Liselere sınavları MEB mi gönderecek?

İlk dönem için 2. edebiyat ve matematik sınavları ortak olacak, kalanı için bir bilgi yok. Şahsen sistem oturursa 2. dönem 1. ve 2. sınavlarda her dersin ortak olacağını düşünüyorum. Oturmazsa zaten iptal ederler.

Öyle diyorlar fakat ben bu sistemin uzun süre boyunca işleyeceğini zannetmiyorum. Fen Lisesi öğrencisiyle Anadolu Lisesi öğrencisini aynı sınava sokmak son derece mantıksız.

1. sınavlar klasik şekilde zümre öğretmenlerinin yapacağı sınavlar olacak. 2. sınavlarda ise Edebiyat ile Türkçe dersinin sınavları MEB tarafından gönderilecek. Yani 2. sınavlar bir ölçme değerlendirme gibi olacak. Amaç yeni sistemi denemek. Muhtemelen 2. dönemin 2. sınavlarıda ortak yapılır, sistemden memnun kalınır ise seneye sistem daha kapsamlı şekilde kullanılmaya başlayabilir.

Öyle diyorlar fakat ben bu sistemin uzun süre boyunca işleyeceğini zannetmiyorum. Fen Lisesi öğrencisiyle Anadolu Lisesi öğrencisini aynı sınava sokmak son derece mantıksız.
O yüzden ortalamanın altında bir sınav yaparak iyi öğrencilerin OBP'sini korumasını sağlamak hiç de kötü bir fikir değil. Böylelikle özel okullarda ki OBP torpilinin önüne geçilmiş olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı