Liselerin sınav olması

Açıklanan vaka sayıları şuan ne kadar bilmiyorum ama sınav yapacağız dediklerinde 10 15 bin vaka sayısı vardı ve bundan daha çok olduğuna eminim. Vicdan olduğundan bir tık şüpheliyim sizde. Gram acımam yok demeniz vicdanınızın olmadığını gösteriyor.
Sınavların olacağı hafta emin olun bunlar 2 katına çıkacak ama sağlık bakanımıza göre 7000 olur gene tahminimce.

Dosya Ekleri

• 6032879fc03c0e3d882bb9a1.jpeg
    6032879fc03c0e3d882bb9a1.jpeg
    47,7 KB · Görüntüleme: 30
Burada ciddi bir sorun var. Liseler hem orta okullara hem liselere hem de üniversitelere göre çok daha kalabalık. Küçücük binada 1000'den fazla kişi eğitim alıyoruz. Sınıflar A'dan başlayıp G'ye kadar gidiyor ve sınıflar tıklım tıklım. Bazı okullarda sınıfa göre 60 kişiye kadar çıkıyor. Bu kalabalık hiçbir restoranda hiçbir fabrikada hiçbir işyerinde hatta hiçbir tekstil atölyesinde bile yok. Sosyal mesafenin nasıl sağlanacağı merak konusu.
İnanın bana üniversiteler daha kalabalık. Gerek toplam nüfus, gerekse ders işleme anı olarak.

Tüm okulu aynı anda sınav yapacaklarını sanmıyorum. Bölmek o kadar da zor olmasa gerek. Evet, risk her zaman var. Ama indirgenebilir.

Lise ve altında kameralı sınav yapılmamasının sebebi vardır. Belki yasa karşıdır, belki başka bir şey. Belki de sadece arkada ebeveynlerin kopya vereceklerinden %100 eminler ve bu durumun tespiti durumunda sınavı geçersiz sayacakları zaman ebeveynlerin ağlaması ile uğraşmak istemiyorlar. Ben olsam ben de öyle olurdum.

İş yerleri çalışıp duruyor. Gayet yakın mesafede olunan iş kolları biliyorum, siz de biliyorsunuzdur. Ama benim gözlemimce asıl olay insanların dikkat etmemesi. Adam işte ara verince oturup iş arkadaşları ile dip dibe çay içiyor, muhabbet ediyor. Aslında bu bir nebze kabul edilebilir, çünkü zaten iş anında da benzer pozisyondalar. Asıl sorun yan atölyeden adamın gelip onlara sorgusuz sualsiz katılması ve kimsenin herhangi bir itirazı olmaması.

Bunun aynısı evlerde de söz konusu. Ben hepinizin çekirdek ailesinde en az 1 kişinin keyfi olarak bir ev ziyaretine gittiğini düşünüyorum. Benimkiler de yaptı. Ben keyfi bir kere çıktım. O da daha başıydı, tatilden istifade uzun süredir görmediğim arkadaşlarımı göreyim dedim. Onlar görüşmeye devam etti ama ben gitmedim. O kadar görüşmelerine rağmen hiçbiri bir sıkıntı yaşamadı şu ana kadar.

Açıklanan vaka sayıları şuan ne kadar bilmiyorum ama sınav yapacağız dediklerinde 10 15 bin vaka sayısı vardı ve bundan daha çok olduğuna eminim. Vicdan olduğundan bir tık şüpheliyim sizde. Gram acımam yok demeniz vicdanınızın olmadığını gösteriyor.
Vicdanım var demedim. Gram acımama sebebim 1 yıldır tatil yapıyor olmanız. Çevremde gördüğüm liseliler öyle. Ben bir yerlerimi yırtıp ancak geçecek kadar not alabilirken liseliler yatıyor. Benim gözlemim bu.

Sınav yapacak okul sıraları sosyal mesafeye göre sınavdan önce ayarlaması gerek
Onun planlamasını önceden yapmış olmaları lazım ama her okul aynı değil.
Evet bir okulda her sınıfta 15 kişi, bir okulda her sınıfta 50 kişi. N'apsın şimdi 50 kişi olan? Sınav olmamalı. 1 yıl sınav olmazsa kimse ölmez.

Vicdanım var demedim. Gram acımama sebebim 1 yıldır tatil yapıyor olmanız. Çevremde gördüğüm liseliler öyle. Ben bir yerlerimi yırtıp ancak geçecek kadar not alabilirken liseliler yatıyor. Benim gözlemim bu.
Benim gibilerin ne suçu var peki ? Ben sınavların her türlü olacağını biliyordum ve çalışıyordum. Bizim gibi çalışan insanlara yaptığınız hiç hoş değil. Benim gibi çalışıp sınava girip ailesi ölenler sizi üzmüyor galiba.

Geri
Yukarı