestirmemi istese de ona inat kestirmem.

Yeni konular

Geri
Yukarı